Ako si vytvoriť vianočné osvetlenie domu s časovačom či na diaľku

Už aj na Slovensku badať záujem majiteľov domov vyzdobiť si ich viac ako len obvyklou nálepkou do okna. Dom, ktorý má svetielka po obvodoch múrov, v okolí okien, alebo sa len vysvietil ihličnan niekde v predzáhradke, to všetko vyzerá skvelo len čo sa zotmie. Počas celej zimy budeme mať viac tmy ako svetla a tak je dostatok času, kedy má osvetlenie svoju príležitosť. Bežná svetelná výzdoba do exteriéru, či do okien má svoje pre a proti. Čoraz viac sa presadzuje technológia LED, ktorá šetrí energiu, aj priestor, nie je tak náročná, no stále je pri väčšine riešení osvetlenia jedno negatívum.

Vianočné osvetlenie

Ste to vy, čo musí prísť až k zásuvke a vypnúť svetlo tak, že ho zo zásuvky vyberiete. Tie s tlačidlami totiž nie sú tak bežné. Spôsob, ako si vytvoriť osvetlenie s časovačom, alebo s diaľkovým ovládačom môže byť objednanie si dielov a ich zostavenie. Avšak nie každý zvládne technológiu a výrobu vlastného zariadenia. Sú aj také riešenia, s ktorými si poradíte bez akejkoľvek skúsenosti s elektronikou.

Ovládanie s časovačom

Načasovať ovládanie osvetlenia nie je nič komplikované. Nedávno sme mali možnosť vyskúšať riešenie mobilom ovládaných zásuviek do interiéru Extol Light 43800, no sú aj ďalšie riešenia, od ktorých dokážete napájať ďalšie elektrické zariadenia.

Vianočné osvetlenie

Napríklad aj tie, ktoré vedú pred dom do svetelnej reťaze plné rozsvietených žiaroviek. Výsledok je skrátka o tom, že si nastavíte čas kedy svetlá zapnúť a kedy vypnúť. Len nech nesvietia zbytočne počas dňa, či počas skorého rána. Samozrejme, sofistikované systémy osvetlenia obsahujú nejaké možnosti, no nie každý Slovák má k takým riešeniam prístup a vôbec má záujem kupovať drahé systémy, keď sa to dá riešiť zásuvkou.  A tú po Vianociach použijete pokojne kdekoľvek inde.

Osvetlenie na diaľkové ovládanie, keď ho nemá

Vianočné osvetlenie stromčeka je občas riešené provizórne. Neraz na miestach, kde sa nedostanete ľahko. Je priam vykúpením, ak máte možnosť použiť diaľkovo ovládané zapnutie a vypnutie. Niečo také ale bežné žiarovky a svetelné siete neobsahujú. Dokonca ani drahé modely osvetlenia stále bežne nedisponujú diaľkovým ovládaním. Diaľkové ovládanie sa dá pritom dorobiť práve zásuvkami. Zásuvky Extol Light 43801 sú zaujímavé tým, že sú v balení tri s jedným ovládačom IR. K nim je ovládač a aj bez toho, aby ste priamo mierili na zásuvku, viete si pohotovo vypnúť alebo naopak zapnúť ktorúkoľvek zo zásuviek. Každá môže mať svoje vlastné číslo, takže vypnete vždy len to, čo chcete.

Vianočný stromček

TIP: Mimo Vianoce tieto zásuvky dokážu nájsť uplatnenie všade tam, kde nechcete vyťahovať káble zo siete. Na podobnom princípe fungujú vodné čerpadlá, niektoré druhy náradia, prípadne interiérové lampy, rôzne zariadenia, ohrievače a podobne. Povedzme čokoľvek, čo chcete vypnúť alebo zapnúť z pohodlia postele, či kresla.

Námetom na článok bola naša vlastná skúsenosť s vonkajším osvetlením domu. Bežne zapnutie a vypnutie svetla vyriešite len vypnutím celej zástrčky zo zásuvky. Nie všade sa ale hodí neustále manipulovať so zástrčkou a zásuvkou, siahať na ňu, ak to ide aj inak. V našom prípade sme si pomohli pri celom osvetlení interiéru, exteriéru aj stromčeka jediným riešením a ovládačom, s ktorým si napríklad pred spaním vieme povypínať všetko v priebehu pár sekúnd.


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu