Prázdne zábradlie ako priestor pre úrodu, či okrasné účely (v kvetináči)

Malý priestor, alebo len menej kvalitná pôda neznamenajú, že sa musíte vzdať záujmu o pestovanie, či vylepšenie fádnych múrov zelenou. Rôzne zábradlia, plody, terasy a priečky môžu byť skvelým priestorom, ktorý na prvý pohľad pôsobí pusto, nezaujímavo a účelovo. Môžu však plniť úlohu stojanu pre kvetináče. Čoraz viac sledujeme trendy posledných rokov, využívať rôzne zaujímavé riešenia, ktorými možno získať aj na tenkých zábradliach, prípadne na koncoch balkónov umiestniť črepníky so zeleňou.

Kvetináč zábradlie

Výhody takýchto riešení

  • Úspora miesta
  • Skrášlenie priestoru
  • Rozšírenie kapacity vašej úrodnej plochy
  • Dekorácia
  • Možnosť pestovať aj špeciálne rastliny

Pre aké rastliny je toto vhodné riešenie?

Črepníky závesné na zábradlie, alebo na múry, sú stvorené pre balkónové typy rastlín. Také, ktorých korene zvládajú rast a život v uzavretých črepníkoch. Živiny je im možné dodať práve vhodnými substrátmi a hnojivami. Nezabúdajme však, že takéto riešenie môže byť skvelým spôsobom, ako si doma pestovať rovnako tak:

  • Bylinky
  • Jahody
  • Pri väčších črepníkoch môže ísť aj o mladé kríky čučoriedok, v ktorých možno ľahko udržiavať kyslé pH práve použitím kyslej zeminy.

Na čo nezabúdať?

Pri organizovanej zálievke bohato členenej záhrady sa môže stať, že črepníky položené vyššie občas prejdú sitom pozornosti a môžu byť prehliadnuté. Myslite na ne a vytvorte si taký systém, aby sa na ich zálievku nezabúdalo. Otvorené priestranstvá vystavené dlhodobejšiemu slnku môžu spôsobiť rýchle vysúšanie pôdy. Malým riešením je keramzit, ktorý zabráni rýchlejšiemu vysúšaniu, častá zálievka a dostatočne hustá zeleň v črepníku.

Keďže nejde o črepníky na zemi, zálievku je nutné naozaj kontrolovať. Mať vyriešený odtok – zamedzenie neutopenia a nenahnívania koreňov. AK máte odtok, alebo riešenú misku, dbajte na to, aby odtok nekončil na vešiaku s bielizňou susedov pod vami. V záhradách aby neznečisťoval chúlostivé dlažby. Pozor na vietor. Tie najlepšie riešenia ponúkajú poistky a nástroje na pevné usadenie na zábradlí. Pozor tiež na fakt, že zábradlia majú rôznu šírku. Aj úzke zábradlie však nemusí mať vlastnú výplň umiestnenú nižšie rovnakú na jednej aj druhej strane.


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu