Kúpeľňa je priestor, ktorý bol od prvých podôb kúpeľní pred stáročiami a stále ním je, najnáročnejší čo sa vlhkosti týka. Svetlo sviečok vystriedalo osvetlenie moderné, kým sviečky zostali aspoň štýlovou záležitosťou. V kúpeľni sú vodné pary, výkyvy teploty a vzdušná vlhkosť najvýraznejšia zo všetkých priestorov v domácnosti, ak nemáte saunu a vírivku, čo by celkom zmenilo rebríček náročných priestorov. Do kúpeľne nie je možné zvoliť akékoľvek svetlo, o to viac, ak ide o malé kúpeľne s improvizovaným priestorom. Na vyriešenie a organizáciu elektroinštalácie, a rozloženia svietidiel, je nutné prihliadať na rôzne vlastnosti priestoru aj s ohľadom na umiestnenie vane, umývadiel a odkladacích priestorov.
Ak sami nedisponujete znalosťami o zonácii kúpeľne a elektroinštaláciách, oslovte profesionálneho elektrikára. Ten ušetrí nie len ťažkosti spojené so skratom, oxidáciou elektrického vedenia, vnútra prístrojov, aj iných problémov spojených hlavne s vlhkosťou, či styku s vodou. Zanedbanie môže pokojne viesť k úrazom aj usmrteniu elektrickým prúdom. Štatisticky je práve kúpeľňa jedným z najčastejších miest úrazov v domácnosti. Osvetlenie a elektroinštalácia na tom majú svoj podiel.
Inštalácia akéhokoľvek svietidla by sa mala riadiť bezpečnostnou normou STN EN 13501-2, ktorá kúpeľňu rozdeľuje na štyri ochranné zóny 0 – 4, každá s rozdielnymi nárokmi a vlastnosťami pre výsledné riešenie. Inými slovami, ide o rozostup miest a rizika a podľa toho odporúčané riešenie.
Čiže v skratke platí, že svietidlo s uvedeným stupňom IPx0 nemá žiadnu ochranu proti vode a pri jeho použití je nevyhnutné vyhýbať sa. IPx1 chráni pred zvisle padajúcim kvapkám vody, IPx4 je ochranou proti striekajúcej vode, IPx8 je stupeň ochrany pre svietidlá ponárateľné do bežnej vody, a napríklad IPx9 chráni aj pred vysokotlakovou horúcou vodou.
Výber svietidlá do kúpeľne sa teda riadi najmä stupňom krytia IP, ktorý predajcovia uvádzajú pri jednotlivých modeloch. Táto vlastnosť by mala byť kľúčová pri výbere svetla. Ak už máme jasno v tom, kde sa u predajcov táto vlastnosť nachádza, sú aj ďalšie prvky, ktoré možno sledovať.
Stropné svietidlá do kúpeľne sa musia riadiť nie len bezpečnostnými pokynmi, ale aj logikou. Svietidlá typu luster, krištáľové zložité lustre, rôzne závesné lampy, textilné lampy a podobne zväčša vôbec nie sú vhodné pre zachytávanie vlhkosti. Stekanie skondenzovanej vody a vytvárania nebezpečných rizík nie je nič, po čom by človek mohol túžiť.
Gýčové doplnky a snaha o unikátnosť sa neoplatí a je teda vhodné zvoliť bodové svetlá, ktorú sú odborne inštalované a chránené proti vlhkosti, ako aj klasické stropné svietidlá s priamym určením do kúpeľní a vlhkých priestorov. Najlepšou voľnou sú priestorovo úsporné svietidlá s minimom vyčnievajúcich prvkov. Ideálne také, ktoré dostatočne prekrývajú konštrukciu, obsahujú minimum dielov a veľmi nekombinujú materiály. V kúpeľni platí, že v jednoduchosti je krása.
POZOR: pozor na vyčnievajúce svietidlá a ramená nástenných svetiel v „dráhe letu“ uterákov. Dlhovlasé ženy to poznajú pri manipulácii s uterákom pri umývadle. Rôzne pohyby s uterákom bez úmyslu niečo so sebou stiahnuť a poškodiť, môžu zavadiť o stenu a zachytiť svietidlo. Je to pomerne častý problém, pri ktorom dôjde k vytrhnutiu, poškodeniu elektroinštalácie, nebodaj sadrokartónu, a pod.
Každá kúpeľňa potrebuje viac ako len jedno svetlo. Sme to totiž my, čo potrebujeme mať osvetlenie pri rôznych príležitostiach. Skoro ráno potrebujeme menej provokovať oči, ale zároveň chceme mať pod kontrolou zrkadlo, detaily tváre a pod. Je dobré mať regulované svetlo nad zrkadlom. Svietidlá určené nad zrkadlo majú všetky potrebné vlastnosti pre toto použitie zväčša už v samotnej konštrukcii. Do malých kúpeľní nevyberajte zbytočne zložité svietidlo s mnohými zdrojmi svetla. Obľúbené sú aj nástenné svietidlá ideálne v páre. Z oboch strán zrkadla. Priveľa žiaroviek ale nie je nutných.
Do kúpeľní sa nehodia svietidlá so žltým svetlom. Skôr sú vhodnejšie neónky, biele chladné svetlá a smerujúce ďalej od očí. Kúpeľňa je priestorom spoločensky tabuizovaných kontrol vlastného tela, drobných ošetrení, manikúry, úpravy make-upu a podobne. Preto je vhodné prihliadať na potrebu dostatočného a jasného svetla. Ideálne s reguláciou. A samozrejme doplnením svetiel v okolí zrkadla.
0 komentárov