Japonská arália (Fatsia japonica), krásna sa rastlina do tieňa aj polotieňa

Pri organizovaní záhrad a predzáhrad nachádzame mnoho rastlín, ktoré vyžadujú slnečné stanovisko. Naopak rastliny, ktoré potrebujú tieň a polotieň a zároveň sú jedinečné svojim vzhľadom, sú laikom známe menej. Alebo sa menej vyzdvihuje ich ideálne stanovisko, ktoré je práve v záhradnom dizajne ich prednosťou. Tieň a polotieň svedčí rastlinke, ktorú poznáme pod názvom Fatsia Japonica, alebo ako Arália. Jedinečná je svojimi palmovými listami a aj práve tým, že sa počas roka mení. Zmení sa jej veľkosť, sfarbenie, ale aj kresba na listoch. Máte tak zaručené, že táto rastlina jednotvárna a fádna určite nebude.

Arália Fatsia japonica

Foto: krásne sfarbené listy môžu počas roka meniť kresbu, fotografia z obchodu https://www.brest.sk/

Fatsia japonica ‚Spider’s Web‘

Fatsia pripomína palmu. Jej listy pôsobia exotickým zjavom a sú široké viac ako 10 centimetrov. Samozrejme v závislosti od veku a sily rastliny. Pokrývajú nad zemou priestor, ktorý čiastočne znemožňuje burinám v prísune živín. Rastlinka je ideálna na vysádzanie tam, kde potrebujete obsadiť spodný priestor pod okrasnými drevinami a zaplniť ho objemom.

Nejde pritom o náročnú rastlinu. Odolá suchu, aj tieňu. Pochádza z Japonska a Kórei, preto aj nesie označenie pôvodu v názve, avšak bez ťažkostí sa mu darí aj v našich podmienkach. Je riešením pri navrhovaní záhrad do tieňa, najmä do nenáročných záhrad, v ktorých netrávi majiteľ priveľa času a potrebuje vegetáciu bez ľudských zásahov, stále atraktívnu na pohľad. V dospelosti môže dorásť do výšky 2 metrov, čo je však veľmi individuálne. Vhodná je pravidelná zálievka, ale rastline neublíži aj nepravidelná.

Jej pestovanie je možné priamo v záhrade, alebo v črepníku. Práve usadenie v črepníkoch je odporúčané. Pre získanie veľkej objemovo bohatej rastliny je vhodné použiť veľký črepník a vybrať stanovisko neovplyvnené silným vetrom. V lete chráneným pred priamym horúcim slnkom. Pri veľkom horúcom suchu zálievku určite potrebuje.

Arália, alebo fatsia a niekoľko faktov :

  • Kultivar ‚Spider’s Web‘ sa vyznačuje bielou kresbou, alebo zdanlivým popraškom na zelených listoch, čím je odlišný od iných typov. V preklade „pavučina“ sa prejavuje na niektorých listoch viac, na iných menej. Aj to tvorí určitú jedinečnosť rastlinky.
  • Rastlinku nájdete v ponuke u predajcu www.brest.sk v plastovom črepníku.
  • Rastlina kvitne v jeseni drobnými bielymi guľôčkovými kvetmi, ktoré môžu vzdialene pripomínať kvet cesnaku, no niekoľko krát rozvetvený.
  • V prírode je mrazuvzdorný do cca 10° až 14°. Preto môže byť v chladných polohách riešením veľký črepník a zazimovanie v garáži, či zimnej záhrade
  • Zaujímavosťou je, že fatsie poznáme aj ako izbové rastliny. Známe sú aj ako jedovaté, preto ich listy nie je vhodné nechávať konzumovať hospodárskym zvieratám, alebo ich nechávať na hranie deťom (v interiéri napríklad papagájom a pod)

 


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu