Začlenenie kobercov do kuchyne prináša viacero výhod. Navodzujú teplo domova, chránia podlahu, tlmia hluk či robia dlhé státie pri kuchynskej linke pohodlnejším. Kam však koberec umiestniť, aby skutočne efektívne plnil svoju funkciu?
Koberce do kuchyne situované na tomto mieste znižujú únavu pri dlhšom státí, ktorému sa pri varení alebo pečení mnohokrát nevyhneme. Častokrát sa navyše stáva, že sa nám kuchynské náčinie vyšmykne z rúk – v tomto prípade koberec poslúži ako ochrana podlahy (najmä drevenej a laminátovej) pred poškriabaním. Ideálnym rozmerom do týchto priestorov je koberec 3×5 alebo takzvaný behúň.
Navyše znižuje riziko pošmyknutia na klzkej podlahe, ktorá môže vzniknúť pri práci v okolí drezu alebo sporáka (koberec zachytáva odprskujúcu vodu či olej). Do kuchyne sa hodia skôr koberce s krátkym vlasom a plochým tkaním (podobne ako pri kobercoch do kúpeľne), ktoré absorbujú menej vlhkosti, majú dlhšiu životnosť a ľahšie sa čistia.
Tip: Základom je, aby bol koberec protišmykový a prateľný, či už na šetrnom programe v práčke, alebo aspoň v rukách.
Kuchynský ostrovček je snom nejednej gazdinky. Rozširuje pracovnú plochu, úložný priestor a pridáva ďalšie miesto na stolovanie. Najlepšie je použitie behúňa, ktorý tu plní rovnakú funkciu ako pri kuchynskej linke a navyše môže priestor vizuálne predĺžiť. Ak máte otvorenú kuchyňu, spojenú s obývacou izbou alebo jedálenským kútom, koberec môže pomôcť oddeliť jednotlivé zóny.
Koberec pod stolom vytvára útulnú atmosféru, no zároveň tiež chráni podlahu pred poškodením, ktoré môže vzniknúť najmä pri posune stoličiek. V tomto prípade môžete voliť aj kus s vyšším vlasom, ktorý pôsobí ako dekoratívny prvok. Veľmi dôležitým atribútom je veľkosť koberca – vyberte si model, ktorý bude z každej strany väčší aspoň o 60 cm ako jedálenský stôl, resp. taký, aby sa aj zadné nohy stoličiek po odsunutí nachádzali na koberci.
0 komentárov