Domáce prečistenie komína a dymovodu: čím vyčistiť, ak svojpomocne?

Na vyčistenie komína je nevyhnutná pomoc odborníka. Vieme to a preto radiť, ako vyčistiť komín bude vždy provokácia všetkým oficiálnym nariadeniam, aj požiadavkám povinností. Nič nám však nebráni aj svojpomocne a preventívne zasahovať do čistenia komína a dymovodu, ak sme si plne vedomí tým, čo robíme a najmä prečo sa ním zaoberáme. Základom je nevykonávať nič neštandardné, nezasahovať do konštrukcie a nenahradzovať profesionála. Usádzanie sadzí v rôznych typoch komínov a dymovodov je problém. V starých domoch, v horárňach a odľahlých chatách je dokonca takmer nemožné volať kominára z dôvodov dostupnosti odborníka, financií, či informácií. Takže kontroly a čistenia komínov a dymovodov vykonávame svojpomocne. Vždy je však práve prečistenie lepšie, ako vynechať starostlivosť celkovo.

Komín, kominár a čistenie komína od sadzí

Svojpomocná kontrola komína je dokonca nevyhnutnosťou, ktorá nám prinesie lepšie znalosti o technickom stave komína a nutnosti vyhľadať murárske práce, či technické úpravy. Cesty ku komínom bežne nemáme. Niekde postačia revízne dvierka, ktoré sprístupňujú čistenie komínového dymovodu z dostupnejšieho miesta. To samozrejme nenahradzuje profesionálneho kominára s potvrdením o vykonanej revízii, avšak stále je pomocou, ktorú nemôžeme pri používaní najmä pri vyťaženom kúrení na pevné palivo opomenúť.

ČASOVANIE: Čistenie komína by malo prebiehať v letných mesiacoch, maximálne pred jeseňou. Ak si to situácia žiada a musíte ho podstúpiť v zime, je nevyhnutné dávať pozor na niekoľkodňové vychladnutie.

Na čo pozor:

  • Rozlišujte, či má komín revízne dvierka, otvárateľné otvory v dymovode pod a nad úrovňou vstupu rúry do steny, alebo v podkroví. Ak sa na niečo také nemyslelo, ste odkázaní na komíne zo strechy (bezpečnostné riziko). Niekde také sú, avšak zakryté pod nánosmi omietok, lebo ich mladšia generácia nepotrebovala.
  • Pri vstupueku komínu zo strechy v prvom rade odstraňujeme kryty. Zväčša sú konštrukčne riešené ako odnímateľné. Pri murovaných strieškach je nutné používať viac flexibilné nadpájané kefy, alebo pružné drôtené rúčky, tzv. prúty na kefy.
  • Pogumované prúty sa používajú v nerezových komínoch, aby pri pohybe v kolenách nepoškodili nerezové hladké steny. Tie pogumované by mohli byť v starom type tehlového komína poškodené.
  • Pri čistení musia byť všetky dvierka vnútri uzavreté a tesné. V opačnom prípade vás môže počkať nemilé prekvapenie, sadze v interiéru a znehodnotenie interiéru.

Komín, kominár a čistenie komína od sadzí

  • Vždy pozor na bezpečnosť.
  • Kotle, krby, piecky, ak majú napojenie dymovodu priamo do nerezových komínov vertikálne, môžu mať systém na prepadávanie a uvoľňovanie sadzí. Tie je nutné odstrániť, prípadne si pomôcť ako doplnkom – vysávačom na popol.
  • Sadze prepadávajúce do komína je nutné odstrániť. Komíny sú konštruované tak, aby k tomu slúžil otvor pod úrovňou dymovodu. Na určitý čas môže byť „zásobníkom“ prepadávajúcich sadzí, nie však na dlho.
  • Čistenie cez dvierka prebieha najskôr čistením hornej časti, následne tej spodnej.
  • Dymovod – rúra vedúca zo zariadenia do komína, si žiada osobitnú starostlivosť.
  • Ak obsahujú sadze mazľavé nečistoty, lesknúce hrudky, alebo len vrstvy dechtovej konzistencie – odlišnej od sypkých a jemných sadzí a pod, je dobré vyhľadať odborníka. Môže ísť o vážnejší problém s dechtom.

altánok a krb, alebo gril

foto: v altánkoch situované grily si vyžadujú prečistenie, no pri nich sa môžete viac pasovať s mastnotou a väčším nánosom nečistôt. Záleží od miery používania.

Nástroje na čistenie komína a vychytávky

Bežnými nástrojmi, ktoré pre čistenie komína poznáme, sú kefy. Majú rôznu tvrdosť, tie najstaršie boli drôtené a určené boli len do komínov murovaných, alebo tvrdých materiálov. Dnes sú známe rôzne materiály a rôzna tvrdosť. Niektoré staré komínové riešenia sú vybavené azbestom, čo je nešťastné, ale žiaľ reálne. Pri čistení tvrdými štetinami tak môže dochádzať k uvoľňovaniu nebezpečného azbestu, čo znehodnocuje aj samotné kefy. Vo všeobecnosti však rozlišujeme vložkované komíny spĺňajúce normy a nároky úradov, nerezové dymovody, ktoré sú bežným riešením a žiadajú si iné zaobchádzanie, alebo klasické staré murované komíny, často bez potrebnej revízie. Ich čistenie môže byť problematické pre rôznu šírku otvoru a tak môže byť vhodnejšia mäkšia kefa, rôzne veľkosti priemeru a dôsledné čistenie. Pozor len na uvoľňujúcu omietku, ktorá môže znečisťovať spodné časti komína a tvoriť prekážky. Zlý technický stav komína je problém.

Chemické čistenie

Je tiež zaujímavou možnosťou, ktorú nám na našom trhu umožňujú prípravky zväčša v granulovej podobe. Tzv. Kominíček pomocou chemickej reakcie vznikajúcej pri horení a pomocou plynov umožňuje uvoľňovať sadze. Pri dostatočnej teplote sa vhodí chemická náplň do ohňa, čo sa prejavuje zeleným až modrým plameňom. Pri katalytickej reakcii prebieha premena sadzí na oxid uhličitý. Je však dôležitý riadny ťah v komíne. Krb tak musí byť rozkúrený a funkciu kominíčka možno podporiť prihodením novinového papiera. Nemusí však byť dostatočným riešením.

Rotačná kefa ručná, alebo na vŕtačku

Zaujímavým nástrojom na čistenie komína môže byť aj rotačná kefa. Je trochu vyšším levelom oproti klasickej kefe, s ktorou čistenie musí prebiehať pomaly a vyžaduje si pohyb hore a dole. Rotačné kefy sú nástroje ktoré sú vybavené rotačnou hlavou – to je celkom iný pohyb a najmä v oveľa väčších otáčkach ako je možné zvládnuť bežným manuálnym čistením rukou a klasickou kefou.

Rotačné kefy je možné otáčať po nasadení na vŕtačku. Zvládne to pritom akákoľvek výkonná vŕtačka, aj akumulátorové modely. Takéto nástroje sú predovšetkým o pohodlí, aj o dôkladnom čistení. V prípade modelu, ktorý je v ponuke cabshop.sk ide o českého výrobcu, čo výrazne vylepšuje dostupnosti náhradných dielov a doplnkov. Tie sú v ponuke obchodu cabshop.sk , ako aj v obchode ventilatornakachle.sk. Najkratší variant z hotových setov – 6 metrov dlhý čistič je tvorený 6 kusmi metrových nylonových nadstavcov. Tie je možné dokupovať, prípadne si obstaráte celý set v inej dĺžke už priamo v balení. Tento konkrétny je v dĺžkach 6, 8, 10 a 12 metrov.

Ideálne čistenie:

  • Základom je opatrne, pomaly a dôkladne.
  • Vstupujte najskôr s kefou menšieho priemeru, čím uvoľníte väčšie nečistoty a nezasekne sa vám kefa napríklad aj pri rôznej šírke otvoru pri ručne murovaných starých komínoch. Od menšej po výmene prejdite na väčšiu. Nie je na škodu mať aj tri rôzne priemery. Nepoužívajte kefu výrazne väčšiu, ktorá dymovodom vo vnútri komína neprejde.
  • Ak vstupujete do komína cez revízne dvierka, dnu môžu prepadávať sadze. Je vhodné dvierka olepiť lepiacou páskou, ak nám to interiér dovoľuje a prelepiť fóliou s dierkou pre prechod prútu kefy, alebo prekryjeme handrou. Rôzne čistenia a samotní „čističi“ sa skrátka poučia aj v závislosti od rizík a interiéru a používajú rôzne poistky pred prachom vo vnútri.
  • Dymovod – rúra vedúca zo zariadenia do komína, si žiada opatrné odstránenie s ohľadom na možnú prašnosť. Po uvoľnení je nutné opatrné a pomalé zaobchádzanie. Neznečistená rúra sa dá upchať aj novinami. Viac znečistené dymovody a ich ústie skryte do pevnej igelitovej tašky, aby sa sadze nezošmykli a vyneste ju von.
  • Dymovod, ktorý nie je možné odmontovať sa pokúste vyčistiť cez dvierka. Iná manipulácia nie je odporúčaná a bude si žiadať kominára, alebo odborníka na montáž zariadení na tuhé palivo.
  • V mnohom pomáha vysávač na vysávanie popola, prípadne priemyselný vysávač s filtrom na jemný prach. (v ponuke na MALL.sk, alebo TPD.sk)

Zavřít reklamu
Zavřít reklamu