Závesné kreslo je o zábave, praktickosti aj pohodlí. Pozor na zavesenie!

Závesné kreslá, postele, alebo ak chcete kokóny, pričom vychádzame z pôvodného anglického označenia, sa pomaly udomácňujú aj u nás. V záhradách, aj detských izbách, ba dokonca aj v obývačkách, ak si vyberiete farbu, ktorá ladí so zariadením a stáva sa tak z neho súčasť interiéru. Závesné kreslo aké vidíte na obrázkoch nie je možné úplne odlíšiť od iných dizajnov jednoduchým názvom. Chýba im názov, ktorý by jednoznačne pomenoval tento tvar. Pokojne môže ísť o závesné hniezdo, keďže naozaj pripomína hniezda, aké vytvárajú niektoré druhy vtákov vo vzdialených kútoch sveta, aj niektoré druhy žijúce u nás. Technicky však ide o jednoduché riešenie, ktoré nestojí veľa a poskytne veľa. Chce to však dávať veľký pozor na najdôležitejšiu vec – upevnenie a s tým súvisiacu statiku.

 závesné kreslo

Závesné kreslo je doslova „nad zemou“

Mať zavesené kreslo, čiže akési vlastné závesné hniezdo nad zemou má viacero výhod. Samotná poloha miesta a hojdanie je atraktívne pre deti. Môže ísť o súčasť hry a tiež môže ísť o miesto, v ktorom dieťa môže spať. Majú rôzne veľkosti a tvar. Pokojne aj pre dvoch dospelých. Ich konštrukcia pozostáva najmä z pevnej látky (zväčša polyester), zavesenia a hlavne silnej oceľovej obruče. Tá udržiava spodnú šírku plochy dna. Výhod má viacero. V interiéri, pokiaľ máte dostatok priestoru v miestnosti, alebo aj na terase, môže byť pokojne vystavená poveternostným vplyvom. Je síce pravdou, že pre mnohé deti to môže byť občasné skladisko hračiek, no rovnako tak miesto na spanie.

závesné kreslo

foto: model pre dvoch ľudí s nosnosťou 200 kg nemusí stáť veľa, na obrázku ide o model nesúci názov KLORIN KLASIK CACOON HAMMOCK na kondela.sk

V exteriéri je možné využiť odolné materiály, ľahkú umývateľnosť, ale možno aj väčšie možnosti zavesenia. Kým v interiéri pre usporiadanie nábytku musíte nájsť vhodný spôsob zavesenia nie tak podľa možností v strope, ale podľa možností a priestoru v miestnosti celkovo, vonku to môže byť ľahšie. Pomôžu konáre stromov, trámy altánkov, záhradných prístreškov, alebo konštrukcie striech, ktoré prekrývajú terasu. Zväčša tak ide o možnosti stabilné. Myslite však na to, že občas to nie je také jednoduché. U predajcov je možné kúpiť samostatne stojace stojany, ktoré poskytnú potrebnú oporu. Avšak kde nie je stojan, je nevyhnutné sledovať, poznať stavbu a trochu kalkulovať.

závesné kreslo

V exteriéri má takéto kreslo niekoľko dôležitých výhod. Nedostane sa k vám lezúci hmyz a mravce. Do určitej mieri podľa výšky ani pes, plazy a iné nevítané návštevy. Tiež sa vás netýka chlad zo zeme a vlhkosť.

Pozor na zavesenie v interiéri len tak hocikam

  • v bytoch sa pri vŕtaní do panelov musí prihliadať na hrúbku panelu, na susedov samotných
  • lepším môže byť riešenie kombinujúce dve skrutky. Dôležitá je chemická kotva.
  • Iná je situácia v stavbách so zníženým stropom, kde vŕtanie a upevnenie do sadrokartónu neprichádza do úvahy za žiadnych okolností. Na podobné riešenia je dobré myslieť a plánovať ich už pri nastavovaní sadrokartónových stropov pomocou prídavnej oceľovej konštrukcie.
  • priznané trámy je možné použiť len v prípadoch, kedy ide o pevný trám, nie dekoračný a hlavne musí byť plne zdravý s úplnou stabilitou. Na ukotvenie závesných postelí nepoužívame trámy, ktorých stav a spôsob upevnenia na skrytých miestach nepoznáme.
  • v murovaných domoch sa vyhnite oceľovým nosníkom

Alternatívne spôsoby a dôležité pripomienky

Tam, kde si nie ste istí nosnosťou a stabilitou, je vhodné použiť pre závesné kreslo – hniezdo a jeho zavesenie samostatne stojace ramená – stojany. Pozor ale na dlažbu a použite preto pod ne koberec. Na dlažbe môžu zostať stopy, alebo môže táto konštrukcia vážne poškodiť povrch. Pri výbere stojanov pozerajte na celkovú nosnosť. Mala by sa rovnať, alebo prevyšovať nosnosť samotného kresla a aj cieľové využitie.Pri zavesení môže byť plusom použitie pružiny ako medzikroku medzi stropnou skrutkou a samotným kreslom. Zmierni sa pôsobenie prípadných skokov detí, mrvenie a tlaku na zavesenie aj pri nasadaní.

Celý článok vychádza z reálnych skúseností v posledných dvoch rokoch a nie je platenou reklamou. Článok môže byť priebežne upravovaný – doplňovaný o ďalšie postrehy. Foto bolo použité od predajcu kondela.sk


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu