Ríbezľa čierna je ker vysoký asi 120 – 150 cm so vzpriamenými výhonkami, na ktorých sú striedavo okrúhle listy s dlhými stopkami. Konáre ríbezle sú holé a na rube môžu mať drobné žlté žľazovité chĺpky. Pod listami rastú riedke visiace strapčeky zvnútra červených a zvonku zelenožltých kvietkov.
Plody ríbezle čiernej sú tmavofialové až čierne. Chutné a šťavnaté bobule sú plné vitamínov, využívané na koláče a šťavy. Je škoda, že nemajú aj bohatšie využitie, hoci to záleží najmä na záhradkároch a našich možnostiach.
V našich končinách je voľne rastúca ríbezľa čierna veľmi ojedinelá, vyskytuje sa skôr v močaristých oblastiach lužných lesov. Dokonalejšie odrody však ľudia pestujú vo svojich záhradkách a na poliach.
Oberajú sa plody a listy. Listy sa zbierajú tie, ktoré nie sú napadnuté škodcami alebo chorobami, t.j. keď sú úplne zdravé. Zbierajú sa v čase, keď plody kvitnú, teda v mesiacoch máj, jún a júl. Otrhať sa však smie maximálne jedna tretina listov rastúcich na kríku, aby ostatné listy mohli vytvoriť dostatočné množstvo organických látok pre výživu plodov. Otrhané listy sa sušia nasekané porozkladané do tenkej vrstvy v prievane a tieni. Plody ríbezle čiernej sa jedia buď čerstvo odtrhnuté z kríka alebo sušené, či vo forme zaváranín.
Vďaka vysokému obsahuje antioxidantov sú tou ideálnou prevenciou voči starnutiu buniek, demencii, orgánov a tkanív, kôrnateniu ciev a prevencia aterosklerózy.
Sušené listy ríbezle čiernej sa používajú pri prechladnutí, reume, kašli, pri bolestiach kĺbov, ochoreniach pečene a žlčníka.
0 komentárov