Stĺpovité jablone: ako ich pestovať, vybrať a pestovať aj na balkóne

Stĺpové ovocné stromy sú moderným fenoménom menších záhrad, ale aj črepníkov. Dnes nie je nič neobvyklé nájsť v slovenských záhradách stĺpovité slivky, čerešne, hrušky, alebo jablone. Práve stĺpovité jablone patria medzi obľúbené pre ich rodivosť a pestovateľskú spoľahlivosť aj pre ich nenáročnosť. V minulosti sa nazývali a v zahraničí dodnes nazývajú aj ako baleríny. Pochopiteľne, pre svoju štíhlosť.

Stĺpovité jablone

Stĺpovité jablone ako vec trendu, či potreby

Stĺpovitá jabloň je nenáročná na priestor, jej koruna nezasahuje do šírky ako pri bežnej jabloni, nemusí tak presahovať k susedom, stále však môže vytvárať tieň. Preto počítajte s jej postupným rastom, ktorý je však do výšky možné zastaviť a upraviť. Ich stĺpovitý rast je daný genetikou a šľachtením klasických jabloní s okrasnými druhmi. Vyznačovať sa môžu odolnosťou voči chorobám a škodcom a v literatúre môžu niesť označenie „kolumnárna jabloň“ z anglické „column = stĺpec“. Stĺpovité jablone je možné pestovať aj bez bočných konárov a ponechávať len hlavný terminál,  na ktorom sa môže taktiež rodič ovocie. Tieň je vtedy minimálny.

Za najpopulárnejšie sa považujú odrody, ktorých názov končí s *cats. Skratka CATS pritom vychádza z anglického pomenovania systému stĺpovitých jabloní „Columnar Apple Tree Systems„. Tie tak o odrody napríklad Goldcats, Greencats, Suncats, Redcats a pod. Reálne tak nejde o žiadnu spojitosť s mačkami, ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať. Na trhu je ďalej viacero novších odrôd, ktoré môžu niesť inak tvorené názvy, prípadne len vychádzajú z pôvodných odrôd nestĺpovitého tvaru. Napríklad ako:

Sadenie, starostlivosť a „terminál“

Stĺpovitý strom má svoj kmeň nazývaný terminál. Ak ho pri rastu zastrihnete, môže z neho vybiehať nový terminál. Jeho zastrihnutie zníži výšku a na mieste môže vyrašiť jeden, alebo až tri nové terminály. V závislosti od typu odrody a bežných vlastností stromu môže dosiahnuť výšku  viac ako troch metrov, no zväčša si ju záhradkári upravujú na cca 2 metre až 3 metre (pri takýchto očakávaniach je nutné vyberať správny podpník pre nižšie výšky stromu. Napríklad M27, M26 alebo M9). Kvôli schopnosti oberať úrodu. Taktiež pre zabránenie privysokému rastu. Strihať veľmi nie je potrebné, pretože stĺpovitý tvar si strom drží dlhodobo. Skracujeme len príliš konkurenčné bočné vetvy, ktoré by mohli meniť stĺpovitý tvar.

Stĺpovité jablone

foto: vrch terminálu bežne po zastrihnutí počas sezóny hostí dva, či tri výrastky

Stĺpovité jablone môžeme sadiť cca 1 meter od seba. Bočné vetvy prinášajú úrodu, ale nesiahajú príliš do šírky, respektíve nepresahujú vlastný meter šírky. Aj preto je možné zväčša stĺpovité jablone sadiť takto k sebe. To dopomôže ku kvalitnejšiemu opeľovaniu, ale tiež môže ísť o zaujímavý zeleno-ovocný živý „plot“. Mladé stromy po výsadbe zalievame. Niekoľko ročné stromy nepotrebujú dopomáhať zálievkou. Opora zväčša nie je nutná. Záleží od ochrany pred silným vetrom.

Úroda

Stĺpovité jablonePri stĺpovitých jabloniach ide takmer vždy o úrodné a spoľahlivé odrody. Napriek tomu nezaškodí prebierka plodov (po odkvitnutí vytvárané drobné plody vytvárajú drobné jabĺčka. Napríklad zdanlivo slabé, alebo krivé môžeme šetrne odtrhnúť), najmä na rodivých konároch. Takých, ktoré sa javia ako mimoriadne plodné. Zabráni to oslabeniu rastliny. Niekde radia ponechávať na každom konári jeden plod. Rozhodnite sa podľa veľkosti stromu a nárokov rodiny. Zväčša ide o rodivé odrody, prinášajúce výnos. Dokonca už v prvom roku po vysadení a v priebehu prvých troch rokoch po výsadbe strom silnie a prináša plnšie úrody.

Pri výbere stromu sledujte obdobie zberu plodov. Za dôležité vlastnosti je aj typ jablka, jeho skladovateľnosť, nároky a zmienky o odolnosti voči škodcom a chorobám.

Dôležité vedieť a pamätať:

  • rýchlosť rodivosti po zasadení môže byť rôzna. Záleží od odrody a veku stromu, ktorý ste si zakúpili. Mnoho odrôd ale do rodivosti nastupuje skoro.
  • Je radosť pozorovať vysokú rodivosť stromov. Avšak myslite aj na budúci rok. Príliš vysoká úroda jeden rok môže znamenať oslabenie stromu na ďalší rok. Striedavý výnos podľa rokov je dôkazom o ignorancii potrebnej prebierky plodov
  • Na pestovanie stĺpovitých jabloní na balkóne je nevyhnutné vyberať odrody, ktorým vyhovuje nižšia výška
  • Na slovenskom internete síce nachádzame zahraničného predajcu, ktorý predáva ovocné stromy podľa jeho slov pestovateľné aj v obývačke, no ide o nereálneho predajcu s retušovanými fotografiami. Niektoré médiá ho označujú za pochybného predajcu, najmä preto, že zákazníci nie sú reálni.
  • Vzhľadom na váhu plodov je opora odporúčaná. Tyče, suchý bambus, alebo konštrukcia na „trojnožku“, kovové konštrukcie v betónovom základe… podľa možnosti.

Stĺpovité jablone pestované na balkóne v kvetináči

Stĺpovité jablone môžete pokojne pestovať na terase, alebo na balkóne, či na nepresklenej logii. Všade tam, kde môže byť prirodzený opeľovač – hmyz a včely, je šanca na úrodu. Vzhľadom na nenáročnosť na priestor je možné na malom priestore získať vynikajúce výsledky. Podmienkou je však pravidelná zálievka a nádoba vhodná veľkosťou aj úpravou. Veľký kvetináč, minimálne 50 litrov meníme – zväčšujeme podľa rastu stromu. Keďže v kvetináči sa zásoby míňajú, je dobré prihnojovanie. V bytových podmienkach je dobré využívať bytový kompost (zvyšky rastlín, ovocia, len nie citrusových plodov).

Nádoba na pestovanie stĺpovitých stromov na balkóne vyžaduje spodnú vrstvu štrku, prekrytie geotextíliou a následne vhodnú zeminu. Ideálne záhradnú rašelinovú zmes, prípadne mix takejto zmesi a zeminy zo záhrady. Nezaškodí používanie okrasných kameňov, alebo zmesí umelých okrasných materiálov, ktoré zabraňujú strate vlhkosti. Vlhkosť sa odparuje aj v zime. Preto pozor na zazimované rastliny a polievajte opatrne zeminu aj v čase povolenia mrazov. Drenáž štrkom na spodku nádoby, a hlavne otvory na spodku na odtekanie vody slúžia na zabezpečenie nepremáčania.

TIP: druhom, ktorý je vyslovene vhodný na kvetináčové pestovanie, je menšia Delegrina. V ponuke na zahradnici.sk. Delegrina má výšku cca 1,5 m až 2 metre a je nenáročná na pestovanie.


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu