Recenzia: Akumulátorová reťazová píla Stihl MSA 160 C je o pohodlí

Jeseň prináša v záhrade mnoho výziev. Blížiaca sa zima zase žiada skrátenie nahromadeného dreva „do krbu“ ešte v záhrade. Nadbytočné stromy, surová aj presušená guľatina, to všetko čaká na čas prípravy dreva na zimu. Tak je tomu aj u nás v našej redakčnej záhrade. Keď vyberáte reťazovú pílu, máte ju ako jedinú ľahko mobilnú možnosť na skracovanie porazeného dreva, stavebného dreva a väčších kusov. V tomto segmente máme naozaj veľký výber. Vyberať môžeme medzi dvoma cestami – uchýliť k ekonomickému riešeniu, alebo riešeniu dlhodobému.

Akumulátorová reťazová píla Stihl MSA 160 C

To dlhodobé znamená vyberať medzi značkami ako Stihl, Husquarna a niekoľko ďalších. Aj v ich ponukách sa nachádzajú benzínové a akumulátorové modely, prípadne tie elektrické. Keďže sa u nás práve zaoberáme najlepším riešením, ako drevo zo stromov spracovať skôr, než zaľahne snehom, siahame najskôr po Stihl MSA 160 C. Čo prináša cenovo dostupný, hoci stále nie najlacnejší z modelov úspešnej značky STIHL v kategórii akumulátorové reťazové píly?

Pre koho je akumulátorová píla Stihl MSA 160 C určená?

Akumulátorová píla je v porovnaní s benzínovými pílami vždy bezpečnejší variant rezania. Má samozrejme menší výkon, menej „kope“ a ľahšie sa drží. Stále má však to využitie, ktoré hľadáte a potrebujete od motorovej píly. O to viac, ak chcete byť ekologickí a minimálne sa zaoberať benzínom, miešaním… a v tomto prípade aj kľúčmi a rozoberaním píly. Akumulátorovú pílu nepoužijeme na náročnú prácu, najmä nie menšie a lacnejšie modely akým je MSA 160 C. Otázkou výkonu je však aj akumulátor, ktorý bežne nie je súčasťou balenia samotnej píly a kupuje sa osobitne podľa očakávaného výkonu. Akumulátorová píla je určite vhodná všade tam, kde ju chcete využiť na kratšie rezanie a máte prístup k nabíjaniu.

Akumulátorová píla a prvé zoznámenie

Stihl je značka, ktorá má u nás vybudované silné postavenie. Servis, náhradné diely, dostupnosť, kvalita, sú vlastnosti, ktoré spomína nejeden pilčík. Značka dokonca spôsobila, že mnohí pilčíci hovoria akejkoľvek píle „štilka“, čo nie je veľmi šťastné, ale tým sa nebudeme viac zaoberať. Výber tejto píly bol cielený, kvôli značke, ako aj vlastnostiam. Akumulátorová píla predstavuje čistejší nástroj od benzínového variantu a je výdobytok doby, zaujímavý fungovaním aj výsledkom.

Akumulátorová reťazová píla Stihl MSA 160 C

Píla má niekoľko predností, ktoré ocení aj náročný používateľ. Pri najlacnejšom modely sa nemusí používateľ báť, že by prichádzal o niečo z „výhod“ značky. Veľmi dôležitou vlastnosťou je výmena reťaze, čistenie vodiacej lišty od nečistoty a oleja a uťahovanie reťaze. Nie je nutné žiadne náradie a komplikované narábanie s dielmi, lietajúce matice po svahu v ihličí a pod… Kryt upevnenia lišty a reťaze sa dá uvoľniť výklopným kolesom a kolieskom utiahnuť aj cez hrubšie rukavice.

 • Nasadenie či výmena reťaze: ide o niekoľko sekundovú záležitosť. Výmena a nasadenie, či čistenie je naozaj vecou pár sekúnd a pohybov rúk. To je veľké plus, pretože nie je nutné mať po ruke žiadne nástroje.
 • Vyberanie a nasadenie batérie: dve poistky, ktoré uvoľnia batériu, sa ľahko stlačia a batéria sa dá ako voľná vybrať.
 • Mazanie reťaze je jednoduché: akumulátorová, avšak stále s potrebami ťažšie pracujúceho náradia, ktoré potrebuje mazanie (reťaze). Nádržka je nízko, pri naklonení píly je nepatrne vidieť hladinu oleja. Aj používatelia odporúčajú Stihlácky Forest reťazový olej.
 • Pohodlná práca: s pílou sa pracuje naozaj veľmi jednoducho a pohodlne. Ako akumulátorová nezapácha, je pomerne ľahká. Neskáče, slušne pracuje aj s reguláciou výkonu.

Všetko je o batérii… a reťazi

Pri akumulátorovom náradí hrá dôležitú úlohu batéria. Tak je tomu aj pri akumulátorových pílach. Vo všeobecnosti je odporúčaná batéria AP 300 (6,3 Ah) Lithium-ion, ktorej cena sa pohybuje okolo 180 eur, čo výrazne zvyšuje celkovú cenu plnohodnotnej píly. Stále je nutné pripočítať zhruba 100 až 150 EUR za rýchlonabíjačku, ktorá je netradične veľkým zariadením, ale za to výkonným. Cenovo dostupnejší model je menej výkonný AP 200 (5,2 Ah) s cenou okolo 130 – 150 EUR, kým základný variant AP 100 (2,6 Ah) sa pohybuje cenovo nad 100 EUR. Nabíjanie batérie závisí od jej výkonu, no na rýchlonabíjačke počítate s hrubou hodinkou do plného nabitia základnej batérie. Na najslabšej batérii je možné očakávať výkon pre cca jeden fúrik narezaného dreva, čo je asi 15 minút až 18 minút práce. Záleží vždy na tvrdosti a hrúbke dreva a mieri zapojenia výkonu. Investícia do drahšej batérie samozrejme zvyšuje výkon.

Stihl surová baza

Vybíjajúca batéria sa prejavuje zmenou zvuku motorovej píly a za krátko aj vypnutím. Je jasné, že ak vypne počas práce, ešte je nutný nejaký zárez. Batéria ešte pustí na pár krát zárez, avšak nečakajte nič zásadné. Vybíjanie signalizuje aj batéria samotná svetelným ukazovateľom stavu nabitia. Výborný výkon má píla pri novej ostrej reťazi a nabitej batérii. To výrazne predlžuje a zvyšuje efektivitu práce. Práca naozaj ako po masle. Vyššie na obrázku je čerstvý surový strom, húževnatá stará baza. Píla si drevo brala pod seba. S novou reťazou je práca s pílou zážitkom.

Vlastnosti Stihl MSA 160 C a jej prednosti

V porovnaní s inými pílami menej známych značiek, akumulátorových píl a s tými, ktoré sme mali možnosť držať, je STIHL MSA 160 C predsa len v rámci svojej kategórie na veľmi dobrej úrovni. Pohodlnou prácou, ľahkosťou, spoľahlivosťou. Dôležitou vlastnosťou je údržba, ktorú zvláda aj človek, ktorý so žiadnou pílou doteraz skúsenosti nemal. Kto čaká „kopance“, pri tomto výkone je to naozaj o pohodlí. Rezané drevo je nutné mať zaistené. Píla je pritom vhodné aj pre začiatky pre tých, ktorí potrebujú zásah takéhoto nástroja a nechcú zbytočne vplávať do vôd neznámeho nástroja bez skúseností.

Tabuľka z oficiálnych stránok:

 • Napätie: 36 V
 • Hmotnosť: 3,1 kg
 • Hladina vibrácií ľavá/pravá rukoväť: 2,7 / 2,9 m/s2
 • Hladina akustického tlaku dB(A): 84
 • Hladina akustického výkonu dB(A): 94
 • Reťaz: 1/4“PM3
 • Vodiaca lišta: Rollomatic, 30 cm
 • Prevádzková doba pri základnej batérii AP100: cca 18 minút, pri AP200 dvojnásobok a viac

Príslušenstvo k Stihl MSA 160 C:

 • Batérie nesú označenie: Akumulátor AP 100/200/300
 • Nabíjačka: Rýchlonabíjačka AL 300
 • Vodiaca lišta: 3005 008 3405, 1/4P 30cm
 • Odporúčaný olej: Stihl ForestPlus reťazový
 • Vhodná reťaz: STIHL pilová reťaz Picco Micro 3 pre MSA 120, 140, 160 – 64článková, kód: 3670 000 0064

Akumulátorová alebo benzínová?

Pri rozhodovaní, či zvoliť taký, alebo iný variant, bude argumentom cena, aj očakávania. Benzínová motorová píla nie je nástrojom pre kohokoľvek. Pre rešpekt, bezpečnosť, či náročnosť údržby. Akumulátorová poskytuje menšiu náročnosť, vyššiu bezpečnosť a siahnuť po nej môže bez náročného školenia žena, ktorá neodmieta zdanlivo náročnú prácu. Pri tejto píle naozaj len zdanlivo, pretože práca s ňou ej o pohodlí s minimálnymi vibráciami. Stále však nezabúdajme na rešpekt a uloženie rezaného dreva so zaistením. A pozor na základ pri rezaní s ohľadom na tvar dreva, hrúbku, či znečistenie (hlina, hniloba, klince a iné materiály pri dreve z búracích prác)


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu