Hrable na lístie Fiskars Solid prekvapia váhou aj efektivitou práce

V jeseni vnímame niektoré nástroje ako neoceniteľné. klasickými hrabľami dokážeme pracovať s lístím, no hrable navrhnuté vyslovene na hrabanie lístia majú niekoľko vlastností, ktoré univerzálne hrable nedosiahnu. Onen známy dizajn ultra ľahkých hrablí, ktoré pôsobia krehko, však prekvapuje už niekoľko rokov. Ide o osvedčený dizajn, ktorý pracuje s nízkou váhou nástroja a zubami, ktoré majú určité flexibilné vlastnosti. Ak k tomu pripadáme aj kvalitné materiálové vyhodnotenie, máte skvelý nástroj s ktorým sa proti haldám lístia bojuje naozaj lepšie. Hlavne však rýchlejšie.

 Fiskars hrable na lístie, Solid L

Hrable na lístie Fiskars Solid

Pri každej návšteve veľkých obchodných reťazcov počas jesene sledujeme aj ponuku nástrojov. Výrobca Fiskars má za sebou mnohé vychytávky v záhradách a model hrablí na lístie Solid veľkosť L je určite jednou z tých, ktoré nás zaujali. Nemajú premrštenú cenu, pritom ide o pomerne nový dizajn a prínosný nástroj. Do našej dielne hrable pribudli pred niekoľkými dňami. Ako sa s hrabľami pracuje a v čom sú iné od „no name“ podobných hrablí?

Fiskars tento rad výrobkov uvádza a rozlišuje pomocou písmeniek. Veľkosti od menšej M, L a XL ako najširšia sa odlišujú vzhľadovo, aj rozmermi. Ide však stále o hlavice, pričom tyč, respektíve násada je rovnaká. Násada Solid je mimoriadne ľahká, avšak pevná. Pripojiteľné sú všetky hlavice Solid a zakúpiť je možné hlavicu aj tyč osobitne. Od akýchkoľvek iných, ktoré sme doteraz vyskúšali, sú hrable Solid extrémne ľahké. Veľmi ľahké, pričom to má svoje výhody. Ruka nie je unavená pri opakovaných pohyboch a hrable je možné opäť „vystreliť v pred“ a prithanuť k sebe po zemi. Zuby sa šmýkajú po tráve, nepoškodzujete si výrazne trávnik, ale čo je hlavné, neprepúšťajú sa listy. Do určitej miery je možné hrabľami hrabať aj chodníky, kde si musíme poradiť metlami do exteriéru.

Oproti univerzálnym hrabliam

  • hrable na lístie obsahujú tenké plastové zuby z odolného materiálu. Je ich viacero. Majú určitú pružnosť a tak pri nerovnostiach lokálne nadskočia, no hrable nebrzdia. Pohyb je plynulý, hladký a lístie pod nimi drží.
  • Do zubov sa nezamotáva prípadná tráva. Konštrukcia nám to nedovoľuje. Pri univerzálnych kovových hrabliach sa to ale deje opakovane.
  • Univerzálne hrable sme používali 11 rokov. Záhradné kovové na lístie posledných pár rokov. Hrable Fiskars Solid majú širší záber, zatiaľ minimálne škriabu po tráve a trávniku a predsa sa hrabliam darí vyhrabávať aj suchú trávu. Primárne sú však určené na lístie. V našej záhrade je aktuálne najväčším problémom rozsiahla nálož orechového lístia. Ide o veľké listy, kde tento typ hrablí nachádza uplatnenie.

Fiskars hrable na lístie, Solid L

  • Bežne nám hrabanie trávnika od orecha trvalo v minulosti 15 minút bez nakladania a odvozu. S hrabľami Fiskars Solid to dávame za 7 minút aj s naložením. Práca je naozaj ľahká, najmä v rukách necítiť váhu hrablí. Materiály sú naozaj veľmi ľahké. Z počiatku môže plastová hlava pôsobiť nedôveryhodne. Pri značke Fiskars sme si zvykli, že ich plastom a skleneným vláknam je možné užívateľsky dôverovať.

Čo sa oplatí vedieť?

Hrable Fiskars Solid pochádzajú od výrobcu, ktorý má výborné meno v rámci nástrojov v záhrade, kuchyni, či dielni. Redakcia Dom a záhrada sa počas roka dostáva k rôznym nástrojom, ktoré si priamo kupujeme, alebo získavame v rámci spoluprác a vzájomnej výmeny. Fiskars produkty máme viaceré. Jedným z najnovších sú práve hrable, ktorých obstarávacia cena je okolo 15 EUR. Ide o cenu, ktorá je bežná aj pre rovnaký typ nástrojov slabších značiek. Pri Fiskars je tak určite plusom cenová dostupnosť. V prvom rade však efektivita práce, výsledok, veľmi ľahký materiál a tiež použiteľnosť – vymeniteľná hlava, vymeniteľná rúčka. Kúpa tohto nástroja v jesennom čase je určite rozumná. Využiteľná je však najmä na veľkých záhradách a trávnatých plochách. Veľkostný model M pokojne aj pre malé záhrady a kúsky trávnika poznačeného listnatými stromami z okolia.


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu