Izbové rastliny v zime a biela pleseň na hline v kvetináči: prvá pomoc

Najmä v zimnom období sa môže na povrchu hliny v kvetináčoch izbových rastlín objavovať biela pleseň. Je to pomerne rozšírený druh plesne, hoci je vhodné nezamieňať ju s vážnejšími chorobami rastliny samotnej. Pleseň, ktorá pokrýva substrát je ten lepší prípad. Pleseň, ktorá prechádza na rastlinu, prípadne siaha do substrátu do hĺbky môže byť oveľa vážnejším poškodením rastliny. Napríklad prelievaním vody, držaním vody v bezodtokovom črepníku a môže byť prejavom hniloby koreňov.

pleseň na hline izbovej rastliny

Preto prípady bieleho plesnivého povlaku na hline, ktorý neprechádza do hĺbky sú síce signálom problému, no nie tak vážneho, aby si to vyžadovalo výmenu substrátu, či zapojenie chémie.

Biela pleseň povrchová na hline

Biela pleseň na povrchu hliny, sa dá pomerne ľahko odstrániť. Zoberte si príborový nôž a oškrabte túto pleseň. Nenechávajte si to na neskôr, nech z malého problému nie je pre ignoráciu väčší. Ak sa objavila len lokálne, je vhodné odstrániť pokojne väčší kus. Kde to nejde – napríklad pri fikusoch bonsajách, ktoré majú v substráte jemné korene aj vo vyšších vrstvách, tam sa pokúste odstrániť aspoň vrchnú vrstvu a poistiť jemným popraškom škorice, ktorej antibakteriálne a protiplesňové účinky obmedzia prebudenie zvyšných zárodkov plesní. Občas možno naraziť aj na radu malého množstva kuchynského octu v rozprašovači – namiereného priamo na hlinu. Pozor na rastliny, ktorým by mohla vadiť drastická zmena v hodnotách pH.

Príčiny tvorby plesne

V substráte, ktorý ste použili, alebo v predajni kvetín, už mohli byť zárodky plesne. Nie je to prejav žiadneho zanedbania. Pleseň je unikátny organizmus, ktorému stačí malá spóra a vhodné podmienky. Vhodnými podmienkami sú najmä v zimnom období nevetrané priestory s vyššou vlhkosťou. Vysoká vlhkosť je dôležitá vlastnosť pre rozvoj plesní. V suchom prostredí nemá životné podmienky.

  • Prelievanie a držanie vody v nádobe
  • Vysoká vzdušná vlhkosť interiéru
  • Nevetranie (absencia rekuperácie, alebo odvlhčovača v interiéri)

Výskyt tejto plesne môže mať súvis s inými plesňami v interiéri. Preto je vhodné udržiavať správne hodnoty vlhkosti. K informácií o tom, akú vlhkosť v interiéri máte, slúži vlhkomer.


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu