Zdroje tepla: Nižšie účty za teplo – ako ich dosiahnúť?

Karanténa v ekonomikách vyspelých krajinách spustila boom rekonštrukcií a modernizácií nehnuteľností, ktoré často zahŕňajú aj obstaranie nového zdroja tepla. Je to logické, domácnosti uzavreté vo svojich domovoch využívajú obmedzenie pohybu na to, aby si zútulnili svoje nehnuteľnosti a zároveň znížili svoje výdavky na energie. Prečo sa teda neinšpirovať?

Tepelné čerpadlá

Tepelné čerpadlá

Tepelné čerpadlá, ktoré sú dnes najpoužívanejším zdrojom tepla v Nemecku, ponúkajú okrem nižších cien za energie aj zvýšenie komfortu pobytu tým, že:

  • zaisťujú dostatok tepla bez nutnosti skladovať zásoby paliva či pravidelného prikladania,
  • generujú tzv. čisté teplo, t. j. vaše okolie nebude znečistené splodinami,
  • niektoré typy čerpadiel dokážu fungovať aj ako klimatizácia, čím zvyšujú komfort pobytu počas letných mesiacov,
  • je možné ich ovládať cez diaľkové ovládanie.

Zároveň, tepelné čerpadlá je možné využiť nielen ako zdroj lacného a čistého tepla, ale aj ako lacný a spoľahlivý zdroj teplej vody, na ich obstaranie možno získať dotáciu až 3 400 EUR.

Ďalšie výhody tepelných čerpadiel, tentoraz v porovnaní s inými zdrojmi tepla, nájdete na internetovej stránke: https://www.ivt.sk/sk/chcem-zmenit-zdroj-tepla.

Nezáleží pritom na tom, akú veľkú nehnuteľnosť vykurujete, tepelné čerpadlá sú schopné fungovať ako spoľahlivý a lacný zdroj tepla pre malé rekreačné objekty i veľké bytové domy, nájdeme ich dokonca aj vo veľkých nákupných centrách, hoteloch či športových areáloch. Vzhľadom na očakávaný objem dodávaného tepla či teplej vody sa však líši vhodnosť jednotlivých typov tepelných čerpadiel, napr. zatiaľ čo tepelné čerpadlo vzduch/ vzduch sa hodí k nehnuteľnostiam s malým počtom miestností, tepelné čerpadlá zem/voda dokážu spoľahlivo vykurovať celé bytové domy, žiadajú si však umiestnenie zemného kolektora na voľný pozemok o rozmeroch 200 až 400 m². Viac informácií o jednotlivých typoch tepelných čerpadiel sa dozviete na tejto stránke: https://www.ivt.sk/sk/typy-tepelnych-cerpadiel.

Využite obmedzený pohyb a nevľúdne počasie k tomu, že si vyberiete nový zdroj tepla, s ktorým bude vaša ďalšia vykurovacia sezóna výrazne lacnejšia a pohodlnejšia.


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu