Robia to kuchári v podnikoch (veď zväčša to nie sú ich panvice), robia to mnohí domáci kuchári, laici, aj skúsenejší. Rezne z panvice vyberajú kovovou vidličkou, do pekáča aj hrncov siahajú s vidličkou, či dokonca koláče v pekáčoch, či mäso prekrajujú priamo nožom. Každý riad s ušľachtilým povrchom, teflónové pekáče, panvice, rôzne povrchové úpravy. To všetko neustále na obaloch aj v mediálnej osvete opakuje, že povrch má svoje vlastnosti. Tie zachováme a zaistíme ich fungovanie len, ak do povrchu nevyrýpeme čiary, diery a drobné poškodenia. Cez ne sa potom vrstva môže odlúpiť a celý riad znehodnotiť. Následné hodnotenie a onálepkovanie „šmejd“ je veľmi jednoduché. Pritom stačilo málo. Nerýpnuť do teflónu je ťažké, ak sa ustavične kuchár ponáhľa… a nemá potrebné nástroje.
Poznáme to sami. Niekoľko panvíc malo už poznačenie na rýchlo použitou vidličkou a nemuseli sme za to vždy sami. Občas je to aj návšteva, ktorá nemá predstavu o cene a nemusí brať ohľad na budúcnosť riadu, ak to nie je jeho riad. Lenže dobrá panvica či pekáč môže zostať veľmi dlho dobrým riadom oveľa dlhšie.
V kuchyni nepatria medzi docenené nástroje. Často sa o nich ani nehovorí. Pinzetové kliešte, malé, jednoduché na používanie a údržbu. Také, v ktorých si z dvoch strán vieme stlačením rukoväte uchytiť mäso, rezeň. Otočiť na panvici, alebo len správne narovnať, poposúvať podľa potreby. Akýkoľvek pohyb pri vysokej teplote počas vyprážania, či zapekania a polievania sa dá a mal by robiť bez kovového riadu. Zbytočne sa nezdržať a dosiahnuť, čo treba, je mimochodom aj základ bezpečnosti, ak minimalizujeme riziká.
V našej redakcii máme radi niekoľko značiek. Séria Functional Form od fínskej značky Fiskars má v portfóliu viacero nástrojov. Spája ich dizajn, či materiál. Práve pri kliešťach, ktoré sú označované a pomenované „Functional Form“ je dôležitý materiál. Plastové telo nie je len kliešťové (či pinzetové). Využívajúc nekĺbovú jednoliatu konštrukciu sa spolieha na pružnosť materiálu. No na konci oboch okrajov je silikónová vrstva. Dostatočne mäkká a pružná, aby nič nepoškriabala. Odolná, aby vydržala teplotu do 220°. Dostatočne tvrdá a tvarovaná, aby jej nevykĺzlo rybie filé otáčané na panvici, špargľa od oleja, ani nič iné podobné.
Kliešte máme už niekoľko mesiacov. Dodnes nám ani nenapadlo, že by sa oplatilo im venovať v samostatnom článku. Ich prínos je však v kuchyni nepopierateľný. V rukách nepretáčajú a držia sa. Použiť je ich možné vďaka zahnutiu koncov z oboch strán a pri dvoch rôznych možnostiach premiestňovania mäsa na pekáči, či vyberania.
foto prepožičaná z obchodov, ktoré kliešte predávajú.
Sú dostatočne dlhé na to, aby sa dalo vyhnúť prskajúcemu oleju v prípade, keď reorganizujete obsah pekáča či panvice. Konce sú špicaté a nie placaté, čo znamená, že dovolia pokojne z hrnca ľahko vybrať hrášok a v kliešťoch bude len ten hrášok. Kvôli svojmu materiálu sa dá umývať v umývačke. U nás má svoje miesto a častejšie využitie, než sme si pôvodne mysleli. Dôvod je pritom jednoduchý – zbytočne sa nezdržiavame, presúvame, otáčame, reorganizujeme obsah panvice hneď… a nič neškriabeme.
Článok vychádza z vlastného redakčného rozhodnutia venovať sa kliešťom a značke. Názor nie je platený, ani riadený externe.
0 komentárov