Získajte zo stien interiéru maximum pomocou týchto tipov

Práve steny nášho interiéru tvoria popri nábytku snáď najvýraznejší, ak nie kľúčový, prvok našej domácnosti. Zároveň predstavujú vďačný priestor pre navodenie tej správnej atmosféry a ich prostredníctvom vieme upevniť želaný štýl bývania. Dekorácie stien vôbec nemusia byť len príležitostne zavesený obraz a preto vám v tomto článku prinášame detailný prehľad všetkých možností a ich pre a proti.

Stena interiéru, steny

Stena nemusí byť len biela

Začneme zľahka, a to farbou. I keď sa dnes určite nájde množstvo fanúšikov minimalistického štýlu bývania, ktorí preferujú biele alebo jednofarebné steny s takmer žiadnou dekoráciou, výber farby nesmieme podceňovať.

Nielen preto, že so samotným maľovaním je hromada práce a aj keď na ňu máme majstra, skrátka nejde o jednoduchý úkon ako napríklad pri výmene obrazu. Farba stien je hlavným navodzovateľom prvého dojmu a či už sa rozhodneme pre teplé alebo studené odtiene, tmavší alebo chladnejší tón, či kombináciu viacerých farieb, mali by sme pri výbere zohľadniť okrem našich požiadaviek aj celkové zariadenie a množstvo svetla v miestnosti.

Ďalšou zaujímavou a obľúbenou možnosťou, ako dosiahnuť želaný dojem, sú tapety. Ak s nimi nemáte skúsenosti, prípadne vás ešte stále prenasleduje spomienka na náročné oškrabávanie tapiet zo stien špachtľou, nemusíte sa báť. Dnešné tapety a fototapety sú zvyčajne vyrábané z vliesového materiálu, vďaka čomu je manipulácia s nimi skutočne nenáročná.

Vytvorte zo steny umelecké dielo

Fototapety ponúkajú širokú škálu možností a dajú sa nimi dosiahnuť hádam všetky predstavy aj toho najnáročnejšieho dizajnéra. Rovnako ako pri výbere farieb, aj v tomto prípade treba zohľadniť svetelnosť a veľkosť miestnosti. Nezabúdajme tiež na účel priestoru v ktorom sa s fototapetou budeme pravidelne stretávať, avšak ak by nám aj po čase začala prekážať, stačí ju jednoducho zrolovať a nahradiť inou.

Stena interiéru, steny

Rovnako môžeme naše pomyselné plátno na stene spestriť rôznymi nápismi a konkrétnymi prírodnými, urbanistickými alebo abstraktnými vzormi. Ako? Samolepkami na stenu alebo vlastnou rukou a štetcom. Ak si netrúfate, môžete si pri maľovaní pomôcť aj šablónami.

Nevýhodou nálepiek a maľovaných vzorov môže byť náročnosť ich odstránenia, ak sa nerozhodnete prekryť ich napríklad tapetou. Naopak, poteší rýchlosť ich umiestnenia.

V pracovni alebo detskej izbe nájdu svoje uplatnenie popísateľné tapety alebo tabule. V oboch prípadoch je manipulácia s nimi opäť veľmi jednoduchá a v prípade detí môže ochrániť steny pred ich kreatívnymi výčinmi.
Čo zavesiť okrem obrazu?
K obrazom sa ihneď dostaneme, ale nakoľko ide o prvú vec, ktorá nám zvyčajne napadne pri dekorácii stien, radi by sme vám trochu rozšírili škálu alternatív.

Prvou voľbou bude pravdepodobne zrkadlo. To štandardne nechýba v žiadnej domácnosti a tak ho môžete využiť vo svoj prospech. Či už si necháte poradiť feng šuej a vyhnete sa jeho umiestneniu v spálni je na vás, dôležitú úlohu tu však zohráva rám zrkadla.

Ďalšou tradičnou súčasťou domácnosti zvyknú byť nástenné hodiny. Aj v tomto prípade dnes nájdete na trhu nekončiacu ponuku všetkých typov a štýlov hodín, pričom medzi nimi dokážete nájsť skutočne pútavé a výnimočné kúsky. Pozor na hlasnejšie tikajúce hodiny, ktoré by mohli ohroziť náš pokojný spánok.

Stena interiéru, steny

Ak vám utkveli v hlave už spomínané nápisy na stenách, no obávate sa, ako by to dopadlo, výbornou a (nielen) retro alternatívou sú plechové magnetky. Tie môžete veľmi jednoducho obmieňať a striedať, navyše zaručene upútajú oko nejedného návštevníka.

Charakteristickou výhodou fototapiet a obrazov je prejavenie vašej osobnosti a záľub. Nič však o vás neprezradí viac, ako unikátny kúsok z ciest. Práve rôzne suveníry a artefakty z ďalekých či blízkych miest zaujmú a rozpovedia nejeden príbeh. Okrem zavesenia môžete ich umiestnenie vyriešiť napríklad poličkou.

Ako na výber obrazov?

Na to, aby ste svoje ponuré steny rozveselili zaujímavými dielami vôbec nemusíte byť odborníkom na umenie. Najdôležitejšie pri výbere obrazu je, aké pocity vo vás vyvoláva. Čo sa vám však zíde vedieť je týchto niekoľko tipov.

Začneme obsahom obrazov. Ak nimi chcete vyjadriť niečo o sebe alebo doplniť celkovú myšlienku zariadenia miestnosti, vyberajte skôr z námetov zobrazujúcich konkrétne objekty a miesta, nech už ide o ručne maľované obrazy alebo plagáty. V prípade abstraktných vzorov môžete v prospech interiéru využiť ich farebnosť.

Výrazný obraz v kontraste s okolím získa našu pozornosť ľahšie, než obrazy, ktoré sú farebne a svetelne zladené so svojím okolím. Pokiaľ ide o svetlosť obrazu, je potrebné myslieť aj na to, kam plánujeme obraz umiestniť. Priamo dopadajúce slnečné svetlo alebo jemnejšie svetlo z neďalekej lampy môžu vytvoriť skutočne rozdielne dojmy z obrazu.

Stena interiéru, steny

Dojem z obrazu môže zdôrazniť vhodne zvolený rám, pričom ten môže byť niekedy dominantnejším prvkom než samotný obraz. Vo všeobecnosti však platí, že ak chceme obraz zvýrazniť alebo je väčší, volíme tenší rám a naopak.

Ak sa rozhodnete obraz zaskliť, voľte radšej matné sklo, ktoré neodráža svetlo, najmä ak bude obraz umiestnený pri jeho zdroji. Obraz v sklenenom ráme nie je nevyhnutný, no jeho hlavnou výhodou je ochrana pred priamym slnečným svetlom a v prípade jeho umiestnenia nad aktívnym krbom.

V neposlednom rade sa ani pri výbere obrazov nebojte niečoho nového. Môžete napríklad skombinovať sériu rôzne veľkých obrazov alebo odlišné rámy. Vzhľadom na jednoduchú výmenu obrazov sa tu skutočne nie je čoho báť a preto smelo experimentujte.


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu