Nenáročné hosty: zaujímavé kultivary Buffalo pochádzajú zo Slovenska

Aj na Slovensku môžeme nájsť úspešných šľachtiteľov rôznych druhov. Hosty, nenáročné, tieňomilné rastliny známe z mnohých záhrad, majú množstvo variácií, hoci poznáme zväčša dve až tri. V skutočnosti existuje množstvo kultivarov, ktoré v sebe kombinujú azda všetky odtiene zelenej v kombinácií s bielym lemom a detailmi na listoch. Už niekoľko rokov sa stretávame s rôznymi obrázkami odrôd host a často nesú vodoznak s doménou EuroHosta.com.

Buffalo hosty zo Slovenska Hosta Buffalo Spring Beauty OS

Ak by ste stránky navštívili, objavíte v nich slovenský pôvod. Pritom nejde len o stránku predávajúcu hosty, ale stránku priamo ľudí, ktorí sa im venujú oveľa profesionálnejšie, ako len samotným predajom.

Buffalo, hosty slovenského pôvodu

Je celkom možné, že sa niektorý kúsok objavuje aj vo vašej záhrade. Aspoň za predpokladu, že ste si ho v posledných rokoch obstarali, alebo vám bol venovaný a nesie v názve označenie Buffalo. V takom prípade vám v záhrade rastie dielo šľachtiteľského umenia Milana a Dany Zúbrikovcov zo Žiaru nad Hronom. Názov Buffalo pritom poukazuje na priezvisko svojich šľachtiteľov a keďže slovenský tvar by z medzinárodného hľadiska nemuselo byť tak použiteľný a úspešný, nesie spoločný názov „Buffalo“.

Tak ako je zvykom v rámci šľachtenia, asociácií a medzinárodného uznania, je nevyhnutné viacročné testovanie, než je možné vlastný kultivar považovať za stály, ako aj v praxi „použiteľný“. Registrácia niekoľkých kultivarov American Hosta Society (AHS) sa dá považovať za úspech. Oveľa zaujímavejší je však pohľad na stránky šľachtiteľov, ktoré prezentujú aj iné zaujímavé kultivary, ktoré sú už registrované, alebo na registráciu čakajú, hoci nie sú zatiaľ ponúknuté v predaji. Zaujímavé sú nepochybne okrúhle listy na kultivare „Misty Spoons“ alebo „Misty Mouse“, či „Ice Mouse“ s jemným bielym lemom na okraji listov. Stále okrúhle listy, ale s oveľa žiarovejšou zelenou ponúkne „Buffalo Misty Fog“.

V našej záhrade odteraz dvaja Slováci (hosty Buffalo)

Buffalo Spring Beauty OS vychádza z Risky Bussiness. Má modrozelené listy, ktorých stred tvorí biela, alebo krémovo biela línia (škvrna). Na jar sú listy svetlozelené a biela škvrna je viac do žlta. Patrí medzi stredné veľké a tiež stredne rastúce odrody s listami dlhými okolo 14 cm. Kvet je levanduľovej farby. Na fotografii je model, ktorý sme kupovali v júli, čerstvo po zasadení. V redakcii sa tešíme na rozrastenie. Ďalšiu špecifikáciu možno nájsť na stránkach.

Buffalo hosty zo Slovenska Hosta Buffalo Spring Beauty OS

Buffalo Designer Genes je druhým kúskom v našej redakčnej zbierke. Veľkosťou patrí medzi stredné. o trochu menšie než Spring Beauty OS. Listy sú rovnako veľké, lesklé a svetlozelené. Hlavným ťahám medzi pestovateľmi môže byť sfarbenie „nožičiek“ listov do červena. To totiž môže tento kultivar odlíšiť od iných zelenolistých druhov tohto odtieňa, tak ako v našom plánovanom záhone. Podobným je kultivar Beet Salad, alebo aj taký Cranberry Wine. Červené nožičky sú pre niektorých pestovateľov spestrením bežnej „klasiky“.

Buffalo hosty zo Slovenska Hosta Buffalo Designer Genes

Na fotografii ide rovnako o čerstvo doručenú rastlinku po nákupe a doručení (júl 2022). Ešte tak nie je rozrastená v plnej kráse.

Hosty si vás získajú, pretože:

  • My sme hostám podľahli, pretože sú výbornou rastlinou na miesta, kde sa iným druhom nedarí.
  • Je to mrazuvzdorná trvalka, takže si nevyžaduje veľa starostlivosti
  • Zvládajú výborne tieň a polotieň, neublíži im nepravidelná zálievka a vďaka neuveriteľnej variabilite tvarov a farieb zelenolistej rastliny sa možno vyhrať pri záhradnom dizajne.
  • Sú ideálne na miesta v predzáhradkách, kam nedopadá po celý deň slnečné svetlo. Na miesta pod inými vyššími rastlinami.
  • Prekážať im môže príliš suchá pôda, niektorým druhom môže vadiť priveľa slnka, no poškodiť ich môžu slimáky.
  • Pútajú pozornosť záhradkára a pestovateľa okrasnej záhrady o to viac, ak máte zaujímavú kombináciu v tesnej blízkosti pri sebe.

Poznámka: odkaz na predajcu uvedený v článku je uvedený z dôvodu redakčného rozhodnutia a nie je na objednávku predajcu (článok nie je platená reklama, ale popisuje reálnu skúsenosť). Po dvoch vlastných nákupoch a spokojnosti s tým, čo zákazník získa, radi uvádzame konkrétne miesto nákupu a pôvodu zaujímavých slovenských kultivarov.


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu