Ako vybrať chladničku a jednotlivé typy chladničiek

Prestala vám fungovať vaša stará chladnička a nutne potrebujete novú? Alebo zariaďujete domácnosť a hľadáte kvalitné spotrebiče, na ktoré sa budete môcť spoľahnúť? Kritérií, nad ktorými by ste sa mali pri výbere zamýšľať, je hneď niekoľko, či už sa jedná o objem chladničky, typ, energetickú triedu alebo doplnkové funkcie, ktoré vám užívanie chladničky značne spríjemnia. Neviete si rady, na čo sa pri nákupe zamerať? Gorenje chladničky

Aký vybrať typ?

Na trhu nájdete chladničky rôznych typov – existujú chladničky kombinované, side by side čiže americké, monoklimatické aj chladnička s malým mraziacim boxom.

Chladničky „side by side“

Tento typ tiež poznáme aj pod názvom „americká chladnička„. Úložný priestor býva často až dvakrát väčší ako pri chladničke kombinovanej. Aj pri tomto type často nájdeme rôzne komfortné doplnky v podobe dávkovača ľadu, domáceho baru či nápojového automatu. Americká chladnička je vďaka veľkým rozmerom a otváraniu dvierok do strán vhodná do väčšej kuchyne a pre rodinu, v ktorej býva päť a viac členov. Obstarávacia cena týchto chladničiek je však vyššia.

Kombinovaná chladnička

Tento typ chladničky je vďaka svojmu objemu vhodný pre štvorčlennú rodinu. Kombinuje chladiaci priestor s mrazničkou a významne tak šetrí miesto v kuchyni. Mraziaci priestor je najčastejšie umiestnený v spodnej časti spotrebiča a chladiaca časť v úrovni očí.

Monoklimatická chladnička

Tento typ chladničky je ideálny v prípade, že chcete mať mrazničku riešenú oddelene. Monoklimatická chladnička má totiž iba chladiaca časť. Výhodou týchto chladničiek je väčší priestor pre uskladnenie chladených potravín. Ak teda máte oddelený mraziak napríklad v pivnici, je monoklimatická chladnička skvelou voľbou. Táto chladnička je vhodná tiež na chaty a rekreačné objekty, kde nie je potrebné potraviny dlhodobo zamrazovať.

Malá chladnička s mraziacim boxom

V menších bytoch a garsónkach často nezostáva priestor pre objemné chladničky a pre menší počet osôb žijúcich v byte ani nie je treba. Riešením sú malé chladničky vysoké 50 až 80 cm s malým mrazničkou, ktoré výborne plnia svoj účel a zároveň zaberajú v kuchyni minimum priestoru. Navyše sa vďaka malej výške môžu využiť pre odkladanie kuchynských potrieb alebo iných vecí.

Vstavané chladničky

Ak plánujete svoju chladničku umiestniť do kuchynskej linky, vyberte vstavanú chladničku. Pri vstavaných chladničkách hrá menšiu úlohu dizajn, je ale dôležité si postrážiť potrebné rozmery tak, aby do vybraného priestoru dobre zapadla. Ich výhodou je tiež menšia hlučnosť vďaka umiestneniu v boxe kuchynskej linky.

TIP: Prečítajte si zaujímavý článok, ako čistiť mastné škvrny v kuchyni.

Ako veľkú chladničku?

Vhodne vybraná veľkosť chladničky je veľmi dôležitá. Potrebujete aby sa do chladničky všetko vošlo, ale zároveň nechcete chladiť prázdne police. Lenže ako na to?

  • Výpočet objemu: na jednu osobu v domácnosti sa odporúča zvoliť objem chladiacej časti 60 litrov a mrazničky 25 litrov. Napríklad pre štvorčlennú rodinu bude vhodná chladničky o objeme 180-240 litrov v chladiacom priestore a 75-100 litrov v mrazničke.
  • Premerania kuchyne: dôkladne premerajte miesto pre chladničku, nezabúdajte tiež na priestor pri dverách a pre zvolené otváranie. Americká chladnička zaberie pri otvorení oveľa viac miesta, než chladničky jednokrídlové.

Spotreba chladničky

Prevádzka každého spotrebiča samozrejme niečo stojí. Preto je výhodné vybrať vhodnú energetickú triedu (vždy nájdete na štítku spotrebiča). Hoci môže byť počiatočná investícia vyššia, v priebehu mesiacov sa vráti a určite nebudete kúpu ľutovať. V prípade chladničiek sa dnes väčšinou stretávame s označením energetickej triedy „A“, teda vysoko úspornou. Táto trieda sa ďalej dopĺňa symbolom „+“ pričom počet týchto symbolov sa zvyšuje v priamej úmere s úsporou (+ / ++ / +++). Pozrime sa na ilustračný prehľad spotreby energie podľa energetických tried:

  • Chladničky triedy A +++ má ročnú spotrebu 160 kWh
  • Chladničky triedy A ++ majú spotrebu 219 kWh
  • Chladničky triedy A + majú spotrebu 274 kWh
  • Chladničky triedy A majú spotrebu okolo 305 kWh

chlad-mrazenie

Doplnkové funkcie

Ak ste už vybrali typ chladničky, jej veľkosť aj energetickú triedu, budú vás zaujímať rôzne špeciálne funkcie, ktoré spríjemnia ich užívania. Tieto sú využívané pri modeloch chladničiek Gorenje.

Technológia IonAir

Technológia IonAir vytvára v chladničke prírodné prostredie tým, že do priestoru chladničky neustále dodáva záporne nabité ióny. Tieto ióny sú prirodzenými čističmi vzduchu, odstraňujú zápachy a významne predlžujú čerstvosť a trvanlivosť potravín.

MultiFlow 360 °

Ide o ventilačný systém, ktorý funguje vďaka štrnástich vstupom pre cirkuláciu vzduchu. Ventiláciou docielite stabilné a rovnomerné teploty v celom priestore vašej chladničky.Tento systém je veľmi účinný v spojení s predchádzajúcou spomínanú technológiou IonAir a zabezpečuje, aby sa záporné ióny neustále premiestňovali po celom vnútornom priestore chladničky.

AdaptTech

Vždy, keď otvárate vašu chladničku, narušíte závanom teplého vzduchu vnútornú teplotu, čím sa urýchľuje proces kazenia uložených potravín. Táto technológia zabraňuje výkyvom teploty tým, že po dobu siedmich dní zaznamenáva časy otvárania dverí chladničky a koordinuje vnútornú teplotu s tým, kedy ju najčastejšie používate. Stabilizáciou teploty vo vnútri chladničky sa predlžuje trvanlivosť potravín a znižuje riziko šírenia baktérií.

CrispZone s HumidityControl

CrispZone je veľká zásuvka slúžiace pre uloženie ovocia a zeleniny. S pomocou systému HumidityControl môžete nastavovať vlhkosť vnútri tejto zásuvky tak, aby vaše ovocie a zelenina zostali čerstvé.

Funkcia SuperCool

Pokiaľ si domov nosíte veľké nákupy, túto funkciu určite oceníte. Veľké množstvo potravín s vyššou teplotou, ktoré uložíte do vašej chladničky naraz, významne naruší stabilnú teplotu v chladničke. Vďaka tejto funkcii môžete nárazovo znížiť teplotu na 3 ° C a udržiavať ju ďalších 6 hodín, kým sa potraviny nevychladia.

Teraz máte prehľad o základných parametroch i funkciách a môžete sa pustiť do samotného výberu chladničky. Na trhu je nepreberné množstvo a typov a s týmito znalosťami by nemal byť problém vybrať chladničku tak, aby jej používanie bolo pohodlné a aby vám robila len radosť.

Teraz máte prehľad o základných parametroch a funkciách s ktorým je lepšie pustiť sa do výberu chladničky. Na trhu je nepreberné množstvo typov a s týmto prehľadom je nepochybne menší problém vybrať vhodnú chladničku, aby jej používanie robilo radosť a plnilo aj úžitkovú funkciu.


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu