Domáca ovocná výživa (presnidávka) z polievkovaru a jej výroba

Popadané mäkké hrušky a jablká v záhrade sú aktuálne bežnou súčasťou všetkých záhrad, kde dozrieva ovocie. O to viac, ak sa aj zberu úrody venujeme, no na najvyššie konáre nám už nestačí ani rebrík. Na tieto popadané plody máme v našom prípade jasné využitie. Pri deťoch, alebo len žalúdkoch, ktoré si radi pochutia na klasickej detskej výžive – rozmixované a rozvarené ovocie v pohároch na zaváranie. Recept na to, ako si vyrobiť výživu, nie je nijako komplikovaný.

presnidavka domaca

Na výrobu domácej výživy potrebujeme:

  • Ovocie, ktoré možno bez trápenia rozvariť. Buď vo vode a po zmäknutí scediť, rozmixovať a znova povariť, alebo hneď rozmixovať a s malým množstvom vody variť za stáleho miešania.
  • Očistenie ovocia – nesmie obsahovať zrniečka, šupky, akúkoľvek nečistotu
  • Cukor (cca dve neprehnané lyžice na liter nakrájaného ovocia)
  • Štvrť lyžičky kyseliny citrónovej, nech nemáme hnedú kašu, ale svetlejšiu

Množstvo cukru a kyseliny citrónovej si vynásobte počtom litrov nakrájaného ovocia. Čím mäkšie, tým menej prekrajovania na menšie.

S polievkovarom sa presnidávka vyrába ľahko

Polievkovar bol jeden z prvých spotrebičov v našej kuchyni. Dnes sa už tento model nepredáva. Za niekoľko rokov sme ho využívali na krémové polievky a aj na výrobu detskej výživy. Presnidávka je tak jesenná a zimná klasika. Túto funkciu mávajú aj iné prístroje. Prístroj totiž varí, mixuje a aj udržuje teplo. To je možné využiť práve pri výrobe domácich kompótov. Polievkovar Tefal Easy Soup síce už na trhu nie je, no s funkciu „Compote“ sa objavujú aj iné prístroje. Uľahčia prácu vtedy, ak nemôžete stáť pri sporáku, potrebujete skrátiť čas výroby na minimum a nechať výrobu na niekoho iného.

polievkovar výroba výživy presnidávky

Ak ho máte vo svojej kuchynskej výbave, túto funkciu určite neprehliadajte. Postup na prípravu kompótov – detskej výživy je v takom prípade naozaj veľmi jednoduchý. Odpadá miešanie a čakanie pri hrnci so správnou teplotou. Žiadne prihorenie. Polievkovar je nutné otvoriť, naplniť len tesne nad hranicu MAX (ovocie pri rozvarení totiž klesne), prisypať trochu kyseliny citrónovej, dve lyžice cukru a menej ako deci vody pre hustejšiu výživu, alebo niečo nad deci pre riedku. Tento nepatrný rozdiel v množstve vody najmä pri hruškovej výžive dokáže spraviť rozdiel vo výsledku.

Polievkovar zapnete na funkcii COMPOTE a po zhruba 20 minút po záverečnom pomixovaní máte všetko pripravené. Výsledkom je pripravená výživa – presnidávka, ktorú je potrebné naliať do pripravených čistých pohárov a hneď zatvoriť. Nechávame len trochu vzduchu a uzatvárame. V priebehu najbližšej hodiny bude teplota v pohári klesať a viečka budú pukať… jedna radosť. S novšími polievkovarmi, ktoré nemajú priamo funkciu COMPOTE je možné vybrať funkciu priameho mixovania a potom varenia. Podľa chuti, pri prvom pokuse a aj podľa typu polievkovaru odhadnite, aký režim je ideálny pre chuť a zvyšnú prácu vám už polievkovar uľahčí.


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu