Zavesenie LCD/LED televízora na stenu: postup a dôležité fakty

Dnes bežnou súčasťou obývačiek, či dokonca spální, je televízor. Je zbytočné rozoberať jeho význam, hoci dôležité je rozlišovať, či ide o klasický starší typ televízora, alebo moderného plochého. Plochý televízor je ľahší, menej náročný na priestor a vďaka svojim rozmerom ponúka oveľa brilantnejšou uhlopriečku a možnosti umiestnenia. Mimo základný stojan, ktorý je vždy súčasťou balenia, totiž televízor obsahuje zadnú konštrukciu pripravenú na montáž na stenu.

Obývačka a LCD

Ako na to a s čím počítať?

Televízor:  každý nový, ale aj starší televízor, uvádza na balení váhu. Ak údaj nemáte, nájdete ho na internete pri presnom zadaní modelu. Údaj o váhe má svoju dôležitosť. Určuje nám totiž fakt, akú nosnosť potrebujete od závesného systému. Televízory majú na zadnej strane dierky pre skrutky. Rozmiestnené pritom môžu byť v rôznych rozmeroch, v násobkoch 5 centimetrov (najčastejšie 15 centimetrov, 20 centimetrov, 40 centimetrov a pod.).  Skrutky nemusia byť súčasťou televízora. Tie sú naopak súčasťou ramien a držiakov na stenu.

Držiak na stenu: na trhu je niekoľko veľmi zaujímavých výrobcov držiakov na stenu. Môžu vás prekvapiť tým, že v balení ponúknu naozaj výnimočnú výbavu rôznych skrutiek pre rôzne televízory. Kúpiť takýto držiak znamená mať veľké šťastie. Na trhu sú aj príliš lacné, ktoré skrutky naopak neobsahujú vôbec. Dokonca ani skrutky na zavesenie do steny. V snahe ušetriť výrobca pri takýchto baleniach nepochybne šetril aj na kvalite materiálu. Múdra rada radí, vyhýbať sa prílišnej úspore, nech vás raz televízor nezobudí v noci rámusom, keď sa rozhodne zalietať si trochu po obývačke.

Držiak na stenu uvádza svoju nosnosť. Je ťažké rozhodnúť, či je táto nosnosť maximálna, alebo odporúčaná, preto nie je vhodné údaj prekračovať. Určite nie je vhodné šetriť a pre veľký televízor kupovať malý držiak. Kľúčové sú tak či tak rozmery zachytenia o zadnú stranu televízora. Niektoré držiaky ponúkajú rozostup skrutiek len 15 centimetrov, iné len 20 centimetrov. Univerzalita nie je pravidlom.

Pri kúpe preto sledujete:

  • Nosnosť
  • Rozostup závesných skrutiek
  • Obsah skrutiek alebo vodováhy
  • Spolupracovníka a ďalší pár očí

Závesné rameno: spôsob uchytenia televízora existuje aj na kovových konštrukciách, ramenám s teleskopickou funkciou, ohybným kĺbom umožňujúcim presúvanie smerovania obrazovky, ale takéto prípady sú skôr pri malých televízoroch. Alebo naopak stabilné ramená bez pohybu v predajniach a vo výkladoch. Ramená s vysokou nosnosťou visiace zo stropu sú neraz záležitosťou zákazkovej výroby na mieru.

Inštalácia držiaku na stenu

Navŕtanie dier nie je nutné popisovať. Ideálne sú držiaky, ktoré obsahujú vodováhu. Všetky ostatné si vyvážite sami vlastnou vodováhou. Navŕtanie zaznačenej polohy si žiada dostatočne silné skrutky. Platí, že vŕtanie do steny s nepálenou tehlou si bude žiadať oveľa hlbšie vŕtanie. Vŕtanie do sadrokartónu je horšie a skôr sa neodporúča, pre vysokú váhu televízora. Ideálne, ak máte sadrokartón spevnený dobrým podkladom, alebo sa pri jeho nasadení počíta s polohou pre zavesený televízor. V prípade sadrokartónu je vhodné použiť skrutky použiteľné na zavesenie v takomto materiály.

PLATÍ: celú konštrukciu si vyskúšajte skôr, ako ju budete nasadzovať na stenu a televízor, na sucho. Musíte mať presnú predstavu toho, ako bude konzola vyzerať a fungovať.

PLATÍ: konzoly majú výklopné funkcie, rôzne možnosti náklonu, alebo otočenia televízora mierne do strany. Záleží od ceny, kvality a typu konštrukcie.

PLATÍ: plocha držiaka nie je plocha, ktorú bude reálne zakrývať inštalovaný televízor. Tento fakt veľa krát prekvapí. Prepočítajte si, odkiaľ pokiaľ sa bude reálne televízor na stene nachádzať. Aj keby len pomocou priloženia o stenu. Dôvod? Vo výsledku zakrytý vypínač svetla, podivná asimetria voči nábytku, odkrývanie zásuviek, ktoré mohli alebo mali zostať skryté, nedostatok miesta voči nábytku.

PLATÍ: televízor sa neumiestňuje tam, kde bude najlepšie vynikať. Umiestňuje sa tam, kde má vhodné miesto, kde bude najlepšie vynikať, ale zároveň tam, kde sa naň bude naozaj dobre pozerať. Ak je pre vás televízor dôležitý, o tom, že sa naň musí dať dobre pozerať, nie je nutné písať viac.

Držiaky na stenu sa skladajú z dvoch základných konštrukcii. Prvá konštrukcia je inštalovaná na stenu a druhá konštrukcia je inštalovaná na televízor. Obe môžu pozostávať z rôznych dielov. Pri inštalácií akéhokoľvek veľkého televízora by mali byť dvaja. Konštrukcia na zadnej strane televízora totiž musí zapadnúť na presné miesta na konštrukcii zavesenej na stene. Neraz si to žiada mať oči vzadu a to pri držaní televízora jednoducho nejde. Najčastejšie sa táto konštrukcia nasúva z boku. Počítajte preto priestorov aj s nábytkom s faktom, že nasúvanie konštrukcie môže prebiehať z ľavej, alebo pravej strany. Ideálne sú držiaky, ktoré obsahujú zámok na uzamknutie konzoly.

Banálna a predsa dôležitá rada na záver: nezabudnite, kde zámok dáte.


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu