Zápach uterákov, osušiek, utierok a všetkého textilu, ktorý používame na utieranie tela, či riadu, majú niečo spoločné. Ich zápach nie je vôbec žiaduci a mal by byť jedným z varovných signálov k ich výmene. Kým utierky na riad zapáchajú často preto, že sa v nich hromadia baktérie a zvýšenou vlhkosťou a ich nevystretím len násobíme ich množenie, s osuškami a uterákmi je to ešte vážnejšie. Aj tu zápach spôsobujú baktérie, no sú to predovšetkým baktérie z ľudskej pokožky. Má zmysel uviesť, ako sa týchto baktérii zbaviť a zatočiť so zápachom uterákov napriek tomu, že používate kvalitný prášok.
Uteráky a osušky, ktoré ste vybrali z práčky, vysušili na sušiaku a zložili so skrine ako celkom čisté nevoňajú ale smrdia? Je to spôsobené tým, že baktérie mohli bujnieť v textilných vláknach pred praním a prežili aj počas neho. Je tak vhodné používať prášky s aktívnym kyslíkom, ktorý prispieva práve „ozónom“ k ničeniu rôznych zárodkov baktérií.
Sušenie bielizne v sušičke s automatickým programom má tiež svoje výhody, pretože sušička má niekoľko zaujímavých schopností. Týkajú sa vlastností eliminácie prachu, roztočov a baktérií, mimo vlastnosť samotného sušenia.
Občas postačí čerstvo opratému uteráku, aby ho použili jediné vlhké ruky. Tým, že sa hrubý nasiakavý materiál udržiava vo vlhkom prostredí – s vysokou vzdušnou vlhkosťou, alebo v pare z teplej sprchy a pod – vzniká ideálne prostredie. Na to, aby malá invázia baktérií prepukla do kolónie rozsiahlych rozmerov a spôsobovala zápach citeľný pri priblížení, či dotyku, potrebujú vlhko. V takom prostredí sa dokážu baktérie lepšie množiť.
Zavesený uterák na háčiku nie je rozprestretý uterák, ktorý môže dýchať a prebytočnú vlhkosť strácať vyparovaním. Prekryté uteráky si vlhkosť držia v sebe a vytvárajú ideálne podmienky na množenie. Priebežné utieranie tela doň spôsobuje, že pri zotieraní vody zotierame aj drobné časti kože. Tá sa počas dňa neustále odlupuje, koža je pre to evolučne prispôsobená a tento proces je celkom prirodzený. Práve čiastočky kože sú doslova potravou, stavebnou látkou a tým, čo baktérie drží počas tejto evolúcie ako našich „verných spoločníkov“.
0 komentárov