Moruše sú nádherné stromy. Ľudovo nazývané ako stromová malina, dokážu zaujať chuťou svojich plodov, rastovými vlastnosťami, listov, ale aj stromom samotným. Hoci reálne poznáme druhy dva, čiernu a bielu, existuje ešte niekoľko šľachtiteľských úprav, či variant moruša čierna trnavská, pre ktorú majú slabosť viacerí slovenskí pestovatelia. Moruša zakrslá, zakrpatená, alebo ak chcete moruša menšia známa aj pod názvom „Shin-Tso“ je ale presne to, čo hľadáte, ak chcete morušu s bohatou úrodou aromatických plodov, strom nenáročný na priestor, avšak stále so zachovaním všetkých živín a kvalít, aké od moruší očakávame. Prečo by mohla byť práve Shin-Tso tou pravou do vašej záhrady?
zdroj foto: cornusmas.eu
Moruše sú krásne a mnohí máme pre ne slabosť. Menšie záhrady si však doprajú tvar pendula, alebo globosa. Shin-Tso môže pôsobiť cudzokrajne, pritom v našich končinách má už pomerne dobré rozšírenie. V ponukách záhradníctiev, ktoré posielajú stromy aj po online objednávke, je Shin-Tso ponúkaná ako strom v kontajneroch. V prípade Lumigreen.sk je to stromček na podpníku klasickej moruše vo výške 100 až 120 centimetrov. Pri tejto výške a skorej výsadbe je možné očakávať úrodu už v prvý rok po zasadení. Označovaná je pre plody za jeden z najchutnejších a najaromatickejších kultivarov a pre veľkosť plodov je neraz lákavý aj pre fotografovanie.
Zväčša má veľké listy. Druhovo totiž vychádza z moruše čiernej (morus nigra). Moruša je celkovo strom, ktorému sa púčiky otvárajú neskôr. V máji, niekedy až v júni, podľa počasia.
zdroj fotografie: lumigreen.sk
Moruša Shin-Tso ako zakrpatený variant, má menšiu veľkosť, ale vysokú rodivosť. Moruše sú sladkokyslé s výraznou arómou a typickou chuťou popisovanou často ako výraznejšou, než pri iných druhoch moruší. Bohaté sú na antioxidanty, vitamín C, E, B, železa a ďalšie zdraviu-prospešné látky. Aj v závislosti od typu pôdy a jej výživnosti.
Plody sú použiteľné na konzumáciu a spracovanie už v ich tmavočervenej farbe, ktorá prechádza do čiernej. Využitie plodov je naozaj všestranné, ako sme pri morušiach zvyknutí. Ľahko stráviteľné plody využívame na priamu konzumáciu za surova. Ale taktiež do ovocných šalátov, koktailov, do džemov, lekvárov, sirupov, alebo ako dekorácia dezertov a tort. Ľahko sa spracúvajú, no nie sú vhodné na zaváranie. Zmenili by sa na kašu. Prepasírované ovocie zbavíme vnútornej časti stoniek. Ako je pri plodoch moruše známe, sú veľmi farbivé. Ľahko tak dôjde k znečisteniu odevov, rúk pri zbere, ale aj pri otere o strom v čase dozrievania.
Shin-Tso je presne ten typ stromu, ktorý hľadáte, ak potrebujete na malom slnečnom, maximálne polotienistom mieste vysadiť strom, ktorý nebude výškovo príliš presahovať. Moruša dorastá do výšky niekoľkých metrov, ale Shin-Tso má práve pomalší rasť a drží sa nízko, vo výške okolo 1,5 metra. Vyznačuje sa širšou korunou. Výsledný tvar je výrazne podmienený aj prvým pestovateľom, keďže sú tvary na kmienku, ale aj rozdvojené, či viac kríkové. Vždy však pôjde o strom, ktorý rastie bohato a odmeňuje sa výbornou úrodou.
Je voľbou pre tých, ktorí majú radi moruše, majú menšiu záhradu, hľadajú strom, ktorý bude plniť úlohu okrasného a ovocného stromu zároveň. Určite pre tých, ktorí medzi morušami hľadajú chuťovo a aromaticky výraznejší druh. Nespornou výhodou je odolnosť voči škodcom, takmer žiadna „údržba“ a mrazuvzdornosť uvádzaná často okolo -24°C až do hodnôt viac ako -30°C.
Článok podporilo záhradníctvo LumiGreen.sk, v ktorého ponuke máme možnosť už po niekoľkú sezónu nájsť práve zakrpatené moruše Shin-Tso a mimo nich, aj ďalšie tvary moruší, dúl, a ďalších typov ovocia.
0 komentárov