Osvetlenie v kúpeľni: aké svetlo a svietidlo zvoliť do kúpeľne?

Kúpeľňa je priestor, ktorý bol od prvých podôb kúpeľní pred stáročiami a stále ním je, najnáročnejší čo sa vlhkosti týka. Svetlo sviečok vystriedalo osvetlenie moderné, kým sviečky zostali aspoň štýlovou záležitosťou. V kúpeľni sú vodné pary, výkyvy teploty a vzdušná vlhkosť najvýraznejšia zo všetkých priestorov v domácnosti, ak nemáte saunu a vírivku, čo by celkom zmenilo rebríček náročných priestorov. Do kúpeľne nie je možné zvoliť akékoľvek svetlo, o to viac, ak ide o malé kúpeľne s improvizovaným priestorom. Na vyriešenie a organizáciu elektroinštalácie, a rozloženia svietidiel, je nutné prihliadať na rôzne vlastnosti priestoru aj s ohľadom na umiestnenie vane, umývadiel a odkladacích priestorov.

Osvetlenie kúpeľne, výber vhodného svetla / lampy

Ak sami nedisponujete znalosťami o zonácii kúpeľne a elektroinštaláciách, oslovte profesionálneho elektrikára. Ten ušetrí nie len ťažkosti spojené so skratom, oxidáciou elektrického vedenia, vnútra prístrojov, aj iných problémov spojených hlavne s vlhkosťou, či styku s vodou. Zanedbanie môže pokojne viesť k úrazom aj usmrteniu elektrickým prúdom. Štatisticky je práve kúpeľňa jedným z najčastejších miest úrazov v domácnosti. Osvetlenie a elektroinštalácia na tom majú svoj podiel.

Zonácia kúpeľne podľa normy STN EN 13501-2

Inštalácia akéhokoľvek svietidla by sa mala riadiť bezpečnostnou normou STN EN 13501-2, ktorá kúpeľňu rozdeľuje na štyri ochranné zóny 0 – 4, každá s rozdielnymi nárokmi a vlastnosťami pre výsledné riešenie. Inými slovami, ide o rozostup miest a rizika a podľa toho odporúčané riešenie.

Osvetlenie kúpeľne, výber vhodného svetla / lampy

  • Ochranná zóna 0: Ide o priamo vane a sprchové kúty, prípadne umývadlá a vaničky. Použiť je možné osvetlenie vaní a sprchových kútov s IP kódom minimálne IPX7 a napätím do 12 voltov vyslovene určené pre tento účel. IPX8 je možné aj priamo ponárať.
  • Ochranná zóna 1: zahŕňa steny aj stropy nad vaňou a sprchou nad úroveň pevnej sprchovej hlavice, alebo aspoň 225 centimetrov od podlahy. Takéto svietidlá musia mať stupeň krytia minimálne IPX5 (inak povedané zabezpečenie proti striekajúcej vode). Povolené je v takomto priestore inštalovať svietidlá aj ohrievače pre tento účel určené.
  • Ochranná zóna 2: Zóna zahŕňa steny aj strop predošlej zóny 1 do výšky 3 m od podlahy a 60 cm horizontálne. Svietidlá musia mať stupeň krytia IPX4
  • Ochranná zóna 3: Zóna tri zahŕňa plochu, ktorá nie je nad vaňou a sprchovým kútom, je vzdialená od vane alebo kúta min 60 cm na šírku a ide teda o priestor na stenách a stropoch dostatočne vzdialených od priamych výparov a stiekajúcej vody, napríklad pri neustráženej sprche. Táto vzdialenosť sa netýka umývadla. Zásuvky (ak sú potrebné) sa neinštalujú priamo nad umývadlo, ale do priestoru diagonálne (vľavo, alebo vpravo a dostatočne vysoko mimo dosah striekajúcej vody a umývadlových nehôd.) V zóne 3  je možné inštalovať zásuvky s napätím 230V s prúdovým chráničom s men. vybavovacím prúdom nie vyšším ako 30 mA. Priestor vhodný pre svietidlá so stupňom ochrany typu IP20. Je dôležité prihliadať na vysokú vlhkosť a tak predsa len voliť čo najlepšie krytie a nešetriť na najlacnejšom modely.

Čiže v skratke platí, že svietidlo s uvedeným stupňom IPx0 nemá žiadnu ochranu proti vode a pri jeho použití je nevyhnutné vyhýbať sa. IPx1 chráni pred zvisle padajúcim kvapkám vody, IPx4 je ochranou proti striekajúcej vode, IPx8 je stupeň ochrany pre svietidlá ponárateľné do bežnej vody, a napríklad IPx9 chráni aj pred vysokotlakovou horúcou vodou.

Vhodné osvetlenie a teda svietidlá do kúpeľne

Výber svietidlá do kúpeľne sa teda riadi najmä stupňom krytia IP, ktorý predajcovia uvádzajú pri jednotlivých modeloch. Táto vlastnosť by mala byť kľúčová pri výbere svetla. Ak už máme jasno v tom, kde sa u predajcov táto vlastnosť nachádza, sú aj ďalšie prvky, ktoré možno sledovať.

Osvetlenie kúpeľne, výber vhodného svetla / lampy

Dizajn a konštrukcia lampy v kúpeľni

Stropné svietidlá do kúpeľne sa musia riadiť nie len bezpečnostnými pokynmi, ale aj logikou. Svietidlá typu luster, krištáľové zložité lustre, rôzne závesné lampy, textilné lampy a podobne zväčša vôbec nie sú vhodné pre zachytávanie vlhkosti. Stekanie skondenzovanej vody a vytvárania nebezpečných rizík nie je nič, po čom by človek mohol túžiť.

Osvetlenie kúpeľne, výber vhodného svetla / lampy

Gýčové doplnky a snaha o unikátnosť sa neoplatí a je teda vhodné zvoliť bodové svetlá, ktorú sú odborne inštalované a chránené proti vlhkosti, ako aj klasické stropné svietidlá  s priamym určením do kúpeľní a vlhkých priestorov. Najlepšou voľnou sú priestorovo úsporné svietidlá s minimom vyčnievajúcich prvkov. Ideálne také, ktoré dostatočne prekrývajú konštrukciu, obsahujú minimum dielov a veľmi nekombinujú materiály. V kúpeľni platí, že v jednoduchosti je krása.

POZOR: pozor na vyčnievajúce svietidlá a ramená nástenných svetiel v „dráhe letu“ uterákov. Dlhovlasé ženy to poznajú pri manipulácii s uterákom pri umývadle. Rôzne pohyby s uterákom bez úmyslu niečo so sebou stiahnuť a poškodiť, môžu zavadiť o stenu a zachytiť svietidlo. Je to pomerne častý problém, pri ktorom dôjde k vytrhnutiu, poškodeniu elektroinštalácie, nebodaj sadrokartónu, a pod.

Ostrosť svetla a výber počtu žiaroviek

Každá kúpeľňa potrebuje viac ako len jedno svetlo. Sme to totiž my, čo potrebujeme mať osvetlenie pri rôznych príležitostiach. Skoro ráno potrebujeme menej provokovať oči, ale zároveň chceme mať pod kontrolou zrkadlo, detaily tváre a pod. Je dobré mať regulované svetlo nad zrkadlom. Svietidlá určené nad zrkadlo majú všetky potrebné vlastnosti pre toto použitie zväčša už v samotnej konštrukcii. Do malých kúpeľní nevyberajte zbytočne zložité svietidlo s mnohými zdrojmi svetla. Obľúbené sú aj nástenné svietidlá ideálne v páre. Z oboch strán zrkadla. Priveľa žiaroviek ale nie je nutných.

www.svetla.sk

Do kúpeľní sa nehodia svietidlá so žltým svetlom. Skôr sú vhodnejšie neónky, biele chladné svetlá a smerujúce ďalej od očí. Kúpeľňa je priestorom spoločensky tabuizovaných kontrol vlastného tela, drobných ošetrení, manikúry, úpravy make-upu a podobne. Preto je vhodné prihliadať na potrebu dostatočného a jasného svetla. Ideálne s reguláciou. A samozrejme doplnením svetiel v okolí zrkadla.


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu