Líčidlo americké (jedovaté) a líčidlo jedlé: je dôležité ich rozoznávať

Líčidlo je netradičný názor pre rastlinu, ktorá je dobre známa niektorým pestovateľom okrasných záhrad. No poznajú ho aj tí, ktorí bojujú s burinou a invazívnymi druhmi. Na našom území rozoznávame najmä dva druhy líčidla, rastliny, ktorá vyzerá zaujímavo. Lákavý je najmä stredový zložitý kvet, ktorý vzdialene pripomína kvet gaštanu. Vyrastá zo stredu silnej rastliny a v jeseni sa kvety zmenia na čierne šťavnaté bobule. Ak na líčidlo vo svojej záhrade narazíte, je dobré rozlišovať dva základné druhy. Vedieť ich rozlíšiť je mimoriadne dôležité. Vďaka tomu zistíte, či máte malý, alebo veľký problém vo vlastnej záhrade. Rozlišujeme hlavne dva druhy. Sú nimi líčidlo americké (jedovaté) a líčidlo jedlé, pôvodom z Ázie.

Líčidlo jedlé

Líčidlo jedlé, má síce v názve, že jeho bobule môžu slúžiť na konzumáciu, no i to je potrebné brať s rezervou. Bobule nemajú žiadnu výraznú chuť a ani výrazný obsah látok, ktoré by boli považované za významné pre výživu. Vždy je však hranica, ktorá môže citlivejším ľuďom spôsobiť žalúdočné problémy a hnačky. Líčidlo jedlé má kvetnatú byľ vo svetlej farbe, listy sú silnejšie a vzpriamené. Rastlina tak pôsobí okrasným dojmom. Rastlinku si nemožno pomýliť s inou, pretože jej tvar sa naozaj nepodobá na žiadne iné druhy rastlín. Je to však invazívna rastlina, ktorá nie je pôvodnom naša. K nám sa dostala prevažne ako okrasná rastlinka. Bobule mali v minulosti využitie ako prírodné farbivo. O farbiacich účinkoch sa dokáže presvedčiť ktokoľvek počas jesene, kedy sú plody zrelé.

líčidlo jedlé, Phytolacca esculenta

Za jej rýchle rozširovanie môžu vtáky. Čierne bobule zobú a vo výkaloch potom prenášajú ich semená. Rastlina je trvalka, takže ak príde o zelený nadzemok, korene žijú a na jar opäť vyraší nová rastlina. Plody líčidla jedlého sú ryhované. Nie sú hladké a guľaté, ale pôsobia akoby boli deformované, alebo zviazané neviditeľnou niťou.

Čiže základnými vlastnosťami sú:

  • Plody sú ryhované
  • Byľ na kvete je svetlá, a fialový odtieň naberá až neskôr pri dozrievaní plodov. Stonky sú zväčša väčšinu roka biele.
  • Listy sú hrubšie a pevné. Rastlina má tvar najčastejšie ružicový a pôsobí pevným dojmom. Aj preto je využívaný ako okrasná rastlina.

Líčidlo americké (jedovaté)

Líčidlo americké (Phytolacca americana) sa k nám dostávalo rovnako ako okrasná rastlina. Vo voľnej prírode bolo zaznamenané v okolí Malaciek a za niekoľko desaťročí sa rozšírilo do značnej časti Záhoria. Dá sa povedať, že vznikla malá prírodná katastrofa, keďže americké líčidlo sa veľmi dobre množí. Vyhovuje mu naše podnebie, pri raste oslabuje okolité rastliny a vytláča ich z miest, kde je líčidlový „porast“.  Je označované ako jedovaté. Pri vytrhávaní rastlín vám budú zapáchať ruky.

líčidlo americké, jedovaté (Phytolacca americana)

Základnými rozdielmi oproti líčidlu jedlému, sú:

  • Plody sú hladké a guľaté, nemajú ryhy a deformácie, ako má líčidlo jedlé.
  • Byľ kvetu môže byť výrazne sfarbená do ružova, alebo fialova
  • Listy nie sú tak „mäsité“ a vzpriamené ako pri líčidle jedlom. Líčidlo americké
  • Dorastá až do výšky 2 až 3 metrov, kým líčidlo jedlé je nižšie.

Zaujímavosti:

Líčidlo americké je napriek svojmu jedu v domovine v USA v tradičnej kuchyni využívané na prípravu niektorých šalátov, hoci si vyžaduje procedúru, pri ktorej listy stratia jed. Jedovatá je celá rastlina a jej konzumácia v slovenských podmienkach nie je ani odporúčaná. Rastlina je slabo preskúmaná. Najmä je kategorizovaná ako invazívna. Jej výskyt je v súčasnosti od Bratislavy po Trenčiansky kraj a vplyvom vtáctva, ale aj ľudskej činnosti sa rozširuje ďalej a ďalej. Rastlina nie je náročná. Dokáže rásť aj v znečistenej pôde, na rumoviskách, na sídliskách, bagriskách, v tieni, aj na priamom slnku.

Jedovatou môže byť aj pre domáce zvieratá, ktoré sa živia pasením, ako dobytok, kozy, ovce, kone a podobne. Otrava sa prejavuje slinotvorbou, pálením hrdla, žalúdka a pod. V lesoch na Záhorí tvorí zásadný problém. V prípade nálezu líčidla amerického sa odporúča rastlinu vykopať s celým koreňom a nechať vysušiť na slnku, prípadne spáliť celú rastlinu. Zamedzí sa tak jej rozšíreniu. Líčidlo jedlé je menej agresívne. Jeho zrelé plody však ponechaním vtákom môžu byť ľahko roznesené do okolia. Presádzanie líčidla do kvetináčov môže byť zaujímavým riešením, ako mať rastlinu pod kontrolou.


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu