Germicídny žiarič poznáme z nemocníc. Uplatnenie majú aj v domácnosti

Germicídny žiarič je vynález, ktorý sa spája hlavne s nemocničným prostredím. Celé desaťročia sú nimi vybavené chodby a mnohé nemocničné zariadenia. Za bežnej premávky ľudí po chodbách nie sú aktívne a spúšťa ich personál v nočných hodinách ako nástroj ekologickej dezinfekcie priestoru. Germicídny žiarič využívajúci UV žiarenie (špeciálne hodnoty žiarenia schopné ničiť mikroorganizmy) je cenovo dostupným nástrojom, ktorý sa stáva prenosným a praktickým – dostupným aj pre domáce použitie. Vyžaduje si však niekoľko opatrení v priestore, prípadne výber vhodného žiariča v závislosti od očakávaní.

Využitie v domácnosti aj v potravinárstve, či inom podnikaní

Germicídny žiarič má v mnohých prípadoch uvádzanú úspešnosť likvidácie až 99,9% známych vírusov, vrátane koronavírusu. Prakticky tak ultrafialové žiarenie pôsobí na mikroorganizmy, vírusy, baktérie a teda aj roztoče, zárodky chorôb, plesní a podobne. Využiť ho tak môže domácnosť s citlivými členmi domácnosti, alergikmi, ľuďmi s pooperačnými stavmi a vážnymi diagnózami. Stáva sa nevyhnutnou súčasťou dezinfekcie priestorov poznačených plesňami, sanovaných priestorov a priestorov, v ktorých sa narába s potravinami.

  • priestory zdravotnícke, sociálne zariadenia, kúpeľne, kuchyne
  • prevádzky spracujúce mäso, mliečne výrobky a iné potraviny
  • iné prevádzky spracujúce odpad, čistiace služby a pod.
  • akákoľvek domácnosť, ktorá má blízko k prírode a chce sa vyhnúť prenosu baktérií
  • domácnosti s ľuďmi vážnych zdravotných diagnóz
  • na výber existuje aj ozónovač, alebo kombinácia germicídneho žiariča a ozónovača v jednom.

Germicídny žiarič môže byť nebezpečný. Na čo pozor?

Ozón aj germicídny žiarič sú overené prostriedky na dezinfekciu. Zvykom je uvádzať, že UV-C je priamy čistič vzduchu a ozón nepriamy. Ich kombinácia sa skvele dopĺňa. Ich spoľahlivosť nie je marketingovým pojmom, ale roky osvedčená pratika v zdravotníctve aj na operačných sálach. Oba spôsoby dezinfekcie si vyžadujú veľkú pozornosť a opatrnosť pri narábaní. Neexistuje germicídny žiarič, ktorý by ako nový neobsahoval niekoľko varovaní a niekoľko poistiek proti spusteniu. Moderné prístroje vám nedovolia len tak bez potvrdení splnení podmienok zariadenie spustiť. Dôvod je jednoduchý. Napríklad také UV-C žiarenie vlnovej dĺžky 253,7 nm síce v priebehu niekoľkých desiatok minút vyhubí škodlivé mikroorganizmy, no môže spôsobiť nezvratné poškodenie zraku.

  • Je nevyhnutné čítať manuál.
  • Zariadenie spúšťať len v neprítomností ľudí, zvierat a rastlín. Je dôležité z miestnosti odstrániť kvety, rastliny, živé obrazy, zvieratá.
  • Vyhýbajte sa akémukoľvek stretu zapnutého žiariča a očí.
  • Miestnosť nesprístupnite všetkým členom rodiny, aj tým neinformovaným.
  • Zariadenie sa spúšťa na diaľku. Moderné systémy využívajú diaľkové ovládania pomocou WIFI, aplikácií na mobil a podobne. Jednoduchým riešením je predlžovačka, ktorá sa zapojí do siete u vás, kým jej koniec so zapojeným svetlom je v druhej miestnosti. V takomto prípade nie je nutné žiadne „Smart“ riešenie pomocou mobilu.

Výnimkou sú kryté žiariče: výnimku, pri ktorej je možná prítomnosť ľudí, predstavujú kryté žiariče. Tie ošetrujú vzduch vo svojom vnútri, ktorý nasávajú a sú tým pádom plnohodnotnou čističkou vzduchu. Je však nutné počítať s vyššími nákladmi za takéto zariadenie. Najmä pri silnom účinnom UV sa cena pohybuje od 200 EUR vyššie.  Jeho fungovanie je však možné aj pri prítomnosti ľudí v miestnosti.

Ozónovač, prípadne kombinácia ozónovača a žiariča

Ozónovač vytvára plyn zmenou kyslíka na trojmolekulový kyslík – ozón. Ten chráni našu planétu pred nebezpečným ultrafialovým žiarením zo Slnka a zároveň dokáže veľké divy pri ošetrovaní miestností. Ozón je možné rozoznať podľa zápachu, ktorý pripomína čerstvo vypratú bielizeň (aj to je ozón). Nie je bezpečné jeho dýchanie, počas aktivity žiariča. Preto je po jeho vypnutí nutné dostatočne vyvetrať a v priestore sa nezdržiavať. Jeho nadýchanie nie je životu nebezpečné, po čase sa rozpadá opäť na bežný kyslík. Ozón má však podstatnú vlastnosť – rozkladá pachy. Pomôcť môže pri odstraňovaní cigaretového dymu z miestnosti, pachov z varenia, alebo technických prác. Je však nevyhnutné odstrániť zdroj zápachu, ktorý by mohol pokračovať v jeho produkcii.

Nezabúdajme na plesne: Ozón tiež narúša bunky plesní a spórov, čo najmä po sanácii priestorov, podrezávaní domov a obnove múrov môže výrazne pomôcť v zbavení sa plesní. Dopomôcť môžu aj vhodné nátery. Vlhké priestory, kde sa prejavili plesne, tiež môžeme ošetriť ozónovačom a ponechaním jeho pôsobenia.

Dôležité informácie sú na obaloch a v návodoch: Vždy sledujte potrebné nastavenia. Prístroj pri správnom používaní poslúži pomerne dlho. Neprepaľujte ho príliš dlho. Prevádzková doba sa totiž počíta podľa metrov štvorcových bežnej interiérovej podlahovej plochy. Ustrážte si preto zariadenie na odporúčaný čas.

Aj v prípade ozónovača, aj germicídneho žiariča, či pri kombinácií oboch zariadení v jednom platia prísne pravidlá. Každé zariadenie upozorňuje na nutné dodržiavanie pokynov. V opačnom prípade používate nástroj, ktorý môže byť nebezpečný. Najmä v rukách tých, ktorí nerešpektujú jednoduché pravidlá, aké nám umožňujú používať technologicky prospešné, hoci nebezpečné prístroje.

Žiariče v obchodoch:


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu