Výber podlahy do domu nepodceňujte: 5 tipov, ako vybrať správnu

Výber správnej podlahy do domu je dôležitým rozhodnutím, ktoré ovplyvní nielen dizajn celého interiéru, ale aj jeho trvácnosť. Túto voľbu by ste teda nemali podceniť. Ak ste sa práve pustili do stavby domu, alebo do rekonštrukcie vášho terajšieho bývania, bude sa hodiť zopár rád, čo pri výbere podlahy zvážiť, aby ste sa z novej podlahy mohli tešiť dlhé roky.

drevené podlahy a plávajúca podlaha

Zdroj: pexels.com / Skitterphoto

Na ktoré faktory prihliadať?

Mäkký koberec, praktická interiérová dlažba, klasika v podobe vinylovej podlahy, či nestarnúca drevená podlaha? Na trhu dnes nájdete naozaj všemožné variácie v rôznych farbách, s rozdielnou textúrou a, samozrejme, s inými vlastnosťami. A práve tie sú v mnohých prípadoch rozhodujúce. Či ešte nad výberom váhate, alebo je už váš favorit viac-menej jasný, pred samotnou kúpou zvážte nasledujúce faktory.

Využitie miestnosti

Jedným z najdôležitejších bodov, ktoré odporúčame premyslieť vopred, je využitie danej miestnosti. Od toho sa následne odvíja záťaž, ktorej musí nová podlaha denne odolávať. V kuchyni zvoľte materiály odolnejšie voči poškriabaniu, v kúpeľni berte do úvahy zvýšenú vlhkosť. Obytným izbám zase pristane útulné drevo, ktoré neváhajte doplniť napríklad o pohodlné a štýlové koberce.

drevené podlahy a plávajúca podlaha

Zdroj: pexels.com / SHVETS production

Údržba podlahy

Bez ohľadu na to, aký materiál si pre vašu podlahu napokon vyberiete, každý vyžaduje primeranú pozornosť. Najlepšie povrchy sú však také, ktoré je jednoduché udržiavať dlhodobo čisté. Starostlivosť o ne vás nestojí veľa času ani financií. V miestnostiach s väčším rizikom znečistenia podlahy, napríklad v kuchyni, je ľahké čistenie kľúčové. To ale platí aj pre iné miestnosti, obzvlášť, ak vám po dome behajú malé ratolesti alebo domáci miláčikovia.

Náklady a následná starostlivosť

Ako pri kúpe iných položiek v rámci bývania, tak aj v prípade podlahy, dokáže do veľkej miery zavážiť práve rozpočet. V tomto prípade sa ceny líšia vzhľadom na materiál, ale aj jeho kvalitu. Do úvahy však neberte len náklady spojené s kúpou danej podlahy, či prácu za montáž. Nemenej dôležitá je aj následná starostlivosť, ktorá môže byť pri rôznych typoch podlahy viac či menej časovo aj finančne náročná.

drevené podlahy a plávajúca podlaha

Zdroj: pexels.com / Blue Bird

Zvuková a tepelná izolácia

To, či chcete minimalizovať prenikanie zvuku do iných miestností, alebo zabezpečiť tepelnú izoláciu, zvážte ešte pred kúpou podlahy. Niektoré podlahové materiály majú lepšie tepelnoizolačné vlastnosti ako iné, vďaka čomu pomáhajú vytvoriť tiché prostredie a navodiť príjemnú teplotu v celom domove.

Dizajn

Okrem už spomínaných praktických vlastností sú nemenej dôležité aj tie estetické. Keďže sa podlaha rozlieha naprieč celým bývaním, jej dizajnu venujte osobitnú pozornosť. Zvážte celkový štýl vášho interiéru a podlahu vyberajte tak, aby ho charakterovo doplnila. Jedným z najuniverzálnejších materiálov je drevo, ktoré vám domov vnesie kus prírody a dozaista oceníte aj jeho vlastnosti. Nebojte sa však ani experimentov a pamätajte, že najdôležitejšie je to, čo sa páči vám.


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu