Morušovník a jej plody: moruša, ľudovo stromová malina

Morušovník patrí do čeľade morušovej a môže sa dožiť aj niekoľko sto rokov. Plod tejto rastliny sa nazýva moruša. Svojím vzhľadom je podobný maline a hutnosťou zase niekomu pripomína jahodu. Preto poznáme ľudové pomenovanie stromová malina alebo stromová jahoda. Listy sú laločnaté, rastú striedavo a na jeseň opadávajú.

Moruša

Plody morušovníka sú sladké, šťavnaté a postupne dozrievajú behom zopár týždňov. Moruše sú oválne a môžu narásť až do dĺžky 4 cm. Mäkká dužina tvorená malými guľôčkami, môže byť veľmi krehká a vnútorná šťava ako silné prírodné farbivo veľmi rýchlo farbí pokožku aj šaty. Vo vnútri plodu sa nachádza časť stovky, ktorá prechádza telom plodu. Stromy sú nádherné, príjemné na dotyk s hladkými čistými listami. Je ich možné tvarovať a taktiež sú obľúbené vyformované na stonke v okrúhlej korune, ktorá neskôr pri vyrastení konárov vytvára dojem padajúcej koruny – previsnutej.

Biela moruša

Výskyt

U nás na Slovensku sú známe tri druhy morušovníka a to Moruša trnavská, Moruša čierna a Moruša biela. Moruša čierna pochádza z Iránu a Moruša biela zasa z Číny. Moruša je teplomilná rastlina. Ideálne sú pre ňu teplé podnebie a južné pôdy, ktoré sú pre ňu skvelými zásobárňami živín. Ak má vyhovujúce podmienky, dorastá až do výšky 15 metrov. Moruša trnavská bola v minulosti viac rozšírená ako dnes. Iniciatívy niektorých záhradkárov a ich snahy o rozšírenie trnavskej moruše možno badať v posledných rokoch.

Moruša a jej úroda

Z Morušovníka sa zbierajú listy, kôra, plody a semienka. Moruše sa však pestujú najmä pre ovocie a listy, ktorými sa kŕmi priadka morušová. Plody sa zbierajú ručne a majú bohaté využitie.

Čierna moruša

Blahodarné účinky

  • Dezinfekčné a protizápalové účinky
  • Pôsobí blahodarne na horné dýchacie cesty
  • Znižuje krvný tlak
  • Nápomocné pri angíne, leukémii a bolestiach hrdla
  • Blahodarné účinky pri zápche
  • Obmedzuje hladinu cholesterolu, tukov a cukrov
  • Liečba vredov a opuchlín

Pravidelnou konzumáciou plodov morušovníka podporíte červené krvinky a predídete tak chudokrvnosti.

Nutričné hodnoty

V morušiach sa nachádza vitamín C a K, draslík, vápnik, fosfor, železo a riboflavín. Okrem týchto živín obsahujú moruše aj fytonutrientov, najmä luteín, zeaxantín, resveratrol a ďalšie iné polyfenolové zlúčeniny.

Využitie plodov moruše

Vďaka sladu je moruša skvelou ingredienciou do džemov, smotanových zmrzlín, likérov, koláčov či zákuskov alebo vín.

Moruše sú skvelým prínosom pre zdravie

Imunitný systém

Vitamín C je najsilnejšou zbraňou proti vonkajším škodlivinám. Ak si dáte bežnú dennú dávku moruše pokryjete tak odporúčanú dávku vitamínu C. Okrem neho dodáte telo aj potrebné vitamíny a minerály.

Trávenie

Moruša, ako väčšina zeleniny a ovocia, obsahuje vlákninu, ktorá upravuje trávenie. Okrem toho, dostatočné množstvo vlákniny pomáha znižovať hladinu cholesterolu v krvi.

Zrak

Zaexantín, ktorý je obsiahnutý v morušiach priamo znižuje v niektorých očných bunkách oxidatívny stres. Zaexantín je taktiež antioxidant, ktorý chráni sietnicu oka a je prevenciou proti šedému zákalu a makulárnej degenerácii.


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu