Domáca akvaristika: Ako správne chovať skaláre

Chov skalárov je veľmi obľúbenou a rozšírenou aktivitou medzi akvaristami. Skaláre sú pôvabné a inteligentné ryby, ktoré sú vhodné pre začiatočníkov aj pokročilých akvaristov. V tomto článku sa zameriame na základné informácie o chove skalár. Sú to dravé ryby, ktoré pochádzajú z amazonskej oblasti v Južnej Amerike. Vyskytujú sa predovšetkým v riekach, jazerách a močiaroch. V akvaristike sú veľmi populárne vďaka svojmu krásnemu vzhľadu a zaujímavému správaniu. Sú veľmi aktívne a majú rady spoločnosť, takže sa odporúča chovať ich v húfoch.

skaláre akvaristika

Veľkosť akvária

Pred začatím chovu je vhodné zvoliť správnu veľkosť akvária . Pre húf 6 až 8 skalár by malo byť akvárium o veľkosti minimálne 200 litrov. Skaláre sú veľmi citlivé na kvalitu vody, takže je dôležité udržovať parametre vody. Optimálna teplota vody by sa mala pohybovať v rozmedzí 24-30°C, pH by malo byť medzi 6,5 až 7,5 a tvrdosť vody by nemala byť vyššia ako 12°dGH.

Krmivo by malo byť pestré

Krmivo pre skaláre by malo byť pestré a vyvážené. Môžete ich kŕmiť živým krmivom, ako sú napríklad planktón, larvy hmyzu alebo krevety. Ďalej sú vhodné granule, vločky, mrazené krmivo a tablety. Vhodné sú aj potraviny s vysokým obsahom bielkovín, ktoré pomáhajú skaláram rásť a vyvíjať sa správne.

Skaláre sú náchylné k chorobám

Chov skalár môže byť obtiažny, pretože sú náchylné k rôznym chorobám . Ak si všimnete, že sa vaše ryby správajú neobvykle alebo majú nejaké príznaky choroby, je dôležité zareagovať včas a podniknúť potrebné kroky na liečbu. Je tiež dôležité dbať na to, aby sa v akváriu udržovala dobrá hygiena a kvalita vody.

Rozmnožovanie skalár

Skaláre sú rozmnožované v zajatí , ale proces rozmnožovania môže byť ťažký. Je nutné zaistiť vhodné podmienky na rozmnožovanie, ako sú správne parametre vody a dostatok a množstvo vhodného krmiva. Samice skalár kladú vajíčka na pevné povrchy, ako sú napríklad listy rastlín alebo kamene. Potom samec oplodní vajíčka a následne starostlivo stráži potomstvo. Po vyliahnutí sa mláďatá živia žĺtkovým vakom a neskôr prechádzajú na kŕmenie granulami a vločkami.

Skaláre si dobre rozumejú s tetrami a mečovkami

Skaláre sú spoločenské a môžu byť chované spolu s ďalšími druhmi rýb, ako sú napríklad tetry alebo mečovky. Je však dôležité vyberať vhodné druhy rýb, ktoré majú podobné nároky na kvalitu vody a veľkosť akvária.

Pri výbere skalár je dôležité dbať na to, aby boli zdravé a aktívne. Ryby by nemali mať žiadne viditeľné známky choroby , ako sú napríklad biele škvrny, škvrny na koži alebo hnisavé rany. Je tiež dôležité vyberať ryby, ktoré sú rovnakej veľkosti, aby nedochádzalo k agresii medzi nimi.

skaláre akvaristika

Akvárium a kvalitu vody nepodceňujte

Výber správneho akvária, kvalitnej vody a vyváženého krmiva sú kľúčové faktory pre úspešný chov skalár. Pokiaľ sa budete starať o svoje ryby a dbať na ich potreby, môžete si užívať krásne a zdravé ryby po mnoho rokov.

Vzhľadom na to, že sú skaláre veľmi citlivé na zmeny v kvalite vody , je dôležité pravidelne testovať vodu v akváriu a udržiavať optimálne parametre vody. Mali by ste tiež pravidelne meniť vodu v akváriu a udržiavať filter a ďalšie zariadenia v čistote.


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu