Ako si zariadiť domácnosť ekologicky a útulne?

Téma ekológie a udržateľnosti je prioritou v roku 2022 a ovplyvňuje všetky oblasti. Potreba a túžba ľudí po ekologickejšom bývaní sa odrazila aj v posledných trendoch a interiérovom dizajne. Poradíme vám, ako si môžete ekologicky zariadiť domácnosť a zároveň vytvoriť útulný pocit domova.

Interiér bývanie

Zdroj: Pexels.com

Do popredia vstupuje príroda

Vplyv prírody na naše životy je nesmierny. Čerpáme z nej viac, než si možno uvedomujeme. Túžba po opätovnom návrate ku kontaktu s prírodou je však silnejšia u stále viac ľudí. Svedčí o tom aj zvýšený záujem o projekty bungalovov vhodných na bývanie v blízkosti prírody. Tento trend sa odzrkadľuje aj pri použití prírodných materiálov v každom priestore.

Prírodné materiály ako drevo majú aj množstvo skvelých vlastností, ktoré vo svojom domove určite oceníte. Drevo je zdravé, pôsobí príjemne a teplo na pohľad aj dotyk, je skvelým izolantom a pôsobí uvoľňujúco. Pri správnom plánovaní výsadby a manažmente lesov ide aj o obnoviteľný zdroj.

Pokiaľ ide o materiály, odporúčame tiež nahradiť umelé dekorácie živými a nenáročnými izbovými rastlinami.

Interiér bývanie

Zdroj: Unsplash.com

No zabudnúť nesmieme ani na ďalšie materiály ako napríklad kameň, korok, sklo a prírodné textílie. Tie pochádzajú z prírody a prispôsobené dizajnu dotvárajú celkový štýl domácnosti. Zariadenie a prvky z umelých materiálov majú nielen negatívny dopad na našu planétu, ale aj zdravie.

Vyskúšajte minimalistický štýl interiéru

Problémom životného prostredia je najmä stále rastúce množstvo odpadu, čo spôsobuje nielen vysoká produkcia, ale aj dopyt po materiálnych veciach. K príjemnej atmosfére a životu celkovo toho však príliš veľa nepotrebujeme. A práve preto je čoraz populárnejšia filozofia minimalizmu.

Skúste sa pri zariaďovaní zamerať iba na to, čo pre vás má skutočne praktický význam a hodnotu. Ušetríte si tým starosti s upratovaním aj peniaze.

Interiér bývanie

Zdroj: Pexels.com

Vďaka minimalistickému prístupu zbavíte svoju domácnosť zbytočností, pomôžete našej planéte a váš domov bude navyše pôsobiť voľnejšie a priestrannejšie. Čo viac môže prispieť k relaxujúcej a radostnej atmosfére?

Vdýchnite život starému nábytku

Trend „rýchlej módy“, a teda nadmernej produkcie lacných kusov oblečenia, má na našu planétu veľmi negatívny dopad. To platí aj pre ďalšie oblasti ako napríklad výrobu nábytku. Pri jeho výbere môžete siahnuť po ekologických prírodných materiáloch alebo jednoducho použiť veci, ktorým stačí len trochu starostlivosti, aby opäť rozžiarili váš domov.

Interiér bývanie

Zdroj: Unsplash.com

Vymeňte elektrické spotrebiče a žiarovky

Samozrejme, k výmene starších elektrických spotrebičov nemusíte pristúpiť radikálne. Ale ak vám už napríklad doslúžili a obzeráte sa po niečom novom, zvoľte tie z vyššej energetickej triedy. S energiou pracujú efektívne, čím ušetríte spotrebu elektriny a opäť aj domáci rozpočet. To isté platí aj pre žiarovky, ktoré by mali byť LED. Najlepšie je však čo najviac využívať vo svoj prospech prirodzené svetlo.


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu