Sladkoplodý mandľovník druhu Texas poteší nenáročnosťou aj úrodou

Mandľovník druhu Texas (Prunus texana) môže svojho pestovateľa nadchnúť svojim kvetom, korunou, ale predovšetkým nenáročnou starostlivosťou. Ide o čiastočne samoopelivý strom alebo krík, ktorý sa vyskytuje v suchých oblastiach v južnej a západnej časti Spojených štátov, najmä v Texasu, Oklahome a Novom Mexiku.

orech mandľa ako plod stromu mandľovník

Medzi jeho hlavné vlastnosti patrí:

  • Ak nie je koruna posadená na kmienku, ale rastie prirodzene, dosiahnuť môže od 3 do 7 metrov bez zástrihu.
  • Listy sú oválneho tvaru a majú dlhú stopku. Sú lesklé, tmavozelené a majú mierne zubatý okraj. Pôsobia hrubším a jemnejším dojmom zároveň oproti iným druhom mandlí.
  • Kvety sú ružové alebo fialové a rastú v trsoch. Kvitne v apríli a máji. To je dosť neskoro, no vyhýba sa tak najväčším mrazom a tým zvyšuje svoju odolnosť a produkciu.
  • Mandle sú s nasladlou chuťou, avšak obľúbenou medzi pestovateľmi pre produkciu a celkovo chuťové vlastnosti. Práve pre svoje plody sa tiež často uvádza ako mandľa sladkoplodá a pre úrodu a jej kvalitu patrí medzi najobľúbenejšie. Plody zbierame v polovici októbra a veľkosťou sa radi medzi veľké.
  • Nachádza sa v ponuke predajcu zahradnici.sk

Odolný a nenáročný druh

Tento mandľovník je odolný voči suchu a môže rásť v rôznych type pôd, od piesočnatých až po hlinené. Ideálna poloha pre pestovanie mandľovníka druhu Texas je na slnečnom mieste s dobre odvodnenou pôdou. Je veľmi odolný voči chorobám a škodcom.

Mandľovník druhu Texas sa môže pestovať z semien alebo z sadeníc. Ak sa rozhodnete pre pestovanie zo semien, odporúča sa ich namočiť do vody aspoň na 24 hodín pred výsadbou do zeme. Sadenice je najlepšie pestovať v záhrade alebo v nádobe a pravidelne ich zalievať. Mandľovník druhu Texas nie je náročný na starostlivosť a je jednoduché ho pestovať aj v našich slovenských podmienkach.

Ošetrovanie a strihanie konárov

Strihanie a ošetrovanie tohto mandľovníka závisí od toho, aký tvar chcete stromu dať. Najlepší čas na zastrihávanie stromu je na jar pred zakvitnutím, alebo otvorením pukov. Pri strihu najskôr odstraňujeme odumreté konáre a až následne sa venujeme tvarovaniu, skracovaniu príliš veľkých a ťažkých konárov. Napríklad takých, ktoré by mohli zbytočne oslabovať strom. Myslite na to, že príliš veľa ostrihaného môže zásadne oslabiť strom.

Konáre striháme nad pukom alebo vetvičkou a snažíme sa docieliť rovnomerný rast. Mandliam svedčí, ak majú konzistentnú – teda pravidelnú korunu. Výhodou tohto stromu je, že je určený aj nenáročnému pestovateľovi. Postačuje mu pravidelná zálievka a dodanie živín hnojením. Strom je odolný voči chorobám a nepostihujú ho viac menej ani škodcovia. Vyskytnúť sa môžu vošky pri mladých listoch, k čomu poslúžia bežné domáce recepty. V prípade, ak máte príliš mladý strom a nechcete v daný rok úrodu, môžete ho šetriť. Po odkvitnutí stačí poodlamovať jemne zostávajúce pozostatky kvetov, z ktorých sa urodia plody. Príliš málo plodov nemá význam pre „úrodu mandlí“ v daný rok a stromu prospeje, ak ho takto odľahčíte.


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu