4 tipy, ako si zariadiť spálňu pekne a funkčne

Spálňa nebýva najvýraznejšou miestnosťou bytu, a práve preto sa jej zariadeniu venuje menšia pozornosť ako iným izbám. Pritom by to malo byť práve opačne. V tejto izbe totiž vykonávate jednu z najdôležitejších aktivít, ktorá ovplyvňuje fungovanie vášho organizmu a aj to, ako sa cítite. Spánok bude pre mnohých kvalitný iba v správne zariadenej spálni. Ako na to? Čítajte ďalej a dozviete sa to.

 Spálňa a jej zariadenie

Redukujte

Pokiaľ si spálňu chcete zariadiť podľa princípu „menej je viac“, bude sa vám zaspávať lepšie. Minimalizmu určite dajte zelenú, najlepšie v celom byte, no hlavne v izbe, v ktorej spávate. Nemusíte byť zástancom filozofie feng šuej, môžete urobiť aj vlastný experiment: vojdite do preplnenej miestnosti, následne do poloprázdnej. V obdivoch pobudnite niekoľko minút. V ktorej ste cítili väčší pokoj?

V spálni majte len to, čo k odpočinku naozaj potrebujete. Jedna pohodlná čalúnená posteľ, nočný stolík, ľahké závesy na okne, mäkký koberček – a máte hotové kompletné zariadenie.

Viac objektov v bezprostrednej blízkosti znamená viac rozptyľujúcich podnetov. Nespoliehajte sa na to, že v tme ich nevidíte, veď zrak nie je vaším jediným zmyslom. Keď sa zbavíte zbytočných vecí, bude sa vám aj lepšie dýchať. Okrem toho, je to priaznivý krok aj ohľadom zdravia. Uvidíte, že po prechode na minimalistický dizajn nebudete musieť utierať prach tak frekventovane, tým pádom sa zníži aj riziko alergií.

TIP: Ak vašu spáleň využívate počas dňa napríklad ako herňu pre deti alebo ako priestor pre home office, ideálnou voľbou je pre vás futon.

Prefarbite

Sme presvedčení o tom, že väčšina našich čitateľov má v spálni biele steny. Veď je to základná farba, ktorá nevyrušuje. Omyl. Síce slovenské domácnosti milujú biele steny, pravda je taká, že táto farba môže spôsobovať vnútorné napätie a nervozitu, u niektorých dokonca aj migrénu. Podobne sú na tom aj odtiene sivej. Síce nejde vyslovene o energizujúcu farbu, to, čo je pokojné, nemusí znamenať automaticky niečo pozitívne. Ak ste náchylní na melanchóliu, sivá stena môže tieto tendencie len posilniť. A predpokladáme, že úzkosť nie je zrovna vašou najobľúbenejšou uspávankou.

Spálňa a jej zariadenie

Najhoršou voľbou do spálne sú ale živé odtiene, na červenú, ružovú, žltú alebo oranžovú v spálni zabudnite. Síce vám tieto farby môžu pomôcť ľahšie sa zobudiť, na druhej strane ráno po prebdenej a nepokojnej noci nie je zrovna príjemné, ani s ľahkým vstávaním.

Pokiaľ ste si práve uvedomil, že steny vo vašej spálni by ste mali premaľovať, nespravte to impulzívne. Premyslite si, ktoré sú tie farby, ktoré na vás vplývajú pozitívne a zároveň sú aj upokojujúce (pastelové odtiene, broskyňová, zelená, modrá, fialová). V každom prípade si zakúpte kvalitné farby na stenu. V internetovom obchode farlesk.sk nájdete bohatý sortiment rôznych nadčasových aj moderných odtieňov. Navyše nespĺňajú iba dekoračnú, ale aj ochrannú funkciu proti plesniam alebo vlhkosti.

Pestujte

Nie všetky rastliny sú vhodné do spálne, iné vám zas môžu dokonca aj pomôcť so zaspávaním. Svokrine jazyky v noci uvoľňujú veľké množstvo kyslíka, výrazne zlepšujú kvalitu vzduchu a ľahšie sa z nich dýcha. Aj Aloe Vera produkuje kyslík, čistí vzduch, pomáha pri nespavosti a prispieva k pokojným nociam. Je to rastlina, ktorá vyžaduje málo vody a jej výhonky sa dajú tiež dobre využiť. Upokojujúce vlastnosti levandule zmierňujú úzkosť, spomaľujú tep, znižujú krvný tlak, čo vedie k dokonalému relaxačnému zážitku. Táto rastlina má rada suché prostredie, jej vôňa vytvára úžasnú komornú atmosféru.

Zútulnite

Možno vám nadmieru záleží na súčasných trendoch v každej oblasti života, čiže aj v interiérovom dizajne. Je to pozitívne, ale iba do tej miery, ak móda nepotlačí vaše vlastné potreby. Obklopte sa vecami, ktoré vo vás vyvolávajú pozitívne emócie, žite v prostredí, ktoré vyhovuje vašim vlastným preferenciám, pretože iba v takom sa môžete cítiť spokojne a pokojne.

To isté platí aj pri kúpe nábytku, a najmä postele. Keďže spánkom trávite jednu celú tretinu dňa, nie je jedno, kde budete oddychovať. Nielen dĺžka, ale aj kvalita spánku ovplyvňuje vaše fyzické a psychické zdravie, náladu a pracovný výkon. V nepohodlnej posteli, ktorá svojimi rozmermi nie je adekvátna pre vašu výšku, váhu a obľúbenú spánkovú polohu, to pôjde len veľmi ťažko. Vynikajúcu službu ponúka internetový obchod matrachello.sk, v ktorom si môžete objednať čalúnené postele na mieru. Je to veľmi jednoduché: iba vyplníte jeden krátky online formulár a onedlho dostanete cenovú ponuku.

Zdroj: https://www.farlesk.sk/blog/vyznam-farieb, https://matrachello.sk/module/owlblog/post/125-2-5-tipov-ako-opticky-zvaecsit-malu-spalnu.html, Zdroj fotiek: freepik.com

 


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu