Svietiaci koberec do detskej izby: vylepšenie orientácie a výhody

Svietiaci koberec do detskej izby, to znie lákavo. Koberec, ktorý by bol prešpikovaný LED svetlami je komplikovanou predstavou a v rámci čistenia, alebo používania sa skôr javí ako nereálny. No koberec využívajúci fosforeskujúce pigmenty na zachytenie svetla a následne svietenie počas tmy, znie reálnejšie. Na trhu sme už pred rokmi narazili na sortiment fosforových kobercov, ktoré určitú časť vzoru na koberci majú vylepšenú o vrstvu fosforu. Koberec tak nesvieti celý, len nejaká jeho časť. Vhodne zakomponovaná do vzoru aj do niečoho, čo má pre svetelný efekt zmysel.

Svietiaci koberec detská izba

foto: Koberec pri svetle a zhasnutý, model „nočná obloha / súhvezdia„.

Jeden zo známych slovenských predajcov má sortiment týchto kobercov dlhodobo. Napríklad svietiace koberce so vzorom hviezd, koní, svetelnej mapy, alebo rôznych menších symbolov. V jeho prípade je táto ponuka viac menej stála a podobná. Ide o jemné plyšové koberce, ktoré potešia aj materiálom na ohmatanie. Menšie koberce môžu plniť úlohu doplnku do miestnosti, no nedávno sme mali možnosť otestovať si aj niekoľko reálnych praktických vlastností, ktoré tieto koberce majú. Vyplynulo nám tak niekoľko výhod, ktoré majú koberce pre deti, ale aj pre ich rodičov. Aké to sú?

Výhody svetelného koberca pre dieťa:

  1. Vizuálny efekt zaujme alebo zabaví: Pre dieťa môže byť zaujímavým vizuálnym efektom, ozvláštnením izby. To môže dopomôcť k vytvoreniu atmosféry v izbe, počas zaspávania a tmy.
  2. Oslabuje strach z tmy: Každé dieťa prežíva samotu, alebo tmu rôzne. Dopomôcť k „porážke“ strachu z tmy môže lampička, svetlo, ale pokojne aj efektné koberce v kombinácii s ďalšími zdrojmi jemného tlmeného svetla. Pocit bezpečia a pohodlia má svoj zmysel pri potrebnej atmosfére zaspávania
  3. Vizuálna stimulácia a orientačný bod: Farebné svetelné efekty môžu poskytnúť dieťaťu vizuálnu stimuláciu, čo je dôležité pre ich vývoj a zrakovú percepciu. V tme je pritom zrak v takomto prípade lepšie orientovaný. Pri vedomí toho, kde sa nachádza koberec sa lepšie orientuje detské oko v priestore. Napríklad aj pre prípad „úniku“ zo spánku a zobudenia.

Svetelný koberec môže mať výhody aj pre rodiča:

  1. Bezpečnosť: Vchádzajúci rodič do miestnosti so spiacim dieťaťom nie vždy rozsvecuje svetlo. V záujme nebudenia dieťaťa, alebo aj pre iné dôvody. Koberec ponúkne dodatočnú orientáciu napríklad v úplnej tme. Pri prichádzaní k dieťaťu, alebo aj pri opúšťaní dieťaťa po jeho uspaní.
  2. Uľahčuje nočné výlety na toaletu: Pre staršie deti môže byť svietiaci koberec užitočný, keď musia v noci ísť na toaletu, pretože poskytuje jemné svetlo, ktoré nenarúša viditeľnosť a schopnosť očí prispôsobovať sa ostrosti. Výhodou pre rodiča je pritom minimalizovanie problémov, vylepšenie orientácie detí, menej zranení, vrazení do stolov… koberec rodičom umožňuje riešiť interiérový dizajn detí o niečo viac prakticky s ohľadom na nočné hodiny. Bez prívodu káblov, elektriny, napájania a pod.
  3. Koberec má vo všeobecnosti niekoľko výhod sám o sebe. Zhrnuli sme ich v dávnejšie v inom článku.

Zavřít reklamu
Zavřít reklamu