Nočné stolíky pri posteli v spálni majú svoj zmysel aj históriu

Nábytok, ktorý sa akosi vytráca z našich spální celkom nepozorovane  a ktorého úloha má svoje opodstatnenie, je nočný stolík. Nočné stolíky samé o sebe kupujeme v pároch, slúžia nám na mnoho vecí, no čoraz viac sa dizajnované postele menia a vyžadujú si svoje nároky na priestor a vyniknutie vlastností, tým viac sa nemyslí na praktický nábytok, ktorý sa pri našich posteliach začal objavovať len nedávno.

Nočný stolík alebo nočné stolíky

Nočné stolíky pri posteliach a ich história

Nočné stolíky, ako ich poznáme dnes, sú pomerne mladé. Kým v minulosti sme mali vedľa postelí malý stolček, či skrinku, drobné kusy nábytku so zásuvkami, slúžiace ako stojan pre lampu, poznáme až od socializmu, kedy šlo o štandard vybavenia spální. Vtedy si ich zadovážili aj tí, ktorí sa inak so stolíkmi nestretávali. Hoci ich nazývame stolíkmi, v skutočnosti sú to skrinky a nie stoly či stolíky. Toto pomenovanie používame práve preto, že v minulosti to bol naozaj len malý stolček so štyrmi nohami a úložnou plochou. Pokladali sa na ne nádoby z vodou, hrnčeky s čajom, či kúsky odevu. Páni si na ne dávali v prípade potreby hodinky, či fajky. Pokladať sa na ne mohli aj malé svietidlá.

Za socializmu a aj vďaka elektrifikácii a zvýšenému štandardu sa zmenila funkcia, pridali sa zásuvky, dizajnové riešenia, prípadne šlo o riešenie priamo spojené s posteľou, či jej konštrukciou. Stále to bolo odkladacie miesto pre svietidlá, no už ani tak nie petrolejky ako elektrické lampičky so žiarovkou. Nočný stolík začal viac plniť funkciu skriniek a zásuvkových kúskov nábytku, čiže skladovací priestor dlhodobejší, ako len plocha na stolčeku, ako kedysi.

Nočný stolík dnes

Nočné stolíky dnes plnia mnoho úloh, hoci sa objavujú čoraz menej. Uchovávajú knihy, svietidlá, ovládače od televízora, iných spotrebičov či svetiel, no sú však stále v prvom rade odkladiskom pre hodinky, mobil, či bežne nosených šperkov. Ich prítomnosť býva občas sila zvyku. Napríklad ak počas mladosti vedľa postele nebolo nič podobné, pravdepodobne cielene bez ovplyvnenia zaujímavou ponukou predajcov a cenou si ho človek ani nezadováži. Teda pokiaľ necíti potrebu mať vo vlastnom prípade naozaj kompletnú spálňu.

Matrac na posteli, aké sú matrace

Moderní mladí ľudia nie vždy siahnu po stolíkoch a tí, ktorí si zadovážili malý byt s úzkymi priestormi neraz posteľ vyriešia provizórnym, či len šikovným spôsobom, kde stolík nie je ani dôležitý a ani žiaduci. Veľa je pritom aj takých riešení, kde už je posteľ samotná vybavená priestorom na odkladanie, alebo len jej dizajn nedovoľuje nič ako prídavný nábytok.

A ako je to u vás? Patríte medzi tých, ktorí na nočný stolík zabudli, alebo má svoje čestné miesto pri posteli?


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu