Domáci majster sa cíti najlepšie, keď má všetko po ruke a pri práci nie je často odkázaný na pomoc druhých. To si už vyžaduje kompletnú výbavu do dielne. Preskočíme debaty o malých skrutkovačoch a hneď sa pustíme do „veľkých“ vecí. Ako si vybrať najvhodnejšie zdviháky a kompresory na domáce využitie?
Všeobecne zdviháky plnia svoju funkciu, keď umožňujú zdvihnúť celé vozidlo alebo aspoň jeho časť plynulo a bezpečne. Na inej úrovni už sú zdviháky s prejazdom pre auto. Predpokladá sa, že bežná domáca dielňa neposkytuje také dispozičné riešenia, aby sa v nej manipulovalo s profesionálnym dvojstĺpovým zdvihákom na elektrický alebo hydraulický pohon. Predstava je však lákavá, ako si pri väčšom zdvihu (viac ako 1 m, čo je príznačné pre pneuservisy) dokážete svojpomocne vymeniť kolesá alebo skontrolovať a opraviť časti podvozku.
V domácej dielni sa „držíme viac pri zemi“, a tak sa väčšina kutilov zameriava skôr na menšie a cenovo výhodnejšie modely. Zdviháky na domáce využitie často konkurujú profesionálnym rýchlejším zložením a lepšou skladnosťou. Za dostatočne praktické sa môžu považovať nožnicové alebo hydraulické, prípadne podpery pre postupné a bezpečné zdvíhanie vozidla.
Viete, že medzi najobľúbenejšie domáce zdviháky sa zaraďuje model pre menšiu vyvažovačku kolies s max. výškou zdvihu do 480 mm? Disponuje štandardnou kapacitou pre domáce použitie, a to do 60 – 65 kg pri vyvíjanom tlaku vzduchu 10 barov.
Na prácu so zdvihákom nadväzuje aj manipulácia s kvalitnými dielenskými kompresormi. Bežne si vyberáte z dvoch modelov kompresorov a to sú skrutkové a piestové. Pri prehľade dostupných v relatívne strednej cenovej kategórii je vhodnou voľbou dvojvalcový piestový kompresor s olejom. Disponuje dvomi kompresnými stupňami. Jeho diely chránia nehrdzavejúce a vysoko odolné materiály (liatina, hliník).
Kompresory v dielni zabezpečujú oveľa viac ako len dofúkanie kolies (napr. čistenie či lakovanie pod tlakom).
Zdroj obrázku: Nitiphonphat / Shutterstock.com
0 komentárov