Vlašské orechy a ich zber: dôležité skladovanie a pozor na plesne

September a október je sezóna vlašských orechov. Nenáročný strom s pevnou veľkou korunou, ktorá sa nepoddá žiadnemu inému stromu, má v priebehu pár desaťročí mocnú rodivosť. Orechy ako plody sú žiadaným artiklom na jeseň, pretože počas zimy nachádzajú uplatnenie pri pečení koláčov, pri posýpke, aj ako prímes do cesta. Nepopierateľné sú aj ich účinky na zdravie človeka.

Vlašské orechy zo stromu

Zbieranie orechov niekde pri ceste už nie je taký problém ,ako kedysi, keď sa premávali olovnaté vozidlá, no stále je ideálnou lokalitou pre pestovanie orecha záhrada plná zelene. Strom si nevyžaduje žiadnu zásadnú starostlivosť, alebo rez. Napriek tomu je možné rozoznávať strom s nekvalitnými plodmi od kvalitných plodov.

Zber popadaných orechov a ich skladovanie

Kto nezbiera orechy priebežne a necháva si to na voľný víkend, stretáva sa s nálezmi čiernych mokvavých až mazľavých obalov, ktoré ukrývajú tmavé tvrdé orechy. Zelený obal pomaly odhníva. Príliš dlhé ponechávanie tohto hnijúceho obalu na orechu môže spôsobiť jeho splesnenie a znehodnotenie. Znehodnotiť orech sa dá jednoducho aj tak, že ho ponecháte v tomto obale aj počas zimy. Najlepší spôsob, ako zaistiť trvanlivosť orechov a ich správne skladovanie, je ich vysušenie v jutovom alebo sieťovom vreci na dobre vetranom a suchom mieste bez vlhkosti.

Maximálne, ako je to možné, zbavte orechy čiernych a zelených obalov a ponechávajte len škrupinu s plodom. Vyhnete sa tak plesni, prieniku vlhkosti k orechu a rozšírenie pomerne vážnych hubových ochorení. Orechy sa samozrejme dajú otvárať  už teraz, no plody je v takom prípade lepšie nechať vysušiť.

Vlašské orechy skladovanie

Najlepšie riešenie je vrece ako na obrázku vyššie, prípadne v papierovom vrecúšku, ktoré prepustí vlhkosť, ale nie škodcov. Zbavenie zelenej pevnej kôrky ruky zafarbuje do hneda až žlta. Čierna mazľavá hnijúca podoba tohto obalu už netvorí farbivá, ktoré sa po čase rozkladajú rovnako tak. Ruky sú však vystavené čiernej mazľavej hmote, ktorá výrazne po umytí vysušuje pokožku. Umývanie je ľahké, no mazľavé čierne obaly zanechávajú výrazný charakteristický zápach, ktorý zostáva aj na rukách.

Plesne orechov sú vážne, pozor na kupované orechy

Pri kupovaných orechoch na trhovisku a od neznámych ľudí sa veľmi často stáva, že obsahujú aj orechy s drobným náznakom pavučín, akých si vatových drobných povlakov, alebo sú poznačené mokvajúcimi deformáciami. Druhov plesňových nákaz a chýb orechov je viacero. Spôsobené sú narušením tesnenia oboch polovíc škrupiny, nahnívaním, zlým skladovaním a plesňou, či parazitmi, roztočmi a ďalšou háveďou. Žiaľ aj takto napadnuté orechy sa strácajú v nakupovaných zmesiach, najmä v prípadoch predajcov, ktorým môže ísť primárne o množstvo a váhu, a teda nie ani tak o kvalitatívny stav. Plesne vytvárajú v plodoch toxíny, ktoré môžu mať vážne dôsledky na zdravie, môžu zhoršovať alergie, spúšťať ďalšie zdravotné komplikácie, poškodiť pečeň a iné.


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu