Kúpeľňový nábytok si žiada osobitnú starostlivosť aj správny výber

Nábytok do kúpeľne patrí, hoci niektoré zaujímavé riešenia nám dokázali, že nie je nevyhnutný. Kúpeľňový nábytok má v prvom rade plniť funkciu úložného priestoru, v druhom rade má byť bezpečný a v treťom rade by mal čo najdlhšie vyzerať. Vo všeobecnosti sa však pri kúpeľňovom nábytku stretávame s niektorými veľmi častými problémami.

Kúpeľňa nábytok

Kúpeľňový nábytok trpí mnohými spôsobmi

Keďže ide najčastejšie o biele lesklé diely nábytku, je na nich po rokoch viditeľné zažltnutie, poškodenia, znečistenia, či používanie nesprávnych umývacích prostriedkov. Tie, ktoré sa používajú na umývanie vane, či dlažby už nepatria na nábytok. No niektoré domácnosti siahnu rovnakou utierkou aj na nábytok. Kúpeľňa, ako priestor vystavený zvýšenej vlhkosti a kolísaniu teplôt, je prostredím ideálnym na tvorbu parných zranením, môže udržiavať vodu a tým drevo napučí, či sa inak zhodnotí. Stojaca voda je vždy nebezpečná pre drevený nábytok. Či už masívny nábytok (foto nižšie), alebo drevotrieska, v okolí umývadla by malo byť vždy sucho, v opačnom prípade je nábytok pri umývadle vystavený riziko fyzikálnych zmien.

Podobne ako pri kuchynskej linke v okolí umývadla, aj to najodolnejšie drevo, či materiál z dreva, dokáže nasať vodu a meniť objem, praskať a pučať. Skrinka, v ktorej zateká umývadlo, netesné vodovodná batéria, môže byť taktiež veľmi rýchlo znehodnotená. Stačí pritom niekoľko kvapiek denne a držiaca sa, či pretekajúca voda môže nábytok poškodiť zvnútra. Má preto zmysel občas skontrolovať stav kúpeľne, vody a stav nábytku.

Kúpeľňa nábytok

Vode je vystavený aj pri špliechaní počas kúpania. Najmä pri deťoch a sprchových pôžitkároch je riziko osprchovania skriniek a políc väčšie. Platí niekoľko zásad, ktoré patria medzi nepísané, o umiestnení nábytku a vzdialenosti od vane a sprchy. Malé priestory nám nie vždy dovolia umiestniť nábytok do kúpeľne ďaleko od vane a sprchy.

Správny nábytok do kúpeľne patrí do nej naozaj patrí

Nábytok, ktorý sa v súčasnosti predáva ako nábytok do kúpeľne už často krát vyniká povrchovou úpravou s veľmi tvrdým a lesklým povrchom. Nábytky rôznych konštrukcií skriniek so zrkadlom a osvetlením už dnes majú svoju odolnosť voči vode, no týka sa len tých miest, ktoré sú špliechaniu vody vystavené. Aj tak ich však ich dizajn a materiál nedokážu celkom ochrániť. Nespoliehajte sa teda, že nábytok do kúpeľne je určený do veľmi vlhkého prostredia.

Chrómové riešenia a plastové riešenia vedia byť zaujímavé. Kým plast je však skôr záležitosťou ekonomickou, chrómové sú nákladnejšie, prípadne viac odolné. Avšak aj tu platí, že nie stopercentne. Chrómové a kovové kusy nábytku predstavujú vysoké riziko pri stojacej vode a vysokej vlhkosti. Aj kvalitne ošetrený kov môže prejavovať známky korózie. Kovové nožičky a diely však môžu znamenať pri presúvaní známky poškodenia na dlažbe, či obklade. Je preto na mieste používanie gumených, či plastových nožičiek a poťahov pre podklad tvrdých materiálov.

Absolútne nevhodný je nábytok sklenený, hoci nábytok kombinujúci sklo a kov, prípadne sklo a drevo je v poriadku. Stojany, policové systémy z čistého skla, alebo vázy, ktoré majú plniť dekoračnú funkciu sú v blízkosti vane, výstupu z vane a priechodu veľmi nebezpečným vyplnením priestoru. Kdekoľvek, kde hrozí riziko rozbitia, či pošmyknutia, predstavuje letiace sklo riziko pre odhalené časti tela. Netreba totiž zabúdať, že kúpeľňa je stále jedno z najčastejších miest tých najvážnejších zranení v domácnosti. O prvé miesto súperí s kuchyňou.


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu