Kaviárová limetka, austrálsky citrus (citrus australasica) – exotika v záhrade

Exotické dreviny v našich záhradách patria medzi tie, ktoré si vyžadujú viac starostlivosti. Odmeňujú sa nám však neobyčajným ovocím, alebo vzhľadom. Austrálsky limetkový strom, kaviárová limetko, alebo prstová limetka, ako sa jej vo svete horoví, je jedným z exotických zástupcov ovocných stromov, aké však ešte dlho nebudú patriť medzi úplne bežných obyvateľov našich záhrad. Ak po nej siahnete, ideálne ho bude pestovať vo veľkom črepníku. Odmenou vám však bude neobyčajný strom, ktorý upúta na pohľad a jeho ovocie bude pre mnohých zážitkom ešte na poriadne dlho.

Citrusová limetka, ktorá pripomína kaviár (vegánsky kaviár)

Latinský názov môže byť uvádzaný ako citrus australasica, alebo aj ako microcitrus australasica. Plod nedostal svoj hovorový názov ako kaviárová limetka len tak pre nič. Na pohľad vyzerá ako predĺžený zelený citrón, no po prerezaní jeho vnútro tvorí na pohľad podobná konzistencia ako rybí kaviár.  Iná jeho prezývka je tak „vegánsky kaviár”. Má mierne kyslú a mierne sladkú chuť. Vhodné je na priamy konzum, na zdobenie dezertov, koktailov, alebo do ovocných letných zmesí. Skrátka všestranné využitie v kuchyni tak ako pri bežnom ovocí.

  • Ako sa je? Ovocie sa prereže v polovici priečne, alebo cez celé pozdĺžne. Obsah sa potom prstami vytlačí, alebo vyberie lyžičkou.
  • Koľko vydrží? Obraté ovocie zo stromu zrelé vydrží pri izbovej teplote niekoľko dní. V chladničke pár dní ešte viac. Dlho však mimo strom nevydržia a to je aj dôvod, pre ktorý sa veľmi nedostáva toto austrálske ovocie do našich obchodov, respektíve nie je tak zastúpené v predaji a nestíha sa jeho spotreba.
  • Ako je veľké? Len asi 3 až 8 centimetrov
  • Akej farby? Šupka je zelená, až fialová. Vnútorná dužina môže byť typicky citrusová, ale môže tiež prechádzať do odtieňov ružovej, červenej až fialovej.

Kaviárová limetka ako strom

Kaviárová limetka rastie na strome, ktorý je menšieho vzrastu. Niekedy je skôr označovaný ako krík. Jeho zvláštnosťou sú drobné lístočky a ostré pichliače, ktoré si však držia stále rovnakú zelenú farbu ako lístky a konáre. Tým je strom odlišný od iných ostnatých krov v našich záhradách. Súvislý jeden odtieň stromu narušia drobné biele kvietky, z ktorých stromy rodia ovocie.  Strom má v ponuke predajca zahradnici.sk vo výške 100 – 120 cm pod názvom Limetka s kaviárovými plodmi. Strom sa predáva v kontajneri, čiže jeho výsadba a postavenie v záhrade nie je viazané na jarnú, či jesennú sezónu.

Limetka kaviárová, austrálsky mikrocitrus

Foto: Obrázok plodu zo stránok predajcu, zahradnici.sk

Jeho pestovanie si vyžaduje starostlivosť podobnú na klasické citrusy. Strom by mal zimovať v prostredí s teplotou nie vyššou ako 15° na mieste, kde je aj v zime dostatok svetla. Vyžaduje si slnečné stanovisko bez silného vetra a dažďov, a taktiež pravidelnú zálievku a hnojenie. Odmeňuje sa však krásnym a neobyčajným vzhľadom, svojimi ostňami a najmä neobyčajnými plodmi, ktoré bezpodmienečne zaujmú návštevy, aj obdarovaných ochutnávačov.


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu