Tyčinkovec (callistemon) unikátny exotický krík s ohňovým kvetom

Tyčinkovec, alebo callistemon nie je ešte dobre známy, ale pritom svojim kvetom a rastom je unikátny. Rastlina, z ktorej je nadšený azda každý pestovateľ exotických rastlín, pochádza z Austrálie. Nie je bežné, aby sa austrálska flóra udomácnila v našich podmienkach, no tentoraz  sa to v prípade Callistemonu podarilo. Prekvapuje nás krása jeho kvetov ako aj fakt, že je prístupná pre naše podmienky.

 Kvet tyčinkovca (callistemon) unikátny exotický krík

Tyčinkovec, Callistemon, alebo Horiaci „kefkový“ krík

Tyčinkovec, v zahraničí známy pod latinským názvom Callistemon, má viacero ďalších lokálnych názvov a prirovnaní. V rôznych vlnách prieniku zmienok o nej do Európy sa objavovali rôzne pomenovania. Aj preto sa s ním spája napríklad pomenovanie spojené s kefkou, ohňom, alebo sa dokonca dopracujeme aj k názvom ako „horiaci kvet“ alebo „myrtový krík“. Krásnokvet, štetkovec, kalistemon a pod. Za svoje názvy predovšetkým vďačí svojim kvetom. Tvoria dojem, akoby šlo o husté valcovité kefky. Tie na umývanie dojčenských fliaš. Dlhé a úzke žiarové kefky sú neprehliadnuteľné, vyrastajú na koncoch konárov a tým sa zvyšuje jej estetická atraktivita.

Kvety tohto druhu môžu mať rôzne sfarbenie. Ide však najmä o odtiene červenej, oranžovej, žltej a zelenej. Rozkvitnuté letné kvety Callistemonu sú veľmi príťažlivé pre kolibríky kvôli nektáru. Samozrejme, sú atraktívne aj pre opeľujúci hmyz. Kvetenstvo tyčinkovca sa objavuje v období jari až leta. Rastlina je tiež vhodná pre pestovanie v záhradách a na terasách, pretože je nenáročná. Ponúka nám doslova exotický prvok do bežnej záhrady, alebo pre pestovanie v nádobách.

Tyčinkovec (callistemon) unikátny exotický krík

Okrem toho sa niektoré druhy Callistemonu používajú aj na výrobu éterických olejov, ktoré majú liečivé vlastnosti a sú vhodné na aromaterapiu a iné účely.

Čím je zaujímavý tyčinkovec?

 • Ide o stále zelený krík, alebo stromček postavený na kmienku. Záleží od odrody a spôsobu pestovateľskej úpravy. Vo všeobecnosti však ide o hustý krík s kompaktným rastom, v ktorom výrazný kontrast tvoria kvety.
 • Kvety tyčinkovca sú naozaj unikátne a vzdialene pripomínajú podobný štýl vizuálneho zážitku, aký ponúka albízia. Pôsobia jemným dojmom. Na Slovensku je mimoriadne obľúbený krásnokvet kultivaru Leavis na kmienku. Vhodný je na pestovanie v nádobách. Ponúka ho zahradnici.sk
 • Mrazuvzdornosť je uvádzaná často len v rozmedzí -3°C až -5° C
 • Zimovanie si žiada miesto s dostatkom svetla. V tmavých garážach byť počas zimy určite nemôže.
 • Má výborné vlastnosti v rámci odolnosti suchých období. Nespoliehame sa však na túto schopnosť a nedovoľujeme pôde celkom preschnúť, čo by rastline mohlo ublížiť Nevadí jej ani slnkom prehriata pôda.

Tyčinkovec Leavis

foto: Takto vyzerá stromček „Leavis“, ktorý je ponúkaný v záhradníctve zahradnici.sk

Ako sa starať o tyčinkovec a aké podmienky potrebuje

 1. Vhodné umiestnenie: Tyčinkovec (callistemon) uprednostňuje slnečné a teplé umiestnenie, kde je dostatok priepustnej a dobre odtokovej pôdy. Vhodné je miesto chránené pred studeným vetrom.
 2. Pôda: Pôda by mala byť ľahká, priepustná a humózna. Ak je pôda ťažká a ílovitá, je potrebné ju obohatiť pieskom a humusom, aby sa zlepšila jej priepustnosť. Rastlina je citlivá na to, ak by jej korene zostávali v stojatej vode. V prirodzenom prostredí totiž s takýmito podmienkami vôbec neprichádza do styku.
 3. Nádoba: Pestovanie v nádobe si vyžaduje pre lepšie výsledky pestovania o niečo väčšiu nádobu, než tú, v ktorej rastlinu kúpite v záhradníctve.
 4. Zálievka: Tyčinkovec – Callistemon je odolná rastlina voči suchám. Potrebuje však dostatočnú zálievku najmä na jar, v časoch keď najrýchlejšie rastie. V horúcich sa suchých dňoch polievajte ráno a večer.
 5. Hnojenie: Vhodné je pravidelné hnojenie, aby rastlina mala dostatok živín pre rast a kvitnutie. Hnojivo s vysokým obsahom draslíka a fosforu je dobrou voľbou. Podomácky si takéto hnojiv ľahko pripravíte pomocou banánových šupiek odležaných v malom množstve vody v ktorom nie je šupka utopená. Nahnité a rozpučené môžete zmiešať so zeminou a prekryť ďalšou zeminou. Takáto potrava pre rastlinu bude výdatným zdrojom potrebných látok.
 6. Rezanie: Prerezávanie Callistemonu by malo byť vykonávané po kvitnutí, aby sa podporil rast nových výhonkov. Pochopiteľne, primárne je dôležité odstrániť suché a poškodené vetvy.
 7. Zimovanie: Rastlina nie je plne mrazuvzdorná. V chladnejších oblastiach by mal byť Callistemon chránený pred mrazom. Vhodné je použiť mulč na zimovanie a zakryť ho netkanou textíliou.

Aké hlavné odrody tyčinkovca poznáme?

Z druhov, ktoré je možné pestovať v európskych podmienkach a ktoré si žiadajú v zime ochranu, poznáme predovšetkým nasledovné druhy. Tie sa zásadne líšia farbou kvetu, či spôsobom rastu. Vo všeobecnosti rastlina rada dosiahne vyššiu výšku ak rastie v zemi. Pri pestovaní v nádobách je výška nižšia.

Tyčinkovec (callistemon) unikátny exotický krík

 1. Callistemon citrinus – má kvety výrazne červenej farby a dorastie až do výšky 3 metre.
 2. Callistemon viminalis – Táto odroda sa tiež nazýva „Weeping Bottlebrush“ a má rastlinu v tvare stromu s dlhými, úzkymi listami a kvetmi v rôznych farbách, vrátane červenej, ružovej, bielej a žltej.
 3. Callistemon pallidus – Tento druh má menej nápadné kvety v bledšom (krémová biela – až žltá) odtieni a rastie do výšky asi 2,5 metra.
 4. Callistemon salignus – Táto odroda má kvety výrazne bielej farby a rastie do výšky až 5 metrov.
 5. Callistemon subulatus – má najmenšie kvety zo všetkých. Je vhodný na pestovanie v nádobách alebo ako okrasná rastlina v záhradách.

Zavřít reklamu
Zavřít reklamu