Metrážny koberec: aký a kedy vybrať, jeho výhody a inštalácia

Metrážny koberec, ako sa nazýva koberec upravovaný na mieru, respektíve kupovaný presne podľa priestorových požiadaviek, je riešením v domácnosti, v komerčnej prevádzke, aj v kancelárii. Dalo by sa povedať, že pri niektorých typoch podláh je jediný prijateľný spôsob pokrytia podlahy. Koberec ako taký má niekoľko významných predností, pre ktoré si ho vyberáme ako vrchnú podlahovú krytinu. Všeobecne chôdza po kobercoch nie je tak počuť a nešíri sa, do určitej miery tepelne izoluje, tlmí pády, plní tiež bezpečnostný prvok. V neposlednom rade má aj podstatnú estetickú funkciu.

Pri metrážnom koberci sa dokážeme spoľahnúť na fakt, že už samotní predajcovia ho ponúkajú v určitých šírkach od ktorých sa odvíja druhý rozmer – dĺžka. V základe je tak nevyhnutné poznať presné rozmery priestoru, ktorý chcete pokryť, až následne prichádza na rad výber koberca, jeho vlastností a vzhľadu.

Metrážne koberce a ich materiálové vyhotovenie

Metrážne koberce môžu byť vzorové, aj bez vzoru. Jednofarebné sú tie, ktoré sú podlahovou krytinou zväčša v reprezentatívnych bankách, v miestnostiach a kanceláriách. Aj napriek jednej farbe im nemusí chýbať elegancia a lesk. Do detských izieb zväčša nakupujeme detský meraný koberec so živšími a hravejšími farbami. Svetlé odtiene kobercov do detskej izby, alebo do namáhaného priestoru nie sú dobrou voľbou pre riziko ľahšieho znečistenia.

detský koberec

Rozdeľovať ich môžeme podľa:

  1. VZOR: pričom rozlišujeme vzorovanie, zväčša pravidelne opakujúce sa, so vzorom po celej svojej ploche. Alebo jednofarebné, melírované (neúplné vzorovanie), alebo detské. Detské vzory sú samozrejme orientované na deti, ich hravosť a využívanie koberca na oveľa častejšiu a kontaktnejšiu aktivitu.
  2. PONÚKANÁ ŠÍRKA: inými slovami, každý kotúč je v skutočnosti veľkým balíkom, ktorý má svoju pevnú šírku. Sú koberce, ktoré ponúkajú 4 metrovú šírku a ľubovoľnú dĺžku, iné napríklad menej, či viac.
  3. TYP PODĽA URČENIA: Azda každý predajca nejakým spôsobom odlišuje bytové metrážne koberce od objektových. Do obývačky a do spálne môžete zvoliť hrubší a vyšší vlas, alebo celkom iný vzor, aký by ste dali do vstupnej haly. Objektový, prípadne inak povedané kancelársky koberec je viac prispôsobený na ľahké udržiavanie, dlhodobú stálosť a výdrž topánok. Tzv. záťažový koberec, je prispôsobený na veľa nôh, prípadne posun nábytku ako sú kreslá a stoličky, ako aj presuny stolov. Má hustý veľmi nízky vlas, filc, respektíve materiálové vyhotovenie, ktoré si drží výšku a pevnosť. Silno záťažové sa volia do priestorov ako sú vstupného hotelové haly a reštaurácie.
  4. MATERIÁL: každý materiál je určený na iné použitie a má svoje výhody ako aj nedostatky pri nesprávnom použití. Vlna je najpoužívanejší prírodný materiál pri výrobe kobercov.  Je najteplejšia, vlákno vydrží najdlhšie, ale je drahšia ako umelé vlákna a nemá také živé farby. Polyester je najjemnejšie umelé vlákno a má živé lesklé farby (koberec Sofia, najjemnejší koberec). Polyamid je jemný najpoužívanejší cenovo dostupnejší materiál. Polypropylénové vlákno je cenovo najdostupnejšie, má však matné farby a najkratšiu životnosť vlákna.
  5. PODĽA POVRCHOVEJ ÚPRAVY MATERIÁLU: aký je koberec na dotyk, taký z neho budú mať pocit holé nohy (v spálni), alebo chodidlá vôbec ako také, hoci v ponožkách. Pocit pohodlia tvorí jeho strih a materiál. Rozlišujeme tak strihaný vlas, dizajnové uzlíkové koberce, filcové (inými slovami plstené vlákna valcované a zapadnuté do seba), ale aj exteriérové napríklad na terasy a okolia bazénov so schopnosťou nezadržiavania vody (pre napr. riziko plesní a baktérii).
  6. S GUMOU/BEZ GUMY: najmä pri záťažových kobercoch rozlišujeme, či sú bez gumy, alebo s gumou. Gumené sú proti pohybu chránené svojim podkladom. Tie bez gumy lepíme.
  7. GRAMÁŽ: hodnota, ktorú nie každý predajca uvádza, no vo všeobecnosti nám údaj o gramáži dáva informáciu o množstve materiálu a teda aj hustote. Údaj je oveľa viac výraznejší, ak porovnávame niekoľko kobercov medzi sebou.

uzlíkový koberec jednofarebný

foto: uzlíkový jednofarebný koberec do interiéru. Príklad model Riberia 780

Metrážne koberce, ich výhody a položenie. Na čo nezabúdať?

Do kancelárskych a komerčných prevádzok sa často umiestňujú koberce, ktoré sú odolné, pevné, pevne fixované, prípadne lepené. Očakáva sa dlhodobé plnenie funkcie pokrytia pôvodnej podlahy, veľakrát riešenej len betónovým poterom, alebo vrchnou nivelačnou vrstvou. V prípade rekonštruovaných priestorov je zvykom umiestňovať koberce aj na linoleum, či iné povrchy. Nejde o zásadnú chybu, hoci prihliadame na možný nárast (možno nepatrný) výšky pokrytia podlahy vzhľadom k otváraniu dverí, alebo niektorých druhov nábytku.

koberce a kancelárske priestory

Spája sa na veľké plochy pomocou precízne rovných hrán už od výroby, čo umožňuje jeden koberec napojiť a vytvárať dojem súvislej dlhej plochy pokrytej jedným materiálom. Najmä komerčné prevádzky rozsiahlejších priestorov, kancelárie typu open space, ako aj rôzne spoločenské priestory využívajú mimo ľahko umývateľné pevné povrchy aj koberce. Ide najčastejšie o priestory, ktoré nie sú prístupné priamo z vonkajšieho prostredia a koberce tak priamo nemusia čeliť snehu a vode z topánok.

Trpezlivosť a pozornosť pri úpravách

Metrážne koberce nie sú kobercami, pri ktorých sa počíta s mobilitou. Zväčša ide o plochy a materiály s nízkym vlasom, dobrou vlastnosťou čistenia a veľa krát je tento typ koberca podkladom pre iné „solitér“ koberce, čím plnia vizuálnu funkciu dizajnového doplnku. Kombinovať koberce na sebe je pomerne bežné. Zvykom už nie je prekladať samostatné koberce cez seba, zatiaľ čo metrážne koberce ako podklad pre menšie koberce sú bežným javom. To, čo si vyžaduje trpezlivosť a tiež do určitej mieri opatrnosť, je správne a presné upravenie koberca na dané miesto.

koberec kancelárie a priechodný priestor

Opatrnosť a obozretnosť pri:

  • rúrky rozvodov pre kúrenie
  • murované a iné nemobilné prvky zasahujúce do priestoru položeného koberca
  • z podlahy vystupujúce schody. Taktiež prípadne okolie krbu, či iného zdroja tepla. (pri krbe a otvorených kozuboch mimoriadne pozor. Skôr je odporúčané nepoužívať koberce vôbec v blízkosti takéhoto priestoru.)
  • asimetria stien a nerovnosť jednotlivých strán miestnosti (nedodržané pravé uhly). V štandardných bytoch a radovej zástavbe je skôr vzácna. Asimetriu stien developeri a realitné kancelárie pri novostavbách často priznávajú a nebýva prekvapením. V rekonštruovaných starších domoch a drobných stavbách bez odborných projektov sa objavuje najčastejšie.

Rezanie koberca sa odporúča s použitím ostrého noža na koberce. Pod týmto názvom sa nástroje v domácich potrebách aj predávajú. Ideálnym nástrojom na zaistenie rovných rezov je pevné pravítko, hliníkové vodováhy, lišty, prípadne improvizácia, pri ktorej máte overenú presnú hranu a minimálnu pružnosť materiálu. Nožnice nie sú za bežných okolností dobrým nápadom, keďže ich stláčanie a otváranie môže vlniť a vytvárať nerovnosti. Pri kobercoch má mimoriadnu dôležitosť známe príslovie o počte meraní a počte rezov. Tvrdé plstené koberce s nízkym vlasom bez vzoru je na niektorých nenamáhaných miestach so zlým zárezom možné zachrániť. Viditeľné miesta ale môžu predstavovať problém. S rezmi opatrne. Výsledkom je však odmena v podobe úplne pokrytej zameranej plochy. Rezanie je ideálne na podklade, do ktorého môžeme zarezávať koberec pri priereze. Napríklad doska, lišta a pod. Nikdy nerežte koberec na inom koberci alebo na spôsob papiera preložený.

koberec, havinko

Dobrý tip: na značenie budúceho rezu, respektíve nerovného výrezu je vhodné používať krajčírsku kriedu. Hoci spôsobov, ako na to, nájdeme veľa, jeden z tých čistejších bez následkov je práve krieda a pevné krajčírske pravítko. Už načrtnuté kriedové čiary je vhodné overiť ako správne a rezať až následne.

Najčastejšie chyby pri kladení metrážneho koberca

Najčastejšími chybami pri kladení metrážnych kobercov na celé plochy miestností sú určité nedokonalosti pri postupe, ktorých sa dopúšťame, no dá sa to aj inak. Jednou z najzásadnejších je nevypratanie miestnosti, do ktorej chceme koberec uložiť. Je pomerne bežné ukladať koberec do miestnosti, v ktorej je nábytok a presúvať ho postupne vzájomnou výmenou priestoru. Postupné ukladanie koberca však môže vyžadovať vyrovnávanie, čo pri prekladaní nábytku môže byť zásadný problém. Ak to situácia dovoľuje, všetok nábytok musí z miestnosti preč. Podlaha musí byť vyrovnaná, čistá, zbavená nečistôt a akýchkoľvek hrboľov. Tie sa pri kobercoch s nízkym vlasom, respektíve všeobecne na metrážnych kobercoch prejavia rôzne. Zabudnutá skrutka napríklad môže koberec poškodiť, zraniť chodidlo a dostať ju von po zaťažení nábytkom môže byť mimoriadne náročné.

Chybou môže byť aj nesprávne zameranie veľkosti koberca a teda zlá objednávka, alebo to môže byť ten lepší prípad – nesprávne uloženie šírka a dĺžky (čiže opačne) už pri prvom kladení. Pri zameraní treba dbať aj na nerovnosť stien, rsp. nedodržanie pravých uhlov v miestnosti. Preto pri objednávke treba prirátať rezervu podľa presnosti merania ( od 10 do 20 cm ). Pozornosť venujte priestor pod dverami. Pri odstránení pôvodného koberca je nutné myslieť na hrúbku nového, pre zachovanie pohodlného otvárania bez ťažkostí.

Skrine s posuvnými dverami vás môžu zdržať

Skrine, ktoré nám plnia funkciu úložného priestoru často na väčšej ploche, v bytoch a už zabývaných izbách ich neraz stavitelia pokladajú na koberec. Spodná koľajnica tak môže byť priskrutkovaná k pôvodnému kobercu. Je to bežný jav, ktorý má svoje prednosti, aj nevýhody. Pri výmene koberca si žiada opatrnosť pri manipulácii s dverami a kolieskami. Spodná koľajnica sa odporúča odmontovať a nasadiť buď na nový koberec, alebo ním tesne minút koľajnicu dostatočnou fixáciou. Pokiaľ je pre vás príliš komplikované riešenie fixácie koberca rezaného presnou líniou pred koľajnicou, využijete pôvodný spôsob – preloženia koberca spodnou koľajnicou, ktorú naskrutkujete späť.

Počítajte preto pri nákupe koberca aj plochou ukrytou pod skriňou s posuvnými dverami. Ideálnym riešením pri náročných konštrukciách moderných skríň s posuvnými dverami, je ukončiť koberec tesne pri skrini.


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu