Ako vyčistiť zadymené sklo krbu? Na čistenie čierneho skla popol

Krb je skvelým nástrojom ako si vylepšiť domáce vykurovanie, zatraktívniť interiér, ale tiež si splniť sen o tom, čo má mať váš vysnený dom. Krb si vyžaduje starostlivosť. Pri pravidelnom používaní minimálne dva krát za týždeň si žiada aj umytie predného skla. To používame pri modernom krbe práve preto, že chráni pred iskrami a robí krb všeobecne bezpečným.

Krb drevo

Jeho zadymenie zrýchľuje nesprávne horenie, mokré drevo, ktoré vôbec do krbu nepatrí, ale tiež nesprávna konštrukcia krbu. Cez čisté sklo sa lepšie pozerá dnu a krajšie vynikne aj svetlo z ohňa v krbe pri zhasnutom svetle. Ak máte sklo zadymené a čierne, vráťte mu pôvodnú krásu.

Zaberie popol, noviny aj saponát

Najlepším spôsobom, ako vyčistiť sklo od krbu je na vychladnuté sklo naniesť vlhkou handričkou malé množstvo popola zo sadzí. Pozor, je nevyhnutné, aby šlo o popol najjemnejší bez hrubších tvrdších kúskov. Ten má totiž schopnosť obrúsiť nečistoty a nepoškodiť sklo. Podobný účinok majú aj klasické noviny s trochou vody, no popolu sa nič nevyrovná. Používajú sa krúživé pohyby, nedrhnite v jednom smere.

Účinok má aj saponát na riad, ktorý použijete na handričke s vodou. Dôležité je saponát naniesť na okno a nechať pôsobiť do jednej minúty. Viac nie, pretože saponát uschne, alebo stečie a môže vec len skomplikovať (zaschnutý na okrajoch a na tesnení po opätovnom zapálení krbu môže zanechať trvácne stopy, preto ho nenechávajte pridlho zaschýňať). Bežne sa dajú kúpiť už aj prípravky určené na zbavenie zadymených nečistôt na skle krbov. Niečo stoja, žiadajú si prečítať návod, no v konečnom dôsledku je popol tým najpoužívanejším a najspoľahlivejším spôsobom čistenia skla na krbe.

Čo spôsobuje zadymenie skla na krbe?

Najhoršie, čo môžete spaľovať v krbe, je odpad, vlhký odpad, vlhké drevo, prípadne len drevo, ktoré je surové zo zoťatých stromov, nedostatočne vysušených s vlhkosťou pod 20%. Ideálne palivové drevo je dva roky sušený buk, dub, agát, či iná tvrdá drevina, pre dobré vlastnosti horenia a pre dobrú výhrevnosť. Pokiaľ spaľujete drevo a nie ste si istí, čo spôsobuje čierne sklo na krbe, skúste nasledovné. Skúste vylúčiť možnosť konštrukčnej chyby a skúste na čas kúriť len kúpenými čistými drevenými briketami. Použité je na ne suché drevo a čisté. Pokiaľ bude černieť sklo aj po nich, môže ísť o konštrukčnú chybu. Pokiaľ sa znečistenie zastavilo, alebo zoslablo, doteraz ste kúrili nevhodným palivom.

Hlavné zásady čistého skla na krbe však sú:

  • Suché drevo (s mokrým riskujete znečistenie, ale aj vyhorenie sadzí v komíne)
  • Ukladať dozadu a nie dopredu, neopierať o sklo a neprepĺňať drevom
  • Nepoužívať tekuté zapaľovače

Zavřít reklamu
Zavřít reklamu