Nový pozinkovaný alebo zoxidovaný odkvap a plechová strecha. Čím natierať?

Z pohľadu vlastníka novej strechy sa môže javiť nový pozinkovaný odkvap ako príliš fádny. Získate predstavu o krásnom hnedom, alebo červenom, čiernom, alebo akomkoľvek metalickom odkvape, no o rok alebo dva je z odkvapu nevzhľadný kus plechu, z ktorého sa odlupuje farba. Rovnako z plechovej strechy z nového pozinkovaného plechu sa farba začne odlupovať a to je dôvod, pre ktorý oprieť rebrík a vyliezť hore s novou plechovkou a štetcom. Príliš jednoduchá predstava, avšak najmä laická.  Odkvap a najmä strešný pozinkovaný plech ako nový nenatierame.

Pozinkovaný odkvap

Teda nenatierame hocičím, v opačnom prípade si spravíme škodu. Ak prvé mesiace neprinášajú žiadne pohromy, neznamená to, že sa neobjavia o niečo neskôr. Skôr, ako vyleziete hore a pustíte sa do farbenia odkvapu alebo plechovej strechy, myslite na niekoľko zásadných faktov, ktoré si teraz predstavíme.

Nový pozinkovaný plech a starší zoxidovaný pozinkovaný plech

Či už ide o odkvap, alebo strešnú krytinu, pozinkovaný plech je výborný materiál, pri ktorom oceňujeme jeho relatívne nízku cenu, ohybnosť, stálosť, trvanlivosť… Je síce pravda, že rok 2021 priniesol výrazne zdraženie pre ceny na svetovom trhu. Klampiarčina sa však bez neho nezaobíde. Galvanizovanie oceľového plechu a teda pozinkovanie mu dáva povrch, ktorý nemá dostatočnú priľnavosť farieb. Nie hocijakých farieb.

  • Aký je to nový pozinkovaný plech?   Je to čerstvo nasadený plech, alebo plechové prvky, prípadne odkvap. Chápeme ho ako nový. Od dňa nasadenia až po zvyčajne jeden, prípadne podľa iných majstrov až dva roky.
  • Aký je to zoxidovaný pozinkovaný plech? Toto je to dôležité. Zoxidovaný, tak sa nazýva plech, ktorý je vystavenú dažďu, Slnku, vetru, kolísaniu teplôt. Zoxidovaný plech naberie určitú patinu, ale hlavne už nemá ten povrch taký bezchybný od výroby. Stratil „mastnotu“ a jeho horná vrstva je už narušená. Dostatočne, aby mohla priľnúť syntetická farba na kov.

plechová strecha a pozinkovaný plech

Dôležité zásady:

  1. Ak natierame nový pozinkovaný plech farbou, rátajme s tým, že sa farba bude odlupovať, bude to vyzerať nevzhľadne. Na niektorých miestach sa môže držať viac, inde vôbec. Bude nutné čistenie, brúsenie, natieranie správnym náterom.
  2. Strechu a odkvap natierame až po roku, alebo dvoch. Novostavby si pozinkovaný plech v pôvodnej farbe držia bežne pár rokov, než sa, ak vôbec, pustí majiteľ domu do prefarbenia odkvapu.
  3. Zvárané, rezané a obrusované plochy nezaškodí pokryť vrstvou zinku. Dnes je pozinkovanie ocele možné aj cez spreje. Na trhu je ich viacero. Príkladom je produkt Primalexu alebo Presto.

Farba na pozinkovaný plech – nový, bez čakania na zoxidovanie

Starí majstri a strechári poznajú časy, keď bolo natieranie pozinkovaných plechov nemysliteľné. Prípadne mysliteľné, no s počítaním nespokojnosti zákazníka, alebo pri vlastných pokusoch. Dnes je na trhu niekoľko farieb, ktoré sú určené na pozinkovaný plech. Názov na plechovkách od farby je často jasne definovaný ako náter na pozinkovaný plech. Pred náterom takejto farby je vhodné úplné očistenie odkvapu a strechy od nečistôt. Rovnako tak od prachu, alebo prípadnej výrobnej mastnoty. Odporúčané je riedidlo 6000 a nižšia teplota, prípadne práca skoro ráno pri ochladení. Odmastenie menších plôch môžete spraviť pokojne aj menšími čističmi, na väčšie plochy je možné použiť aj špeciálne prípravky ako PANSSARIPESU ROOF CLEANER.

Práca pri horúcom Slnku a na rozpálenom plechu je najhoršou možnou kombináciou. Riedilo veľmi rýchlo vyprchá a schne. Samotná farba pri vysokej teplote plechu nedrží a neprirodzene schne. Ideálnejšou teplotou tak bude 10 – 20°C

Základné farby na čerstvý pozinkovaný plech rozoznáte podľa názvu:

Vrchné farby sú už potom menej prísne na dodržiavanie rozdielu nového pozinku, či zoxidovaného. Napríklad na odkvapy môže byť určená farba vyslovene na zľavy a zvody s metalickým efektom. Je ňou napríklad slovenská Natrima.


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu