Vybavenie kúpeľne: Vyberte si nábytok do kúpeľne

Vybavenie do kúpeľne – Kúpeľňový nábytok je špecifický tým, že odoláva vlhkosti. Viete ale, ako ho správne vybrať? Pozrite si niekoľko rád k výberu. Či už budujete novú kúpeľňu alebo ste sa rozhodli pre jej rekonštrukciu, výber nábytku v kúpeľni vás neminie. A nemusí to byť iba skrinka pod umývadlo, ale aj ďalšie druhy, ktoré zútulnia váš priestor a zároveň vám poskytnú dostatok úložného priestoru. Ale ako ho vybrať? Aký materiál zvoliť? A na čo ešte by ste si mali dať počas výberu pozor?

kúpeľňové vybavenie

Správny materiál je základ

Pre milovníkov dreva je k dispozícii kúpeľňový nábytok z masívu, ktorý vyzerá nádherne, ale je finančne náročnejší. Navyše, na jeho údržbu sú potrebné špeciálne prípravky na umývanie. Urobíte dobre, keď bude vaša skrinka do kúpeľne z nejakej exotickej dreviny. Úplne najlepšou voľbou je teak.

Nábytok do kúpeľne

Ak sa vám páči vzhľad dreva, ale zároveň chcete ušetriť, siahnite po MDF alebo drevovláknitej doske so strednou hustotou. Skrinky do kúpeľne z tohto materiálu odolajú nepriaznivým vplyvom v kúpeľni, medzi ktoré patrí napríklad vlhkosť, plesne alebo mikroorganizmy.

Ďalej je v ponuke laminovaná drevotriesková doska, známa ako lamino alebo pod skratkou LTD. Medzi plusy patrí jednoduchá údržba a taktiež cenová dostupnosť. Avšak pri výbere nábytku do kúpeľne si overte, či sú oblepené hrany, aby sa cez ne nedostala vlhkosť dovnútra.

Nech už si vyberiete akýkoľvek materiál, vždy sa zaujímajte predovšetkým o povrchové úpravy, ktorých cieľom je odolávať vlhku. U MDF a LTD sa stretnete s ochrannými fóliami alebo lakmi. Nakoniec je tu ešte variant v podobe plastového nábytku, ktorý je síce lacný a voda mu sama o sebe nevadí, ale jeho životnosť nie je príliš dlhá.

Zistite si rozmery a urobte plán

Je dôležité mať priestory vo vašej kúpeľni presne zmerané a až potom môžete začať s výberom nábytku do kúpeľne. Predídete tým zbytočným výmenám. Pred nákupom si ujasnite tiež, kde sú odpady na vodu, kde budú visieť uteráky, kadiaľ povedie elektrina a či budete mať radiátor upevnený na stene a ak áno, kde sa bude nachádzať. Prípadne, či budete mať v kúpeľni práčku, sušičku alebo kôš na bielizeň. To všetko ovplyvní nielen veľkosť vybraného kusu nábytku, ale aj spôsob otvárania dvierok.

kúpeľňový nábytok, nábytok do kúpeľne

Skrinka pod umývadlo do kúpeľne ako prvá!

V prípade, keď budete kupovať viac kusov nábytku, začnite najskôr so skrinkou pod umývadlo. Pokiaľ už umývadlo nemáte, odporúčame kupovať keramiku zároveň s kúpeľňovým nábytkom. Budete mať istotu, že k sebe budú jednotlivé produkty pasovať. Obľúbené sú aj univerzálne rovné skrinky, na ktoré umiestnite akékoľvek umývadlo na dosku.

kúpeľňový nábytok, nábytok do kúpeľne

Nakoniec ešte pár rád

Ak ste sa rozhodli umiestniť kúpeľňový nábytok na stenu, tak pri výbere berte do úvahy, aký typ uchytenia na vašu stenu bude vhodný. Majitelia malej kúpeľne by mali voliť svetlé a lesklé povrchy na optické zväčšenie.

Skrinka so zrkadlom je vždy rozumnou voľbou – zabijete dve muchy jednou ranou a kozmetiku a ďalšie dôležité vecí každodennej potreby budete mať priamo poruke. Uvedomte si, na čo daný kúsok nábytku budete potrebovať. Chcete si doň ukladať drobné veci ako kozmetiku? Alebo ho plánujete využiť ako úložný priestor na fén, uterák či ďalšie väčšie veci? Preto je dôležité vyberať aj podľa vnútra skriniek.


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu