Oranžové a žlté maliny dobre vyzerajú a tiež výborne chutia

Malina je synonymom jednoduchosti. Ľudovo skrátka povieme, že je niečo „malina“. Pestovanie malín naozaj nie je nič zložité, skôr naopak. Keď sa ich pestovanie vymkne z pod kontroly, vyžiadajú si rýľ, nožnice a úpravu koreňov aj rastu. Maliny sú na pestovanie jednoduché, poznáme mnoho variácií, odtieňov, veľkostí plodov a medzi všetkými kultivarmi sa nachádza niekoľko aj so žltou farbou, či oranžovou. Ich pestovanie je rovnaké, ako pri klasických červených malinách. Nezaškodí zhrnutie.

Malina, kombinácia červených a žltých malín

Pestovanie malín

Maliny rodia na jednoročných až dvojročných letorastoch. Staršie, vysušené ale odumierajú a z koreňového podnožia na jar znova vyrastajú nové. Maliny preto striháme na jeseň, aby sme aj rastline rýchlejšie pomohli k vysušeniu a akejsi „istote“, či bude letorast vyživovať, alebo ho nechá uschnúť. Malinám vyhovuje opora, aby sa mohli ťahať. Stanovisko majú radi slnečné, prípadne čiastočný polotieň. Rodiť zvláda do prvých mrazov. Je vysoko mrazuvzdorná.

Oranžové a oranžovo-žlté maliny a ich odrody

Oranžové maliny sú atraktívne na pohľad. Ideálne ak plody kombinujete s bežnými malinami červenej farby (najideálnejšie samozrejme pestované osobitne nech nedochádza ku nechcenému kríženiu). Farebný efekt je zaujímavý ako zdobenie tort, dezertov. Na priamo konzumáciu. Samé osebe sú výbornej chuti. Tých niekoľko druhov, ktoré predajcovia na Slovensku ponúkajú, si po niekoľkých rokoch ľahko namnožíte na vlastné.

Oranžové však stále nepatria medzi úplne bežné, preto zaujmete návštevy, deti návštev a aj priateľov. Keďže nejde o typickú červenú, ktorá je jasným signálom zrelosti, chce to o štipku pozornejšie oko, aby vám neušli zrelé kúsky pripravené na konzumáciu.

V predaji na Slovensku nachádzame zopár druhov, ktoré sa odlišujú určitými vlastnosťami zväčša v rámci úrody, alebo veľkosti plodov. Pri všetkých druhoch sa uvádza vysoká odolnosť voči chorobám, prípadne hnilobe plodov a pod. Zväčša je zdrevnatené letorasty nutné odstrihávať pri zemi.

Dostupné druhy žltých/oranžových malín na trhu

Malina žltá „Golden Queen“: ťahá sa do výšky a rodí slušne sladké a aromatické plody. Keďže nejde o veľmi rozšírenú úrodu, je možné o nej hovoriť ako o vzácnejšom druhu maliny. zahradnici.sk ju ponúkajú konajnerovanú vo výške 20 – 40 centimetrov aj s poznámkov o dvojitej rodivosti počas roka. Z vlastných skúseností vieme, že pri malinách nemusí ísť ani tak o 2x rodenie, ale jednoducho neustále rodenie počas leta. Ak vie ovocný krík potešiť za rok 2x, určite je to výhoda. Najmä pri deťoch, ktoré nechcú čakať zase rok.

Malina „Apricot“: sa vyznačuje oranžovým odtieňom zrelých plodov a taktiež celosezónnou rodivosťou.

Malina žltá „Jantar“:  jeden z najbežnejších druhov na trhu, ktorý vyšľachtili poľskí ovocinári. Dobré vlastnosti plodov, aj chuť. Farba plodov môže dosahovať tmavšie odtiene oranžovej. Má tŕne.

Malina „Golden Everest“: má podobné vlastnosti ako Golden Queen. Plody sú väčšie, žltej farby. Úroda môže byť bohatšia.

Maliny Valentina® (Rubus idaeus Valentina®): výrazne marhuľový tón oranžovej, výborná chuť.


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu