Alokázia Macrorrhiza, krásna interiérová rastlina a unikátne listy

Alokázie nie sú ničím neznámym. Sú obľúbené pre svoju pestrosť a krásu. Ako pestovateľov nás nadchýnajú práve svojimi listami a žilnatosťou. Sú to všetky odtiene a tvarovania listov alebo ich okrajov, čo púta pozornosť a odlišuje jednotlivé odrody. Alokázia Macrorrhiza je príkladom druhu, ktorým dokážete v interiéri vyplniť z počiatku možno malý priestor. Čím viac sa bude rastline u vás dariť, tým viac je možné očakávať jej neprehliadnuteľnosť. Listy tejto odrody sú výrazne veľké. Srdcovitého tvaru s výrazne tmavou zelenou farbou a charakteristickým leskom vyniká aj výraznými žilami.

Alokázia macrorrhiza

Alokázie vyrastajú z hľuzovitých podzemkov a netvoria drevnatý kmeň, ako je to bežné pri iných rastlinách. Práve tým umožňuje určité kreatívne postupy pri množení pre skúsených pestovateľov. Aj zdanlivo mŕtva rastlina napríklad poskytuje príležitosť na oživenie novej rastliny z pod zeme. Macrorrhiza, ktorej poskytnete pôdu s dobrou drenážou a zálievku s pravidelným hnojením, sa odmeňuje naozaj krásnym pohľadom. Počas nezimných mesiacov môže byť súčasťou vášho exteriéru a počas zimy si žiada interiér. Čo by ste o tejto rastline mali vedieť?

Čo je dobré vedieť o alokázii macrorrhiza?

  • Je naozaj krásna a veľká. Listy sú výrazné a môžu byť ťažšie. Rastlinu nemôžete mať v príliš malej a ľahkej nádobe. Sledujte ako rastie. Celé roky ju neponechávajte v malej nádobe. Preváženie pre veľké listy nie je nič neobvyklé.
  • Nejde o rastlinu pre „ignoranta“, ale pre nadšenca pestovania a interiérovej zelene.
  • Ak máte aj iné alokázie, starostlivosť sa veľmi nelíši. Prospieva jej vlhkejšie prostredie, alebo poprášenie vodou.
  • Priame slnko – vyhýbajte sa mu. Alokázia vo svojej Tichomorskej domovine na tropických ostrovoch a v krajinách juhovýchodnej Ázie nerastie na miestach, kde svieti a praží priame slnko. Darí sa jej v rozptýlenom svetle. Určite však nie v celodennom tieni. Prospieva jej pobyt pri okne, za žalúziami. Tie nedovolia, aby aj prípadné slovenské slnko pražilo stále na to isté miesto rovnakou intenzitou.
  • Vhodnou nádobou bude keramická nádoba. Veľké listy, tak nebudú tvoriť problém s váhou.
  • Je krásnym interiérovým doplnkom a vylepšovákom vzhľadu.
  • Môže pôsobiť ako umelá a lakovaná rastlina, lenže je skutočná.
  • Nemusí byť ani veľmi drahá. V záhradníctve zahradnici.sk ju ponúkajú aktuálne za zvýhodnenú cenu pri veľkosti rastliny presahujúcej aj 1 meter.
  • Hnojíme pravidelne klasickým hnojivom na zelené listové interiérové rastliny. Prípadne hnojivom s postupným uvoľňovaním. Rastlina nevyžaduje žiadne špeciálne nároky oproti iným zeleným rastlinám.

Čo v lete a čo v zime?

Počas letných mesiacov môže byť alokázia súčasťou vašej terasy, balkóna bez priameho slnka, alebo exteriéru – dvora a altánku. Vhodnou teplotou je pre ne 18° až 26° C. Keďže sa pestuje v nádobách, môžeme ju prenášať. Pri hroziacich mrazoch však rastlinu vonku nenechávame. Poskytujeme jej priestor pri teplote od 18° v zimných mesiacoch s rozptýleným svetlom. Najideálnejší priestor je však pre alokáziu macrorrhiza presvetlená obývačka, presklená loggia s vykurovaním, alebo priestor vo veľkých domoch s bazénom, alebo vírivkou. Takýto priestor ponúkne najideálnejšie podmienky práve pre vlhkosť. Tú následne nie je nutné kompenzovať poprašovaním.

Alokázia macrorrhiza

Foto: pohľad do záhradníctva s tienením pred priamym slnkom, zdroj: zahradnici.sk

Rastlina môže byť ideálna pre hotely, penzióny a rôzne zariadenia s wellness. V kombinácii s niektorými palmami môžu úspešne dotvoriť exotický vzhľad. Doslova vlastná botanická záhrada môže byť súčasťou bývania nadšenca pre pestovanie. Alokázia má viacero druhov a ich kombinácia môže byť a aj je pestovateľskou vášňou. Macrorrhiza má pre svoju atraktivitu listov svojich fanúšikov medzi pestovateľmi po celom svete. Teplejšie miesta dovoľujú jej pestovanie v záhradách. Na Slovensku takéto podnebné pásmo nemáme. Zimovanie riešime v interiéri, alebo rastlinu nechávame po celý rok zohrávať úlohu interiérovej rastliny.


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu