Úsporné vykurovanie (nielen) domácností a bez plynu

Plynové vykurovanie sa ešte donedávna a v mnohých prípadoch považovalo za najvýhodnejšie. Pokiaľ však vaša nehnuteľnosť nie je pripojená na plyn, alebo chcete ekologickejšiu formu vykurovania, tu je pre vás niekoľko tipov.

Vykurovanie monitor heatdecor

Vykurovanie bez plynu môže byť efektívne, ekologické aj úsporné.

Využite slnečnú energiu

Slnečná energia sa viac využíva na ohrev teplej vody ako na vykurovanie alebo ako zdroj elektrickej energie. Problémom je, že dĺžka slnečného svitu má sezónne aj denné výkyvy. Tento nedostatok sa dá do určitej miery eliminovať akumulačnou batériou. Energiu si tak môžete uložiť na neskôr a využívať ju aj vtedy, keď slnko nesvieti.

Avšak, bez ohľadu na to, či ju chcete na vykurovanie alebo ohrev vody, pre jej plnohodnotné využívanie budete potrebovať solárne panely. Aj keby ste fotovoltiku používali iba na okamžitú spotrebu elektrickej energie, dokáže ušetriť časť nákladov spojených s elektrickým vykurovaním. Treba si však zvážiť návratnosť investície, ktorá môže byť zaujímavá najmä pri nízkoenergetických novostavbách.

Elektrické podlahové vykurovanie

Elektrické podlahové vykurovanie je moderné a úsporné riešenie vhodné pre väčšinu typov podláh. Môže sa použiť v kombinácii s keramickou, kamennou aj gresovou dlažbou, ale aj s laminátovou a vinylovou podlahou a s parketami. Kým pod dlažbu v kuchyni, na chodbe alebo v kúpeľni sú vhodné elektrické rohože, pre suché procesy, teda napríklad parkety, sú určené vykurovacie fólie. Podlahovým kúrením tak môžete vybaviť celý príbytok.

Okrem jednoduchej inštalácie je ich výhodou aj vysoká kvalita, dlhá životnosť a až 30 ročná záruka, takže vás nebudú trápiť zložité opravy ako pri teplovodnom podlahovom vykurovaní. Obávať sa nemusíte ani vysokých vstupných a prevádzkových nákladov.

Výhodou vykurovacích rohoží a dlažby je aj to, že kamenná, gresová či keramická dlažba akumulujú teplo, ktoré sála do miestnosti. Vďaka tomu bude aj po vypnutí kúrenia dlažba ešte určitý čas teplá. Aby toho nebolo málo, elektrické rohože a vykurovacie fólie Heat Decor sú odolné voči vysokým teplotám aj mechanickému poškodeniu.

Fotovoltika a vykurovanie domu – ako zvoliť parametre inštalácie

Pri plánovaní vykurovacieho systému s vykurovacou fóliou a fotovoltického systému v domácnosti je potrebné skontrolovať celkový výkon potrebný na napájanie domu. To vám umožní navrhnúť správny počet FV panelov, ktoré poskytnú dostatok elektriny nielen na vykurovanie ale aj ďalšie elektrické zariadenia v budove. Ak už vo vašej domácnosti funguje infračervené podlahové kúrenie, pred investíciou do fotovoltiky si zanalyzujte skutočnú spotrebu energie. Vďaka tomu viete správne posúdiť dopyt a vypočítať mesačné úspory na vykurovaní vo vykurovacej sezóne aj mimo nej.

V prípade pochybností dostane každý majiteľ infračerveného vykurovania Heat Decor od nás technickú podporu a poradenstvo, aby bol systém navrhnutý správne. Fotovoltická elektráreň a infračervená fólia sú perfektnou kombináciou pre domácnosti a priestory ako sú kancelárie, obchody a sklady. Výroba elektriny v domácej FVE je bezemisná – nevzniká pri nej oxid uhličitý ani prach. Infravykurovanie Heat Decor možno využiť tiež nielen ako hlavný zdroj tepla, ale aj ako doplnkový, čo poskytuje flexibilitu pri regulácii teploty v miestnosti. Navyše, stojí za zmienku, že infrafólie alebo infrapanely nevíria prach a nevysušujú vzduch, čo prispieva k zdravému a príjemnému prostrediu.

Zdroj obrázkov: Heatdecor.sk


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu