Mandľa a pestovanie: zaujímavosti mandľovníka, sadenie a odrody

Mandľa patrí do rodu Prunus (rovnako ako napríklad broskyňa, čerešňa či slivka). Strom dorastá do výšky 7 až 8 metrov. V kombinácii s vhodným podpníkom však môže byť aj menší. Podľa kvality starostlivosti je životnosť mandlí 25 až 40 rokov. Pestujeme ich ako okrasnú drevinu, ale aj úžitkovú, keďže môže prinášať bohatú a kvalitnú úrodu vlastných mandľových orechov.

  orech mandľa ako plod stromu mandľovník

Sadenie

Miesto: Mandľa má rada svetlo a teplo. Ideálne je preto miesto s priemernou ročnou teplotou 9 až 10 °C a s priemernými zrážkami aspoň 400 mm. Vhodné sú teplé až strednoteplé lokality s nadmorskou výškou do 350 až 400 metrov. Mandli najviac vyhovujú svahy chránené od severu. U nás sa jej najviac darí vo vinohradníckych oblastiach na juhu Slovenska.

Pôda: Strom sa nesmie sadiť do zamokrených ťažkých pôd. Mandľa totiž znesie skôr príležitostné sucho ako veľký nadbytok vody. Vhodná je stredne ťažká, dobre zásobená pôda s vyšším obsahom vápnika.

Podpníky: Najlepším záhradkárskym tvarom je voľný zákrpok alebo štvrťkmeň so štepením na vhodný podpník. Vhodné podpníky sú:

Podmienky Ideálny podpník
sucho, vyšší obsah vápnika v pôde MN-VA-1; BM-VA-2
zásoba vlahy, nižší obsah vápnika v pôde BSB
mrazy Lesiberian
sucho, mráz, vyšší obsah vápnika v pôde BD-SU-1
iné MN-VA-2; MN-VS-1; MY-BO-1

Termín sadenia

Najvhodnejší termín výsadby by bol na začiatku jari. Avšak keďže mandle pučia veľmi skoro, odporúča sa skorší jesenný termín. Po výsadbe. Prvý rez po výsadbe je odporúčané robiť až na jar. Ponechávame štyri až päť základných vetvičiek. Na zimu treba zelený kmienok zabaliť do papiera, aby stromček nevyschol. Kontajnerové stromy je samozrejme možné vysádzať celoročne, mimo zimné mesiace.

orech mandľa ako plod stromu mandľovník

Strihanie

Korunu je dobré pestovať na voľnejší a presvetlenejší tvar. Potrebné je periodické presvetľovanie koruny ako zábezpeku dobrej rodivosti a zdravia stromu. Ideálne v lete. Udržujúcim rezom odstraňujeme príliš husté, suché či poškodené vetvy.

Na rez sú mandle celkovo málo náročné. Ten vykonávame iba v prvých rokoch po výsadbe. Po 10. až 15. roku života stromu je vhodné ho zmladiť. Najlepšie tesne pred kvitnutím.

Starostlivosť a na čo si dať pozor

Mrazy: Na naše zimné podmienky je mandľa dobre adaptovaná. Jej plodnosť však býva závislá od jarných mrázikov, keďže kvety namŕzajú už pri teplote pod -3 °C. Výhodou je, že strom kvitne pomerne dlho a tak sa niektoré kvety týmto mrazom vyhnú.

Ochorenia: Vo vlhkých podmienkach mandle napáda huba Monilia laxa. Do plodonosných konárikov vniká cez kvet. Strom síce zakvitne, ale vypučaté puky zvädnú, zhnednú a konáriky usychajú. Huba neskôr napadá aj plody a zimuje v odumretých výhonoch alebo mumifikovaných plodoch. Napadnuté časti mandle treba ihneď odstrániť. Ak je v čase kvetu mokré a studené počasie a choroba sa vyskytuje pravidelne každý rok, treba zvážiť postrek. Vhodný je fungicíd, ktorý nepoškodzuje včely. Postrekuje sa na začiatku kvetu aj na začiatku dokvitania, v zásade skoro ráno alebo večer.

Odrody

Exituje viacero odrôd mandlí. Treba vyberať podľa toho, v akom prostredí chceme strom zasadiť. Dajte si pozor, či vyberáte samoopelivú odrodu alebo cudzoopelivú. Každopádne, vždy je vhodné pestovať aspoň dve odrody.

  • Sladkoplodná krajová – cudzoopelivá neskorá mandľa. Plod má tenkú škrupinu, jadro je veľké a sladké. To však zároveň znamená, že ju majú radi i vtáky. Plodnosť je stredne veľká a nepravidelná. Koruna je bujná a previsnutá a preto sa horšie tvaruje. Kvitne síce neskoro, ale odolnosť voči mrazom je nízka
  • Guara – kvitne neskoro, čím sa vyhýba obdobiu mrazov a zachová si pri výkyvoch počasia okvetenie. Bohato využívaná vo Francúzsku pri produkcii orechov. Vo výške 150 až 190 cm v predaji na zahradnici.sk
  • Nikol – cudzoopelivá, stredne skorá mandľa. Plod má tenkú až stredne silnú škrupinu, jadro je veľké a chutné. Plodnosť je stredne veľká a nepravidelná. Koruna sa horšie tvaruje a treba ju rezať aj v lete. Vyžaduje teplé stanovisko a nie je odolná voči mrazom.
  • Vama – Je to cudzoopelivá neskorá mandľa. Plod má stredne silnú škrupinu, jadro je veľké, sladké a aromatické. Plodnosť je veľká a pravidelná. Koruna rastie bujne a dobre sa tvaruje. Kvitne neskôr, ale dobre odoláva aj jarným mrázikom.
  • Zora – čiastočne samoopelivá skorá mandľa. Plod má hrubú škrupinu, jadro je veľké a sladkasté. Plodnosť je stredne veľká až veľká a pravidelná. Koruna rastie bujne. Dobre odoláva jarným mrázikom.
  • Ferragnes cudzoopelivá skorá mandľa. Chuť plodu je príjemná a sladkastá. Plodnosť je pravidelná.
  • Hana. Je to skorá mandľa. Plody sú veľké s plným jadrom. Plodnosť je dobrá. Strom obľubuje pôdu s dostatkom živín. Je vitálny a odolný proti chorobám.
  • Mandľa trojlaločná na kmienku – je zaujímavá najmä svojim vzrastom. V predaji v tvare „na kmienku“ znamená strom, ktorý neporastie príliš vysoko a celú hustú korunu má posadenú nízku. S ružovým kvetom z diaľky ani nevyzerá ako mandľa a je tak prekvapením pre tých, čo strom rozoznajú až z blízka. Stredne rýchlo rastie. V ponuke na zahradnici.sk
  • Mandľa trojlaločná „Terry“ – Pôvodom je z Číny. Strom kvitne v apríli (cca 3 týždne) bohatým bielym kvetom. Na rozdiel od trojlaločnej na kmienku, ide o výraznú bielu bez ružových odtieňov. Kvety sú aromatické, lákajú včely. Ideálna je slnečná poloha chránená pred vetrom.  V ponuke na zahradnici.sk
  • Supernovasamoopelivá neskorá mandľa. Plody sú veľké. Strom je stredne odolný proti mrazom. Vhodnejšie sú preto južné polohy.
  • Texascudzoopelivá pomerne skorá mandľa. Plody sú menšie so stredne pevnou škrupinou.

Kvitnutie a plody

Strom kvitne už začiatkom marca. Kvetné puky sa vyvíjajú na dvojročnom dreve po dvoch-troch. Kvety sú veľké, biele až ružovkasté s lahodnou vôňou. Nedostatočne opelené kvety predčasne opadajú. Listy sú úzke dlhé a mierne zvlnené po okrajoch.

orech mandľa ako plod stromu mandľovník

Mandle dozrievajú koncom septembra a začiatkom októbra. Neskoršie odrody až koncom októbra. Dôležité je neponáhľať sa so zberom a zbierať až vtedy, keď praskne zelené oplodie. Inak sa odstraňuje veľmi zle. Pri niektorých odrodách však oplodie po prasknutí zosychá a mandle vypadávajú na zem. V takomto prípade je dobré ich pozbierať skôr. Po zbere je ideálne plod usušiť na slnku a uskladniť v suchu a chlade.

Mandle sú veľmi zdravé. Olejnaté semená obsahujú viac ako polovicu žiadúcich tukov a veľa bielkovín. Z minerálov sú bohaté na vápnik, draslík, fosfor a horčík. Majú i dobrý obsah železa a zinku. Z vitamínov obsahujú najmä vitamín E, ale aj dobrú dávku vitamínov skupiny B.

História

Mandle pochádzajú z oblasti Palestíny. Šírili sa cez hodvábnu cestu až na ďaleký východ. Turci a Rimania zase rozšírili mandľovníky na západ spolu s viničom. Najstarší záznam domestikácie mandle pochádza z územia Jordánka spred roku 3000 p. n. l..

Mandle boli po stáročia šľachtené z divo rastúcich mandlí a kvôli obsahu glykozidu amygdalínu, ktorý sa v tele mení na jedovatý kyanovodík, sa museli počas rokov stretnúť aj so sériou odvážnych ochutnávačov.

Zaujímavosti

  • Zmienky o mandliach sú už v Starom zákone. Napríklad v biblickom príbehu, kde Áron viedol kňazstvo Izraelcov so zakvitnutou palicou mandlí. Keď Izraeliti počúvali božie príkazy, rodila mandľa sladké plody. Ak neposlúchli, rodila horké mandle.
  • V gréckej mytológii sa hovorí o nešťastnej princeznej Phyllis, kotrá bola Aténou premenená na mandľový strom. Keď dorazil jej milý, mohol pohladkať už len drsnú kôru mandľového stromu, ktorý ihneď krásne zakvitol.
  • Mandľa je spojená s reprodukciou. Stredoveká povera hovorí o tom, že žena môže otehotnieť, až keď sa vyspí s mužom pod mandľovníkom.
  • Najväčším producentom mandlí je USA, kde sa dopestuje viac ako v celej Európe.

Zdroje

  • Pížl, Jaroslav. Všetko, čo potrebujete vedieť o pestovaní mandlí. Urob si sám, 02.06.2016.
  • Bakay, Laco. Zabudnuté poklady slovenských záhrad: Mandle. Sóda, 02.06.2016.
  • Komžík, Marián. Dopestujte si bohatú úrodu mandlí aj v malej záhrade. Záhrada.sk, 02.06.2017.
  • Richter, Miloslav. Jak pěstovat mandloň a sklízet sladké mandle?. Ireceptar.cz, 15.12.2012.

Zavřít reklamu
Zavřít reklamu