Prečo po pár dňoch, či po vypratí uteráky a osušky smrdia?

Zápach uterákov, osušiek, utierok a všetkého textilu, ktorý používame na utieranie tela, či riadu, majú niečo spoločné. Ich zápach nie je vôbec žiaduci a mal by byť jedným z varovných signálov k ich výmene. Kým utierky na riad zapáchajú často preto, že sa v nich hromadia baktérie a zvýšenou vlhkosťou a ich nevystretím len násobíme ich množenie, s osuškami a uterákmi je to ešte vážnejšie. Aj tu zápach spôsobujú baktérie, no sú to predovšetkým baktérie z ľudskej pokožky. Má zmysel uviesť, ako sa týchto baktérii zbaviť a zatočiť so zápachom uterákov napriek tomu, že používate kvalitný prášok.

kúpeľňa a zrkadlo

Uteráky a osušky, ktoré už po vypratí zapáchajú

Uteráky a osušky, ktoré ste vybrali z práčky, vysušili na sušiaku a zložili so skrine ako celkom čisté nevoňajú ale smrdia? Je to spôsobené tým, že baktérie mohli bujnieť v textilných vláknach pred praním a prežili aj počas neho. Je tak vhodné používať prášky s aktívnym kyslíkom, ktorý prispieva práve „ozónom“ k ničeniu rôznych zárodkov baktérií.

Kúpeľňa vaňa od steny

Sušenie bielizne v sušičke s automatickým programom má tiež svoje výhody, pretože sušička má niekoľko zaujímavých schopností. Týkajú sa vlastností eliminácie prachu, roztočov a baktérií, mimo vlastnosť samotného sušenia.

Zavesené uteráky

Občas postačí čerstvo opratému uteráku, aby ho použili jediné vlhké ruky. Tým, že sa hrubý nasiakavý materiál udržiava vo vlhkom prostredí – s vysokou vzdušnou vlhkosťou, alebo v pare z teplej sprchy a pod – vzniká ideálne prostredie. Na to, aby malá invázia baktérií prepukla do kolónie rozsiahlych rozmerov a spôsobovala zápach citeľný pri priblížení, či dotyku, potrebujú vlhko. V takom prostredí sa dokážu baktérie lepšie množiť.

Zavesený uterák na háčiku nie je rozprestretý uterák, ktorý môže dýchať a prebytočnú vlhkosť strácať vyparovaním. Prekryté uteráky si vlhkosť držia v sebe a vytvárajú ideálne podmienky na množenie. Priebežné utieranie tela doň spôsobuje, že pri zotieraní vody zotierame aj drobné časti kože. Tá sa počas dňa neustále odlupuje, koža je pre to evolučne prispôsobená a tento proces je celkom prirodzený. Práve čiastočky kože sú doslova potravou, stavebnou látkou a tým, čo baktérie drží počas tejto evolúcie ako našich „verných spoločníkov“.

sosušky v kúpeľni, bytový textil

3 najdôležitejšie rady v rámci STAROSTLIVOSTI preto znejú:

  • Voňavá aviváž nemusí zaberať. Vtedy skúste vybrať pracie gély, alebo pracie prášky s aktívnym kyslíkom. Nejde o marketingové heslo, ale reálny fakt.
  • Ak máte možnosť, používajte sušičku bielizne. Najideálnejšie, hoci aj nákladnejšie, sú tie, ktoré bielizeň prežiaria cez UV svetlo.
  • Ak máte možnosť, dajte bielizeň von – na slnko. Prirodzené UV lúče zo Slnka totiž majú presne ten účinok, ktorý likviduje populáciu baktérii a bielizeň tak bude mať aj celkom inú vôňu.

3 najdôležitejšie rady v rámci SPRÁVANIA SA:

  • Zápach zavesených uterákov je možné znížiť dokonalejším umývaním tela, zbavením sa nečistej alebo odumretej pokožky. Pri uterákoch rúk možno odporúčať využívať antibakteriálne mydlá, ktoré však v sekunde po nanesení nezmývame v rámci ponáhľania sa a rýchlej očisty.
  • Uteráky a osušky sa majú po niekoľkých dňoch vymieňať. Utieranie sa do zapáchajúceho uteráku tento zápach prenáša na pokožku. Ako pritom už vieme, nie je to len aróma, ale aj baktérie. Množstvo baktérií, často práve e.coli, spôsobom života prispôsobeným a odkázaným na prostredie – pokožka – kam ste ich práve dostali.
  • Mokré uteráky po použití vystrieme. Ak to priestor dovoľuje, na balkóne, na radiátor, na sušiak, alebo do priestoru tak, aby nešlo o „guľu“ položenú na zemi, alebo ako nedýchajúci uterák na háčiku zamotaný „v sebe“. Dýchajúci uterák sa zbaví vlhkosti rýchlejšie, ako zadusený zavesený na vešiaku vo vlhkej tmavej kúpeľni.

Zavřít reklamu
Zavřít reklamu