Cypriš, cyprus alebo len cypruštek arizonský Fastigiata latinsky Cupressus arizonica Fastigiata je okrasný ihličnan, ktorý sa teší obľube v jeho prírodnej podobe, ale aj v tej upravovanej. Arizonský cypruštek kultivar Fastigiata je obľúbeným tvarovaným stromom na bonsaj štýl. Kým pôvodný druh pochádza podľa názvu z USA z juhozápadu, kultivar Fastigiata už podľa názvu pochádza z Talianska. Kultivar sa vyznačuje mäkkým ihličím, menším vzrastom od pôvodného botanického druhu a krásnou modrozelenou, či modro-striebornou farbou.
Pevné vnútorné drevo, jeho možné vetvenie, odolnosť strihu a husté zarastenie konárov sú výborné predpoklady vlastnosti stromu, ktorý môže poslúžiť aj dizajnérskej duši. V dospelosti môže v prirodzenej podobe strom dorásť do výšky aj 10 metrov so šírkou 3 metre. Prirodzený tvar je veľmi pravidelný. Ak rastie ako solitér a má dostatok živín, ide o strom v podobe veľkej vodnej kvapky, ktorá sa zužuje k mierne zatupenému vrcholu.
Zasahovať do rastu sa dá už v mladosti. Je to tiež výhodou, keďže do mladého rozrasteného a staršieho stromu už sa neodporúča veľmi zasahovať. Strom zvláda strih aj rez, hoci na staré drevo nesiahajte. Môže oslabiť celé konáre, časť stromu, alebo podľa zásahu aj usmrtiť celý strom. Mladé stromy je možné strihať, na vybraných miestach holiť. Niektoré konáre je možné tvarovať aj pomocou drôtu. Chce to samozrejme mnoho trpezlivosti. Väčšie stromy sú však ako tvarované veľmi vyhľadávanou okrasnou drevinou. Sú súčasťou skaliek, záhradných úprav honosných sídiel, domov. Alebo pýchou rodinného domu a predzáhradok.
Strom, ktorý si viete zakúpiť v záhradníctvach hotový a záujemcu o takúto drevinu tak ukracuje o roky čakania, či začiatkov pri tvarovaní, je zväčša v troch typoch úprav. Ani jeden z nich nie je pre pestovateľa, ktorý má záujem strom zasadiť a nebude sa mu venovať. Nie sú náročné. Stačí zástrih výrastkov, ktoré kazia tvar. Údržbový strih však vykonávame iba od teplejšieho apríla, prípadne od mája do septembra. Skôr ani neskôr mimo tento rozsah nie je vhodný.
Na spôsob bonsaje sú stromy rozvetvené, majú niekoľko drevených ramien a je priam nemožné vytvoriť dve rovnaké bonsajové tvary cyprušteka. Jedinečnosť prírody tak spôsobuje, čiže bonsajové stromy väčšej veľkosti môžu byť v ponukách záhradníctiev nafotené vždy jednotlivo a po jednom kuse. Keďže nakupujeme podľa vzhľadu, chceme tvar, aký vidíme na obrázku. Aj preto sa ponuky záhradníctiev pri týchto stromoch môžu zdať ako opakujúce. Zachytávajú však stromy jednotlivo. Každý strom je unikát. Jeho husté ihličie je priam stvorené na tento typ úprav. Úprava môže spôsobiť, že celkom neplatia bežné vlastnosti rastu, šírky a výšky. Tieto stromy majú vyššiu cenu, no pre vzhľad a výšku opodstatnenú.
Foto: bonsajový typ stromu z diaľky vôbec nepripomína klasický vzrast cyprušteka a pôsobí skôr, ako dielo skúseného záhradníka. Strom na fotografii je ten v ponuke na zahradnici.sk
Bežný tvar v predaji, ale aj cenovo dostupné varianty úprav, sú vytvarované gule, prípadne jedna guľa na kmienku. Častejšie sú to však tri rôzne samostatné gule na jednom kmeni. Tvarovanie pripomína tri gule buxusu na tyči. Týmto tvarom sa inšpirovali aj niektoré umelé ozdoby na terasy. Nepatrí medzi náročnú úpravu a nepredstavuje ani náročnú starostlivosť. Výškovo ide zväčša o menšie stromy, ktoré postupne rastú, no udržať toto tvarovanie nie je komplikované.
Foto: gule nad sebou alebo na kmienku, fotografia zahradnici.sk
Zaujímavé je tvarovanie na spôsob Pompons. Takto označené stromy sú vlastne guľkami, akýmisi brmbolcami v hustejšej miere, ako je tomu pri bonsajovom type. Menšie gule vo väčšom počte vyniknú na menšom strome. Pôsobí zaujímavo. Výška takéhoto stromu je cca 1 meter s pomalším rastom. V ponuke na Slovensku nachádzame krásne kúsky oproti tým, ktoré sa pod pojmom Pompons predávajú v západnej Európe v obchodoch pre kutilov. Najmä čo sa hustoty a tvarovania týkajú.
Špirálovité tvarovanie nie je bežné na malých stromoch. Upravujú sa preň zdravé mladé stromy v plnom raste s dobrým prirodzeným tvarom. Zväčša pôjde o vyššie stromy.
Zvláda polotieň, ale najmä slnečné miesta. Vhodný je do malých záhrad pre úzky vzpriamený rast. Tvarované stromy sú mimoriadne atraktívne v predzáhradkách. Pozor len pri starších domoch a riziko koreňov, aby neboli príliš blízko základov. Tvarované stromy svojim vzhľadom vynikajú a sú tak predurčené ako solitér.
Strom sa predáva v kontajneroch. Sadenie je tak možné počas celého roka mimo zimné mesiace. Vzhľadom na záujem, veľkosť a celkom iný vzhľad tvarovaných veľkých stromov, sú atraktívne a súčasťou predaja aj kusy vyššie než 2 metre. Aj také sa však bežne objednávajú online. Väčšie stromy, ktoré prináša kuriér, si vyžadujú v záhrade pomoc. Pre váhu, prenášanie, dvíhanie a bezproblémové sadenie.
Predajca týchto stromov zahradnici.sk, od ktorého sme si požičali fotografie, ich má v obci Oščadnica na Kysuciach, čo je pomerne chladné miesto s dlhšou zimou a nízkymi teplotami počas roka. Predávajú ich niekoľko rokov, stromy tam zvládajú nižšie podmienky. Vo všeobecnosti je však pravdou, že tieto stromy uvádzajú mrazuvzdornosť na zahraničných portáloch skôr okolo -17°C. Kysucký odchov môže byť na tom lepšie. Napriek tomu je vhodné stromy nevysádzať na príliš veterné miesto. Zahradnici.sk napríklad pre účel dopravy stromov k zákazníkom využívajú prepravcu Geis/DPD, ktorý má pre takýto typ tovaru vozidlá aj plošinu. Už sme si ich otestovali práve pri dovoze vysokých stromov.
0 komentárov