Všetci v lete milujeme svoje vonkajšie priestory, ale pri meniacich sa ročných obdobiach sme často zaskočení nepriaznivými poveternostnými podmienkami a sme vďační za tie dni, keď nás dažďové prehánky nevyženú z terasy. Aj počas letných večerov môže prekvapiť večerná rosa, ktorá by mohla mať aj potenciálne nezdravé účinky. Terasa sa však úplne jednoducho môže stať pohodlným a lákavým miestom pre relax bez ohľadu na počasie. Prestrešená terasa je dokonalým miestom na oddych po rušnom dni alebo na večierky s priateľmi a rodinou. Navyše, zastrešenie terasy je tiež skvelý spôsob, ako udržiavať svoj exteriérový nábytok a predĺžiť jeho životnosť.
Na trhu je k dispozícii široká škála možností a práve preto je výber zložitý. Ponúkajú sa možnosti zo skla, textílie, tŕstia alebo dreva a môžu byť pevné, alebo pohyblivé a niektoré typy strešných krytín terás je možné podľa aktuálnych potrieb dokonca vysunúť alebo zasunúť pomocou diaľkového ovládača. Otázka teda znie: Aké zastrešenie dať svojej terase?
zdroj: Photographee.eu/shutterstock.com
Pergoly, ktoré vám pomôžu vychutnať si vonkajší priestor, ponúkajú tieň bez toho, aby úplne blokovali slnko a vytvárajú relaxačnú atmosféru v dovolenkovom štýle! Prirodzene splývajú s exteriérom a vytvárajú tak definovaný priestor. Existuje veľa možností, od drevených cez bioklimatické modely, od skladacích plochých konštrukcií až po modely so zasúvacou alebo pevnou strechou. Pozrite si aktuálne možnosti napríklad aj tu: https://www.ferex.sk/pergoly.
Pergola zaznamenala v posledných rokoch veľký nárast popularity, pretože vonkajšie bývanie je aj naďalej obrovským trendom. Nie je však žiadnou novinkou – jej pôvod siaha až do starovekého Egypta a je to tiež tá konštrukcia ktorá je najčastejšie zamieňaná s inými, podobnými štruktúrami. Ľudia často miešajú pergoly s altánmi a pavilónmi a nie sú si vždy istí, na čo pergola slúži, alebo ako vôbec vyzerá.
V mnohých ohľadoch sú pergoly podobné pavilónom, ale bez pevnej strechy. Vďaka otvorenej streche alebo streche z mriežky pergola ponúka tieň za slnečných dní, ale umožňuje vám vychutnať si otvorenosť vonkajšieho bývania. Mriežková strecha je navyše ideálna na pestovanie viniča alebo popínavých rastlín, aby váš priestor získal ešte prirodzenejšiu príťažlivosť.
Väčšina pergol, ktoré bežne vidíte, sú buď drevené, alebo vinylové. Existujú však aj pergoly z kovu, hliníka a sklenených vlákien. Rozhodnutie, ktorú uprednostníte, skutočne závisí od toho, ktorý štýl sa vám páči, resp. spolupracuje so zvyškom exteriéru, koľko chcete minúť a či ste ochotní vykonávať nejakú tú základnú údržbu, ktorá pomôže predĺžiť jej životnosť.
Nerobte si starosti s nedostatkom dizajnérskych schopností. Na internete je k dispozícii množstvo plánov.Je oveľa jednoduchšie zmeniť existujúci dizajn tak, aby vyhovoval vašim potrebám ako vytvárať nový dizajn úplne od začiatku. Predstavme si teraz bližšie najprv dva najobľúbenejšie druhy pergol – drevo a vinyl.
zdroj: JRP Studio/shutterstock.com
Drevené pergoly rozhodne dodajú vášmu vonkajšiemu priestoru rustikálnejší a naturálnejší štýl. Tlakovo upravené drevo, ktoré je morené alebo maľované, býva jedným z lacnejších druhov pergol na mieru, ktoré si môžete kúpiť. Akonáhle začnete pre svoju pergolu hľadať céder alebo sekvoje, cena môže podstatne stúpať. Vďaka prírodnej kráse a trvanlivosti týchto tvrdých drevín to samozrejme stojí za to. Uvidíte, že tam, kde sú borovice a iné typické dreviny odolné voči hnilobe a hmyzu vďaka chemickému ošetreniu, céder ponúka prirodzenú odolnosť, neobsahuje žiadne chemikálie, má krásne prírodnú farbu (môžete ho však namaľovať a namoriť) a má veľmi príťažlivú vôňu.
Pokiaľ ide o drevené pergoly, vyžadujú si údržbu, aby ste im zabezpečili čo najdlhšiu životnosť. To zvyčajne znamená premaľovanie, alebo morenie každé 2 – 4 roky a vždy je najlepšie ich predtým starostlivo vyčistiť.
Vinylové pergoly ponúkajú štýlový, elegantný a čistý dizajn. Navyše, ako určite viete, vinyl je prakticky bezúdržbový. Vinyl budete potrebovať len pravidelne umývať (každé 1-3 roky), aby ste odstránili nečistoty, plesne, trávu atď., ktoré sa môžu objaviť najmä vo vlhkejšom prostredí. Okrem toho vinyl môže bez problémov vydržať celý život, pokiaľ spoločnosť, od ktorej nakupujete, používa kvalitný vinyl.
V priebehu rokov môže byť vinyl krehkejší a ľahšie praskne. Stojí za to minúť niečo navyše, aby ste si mohli byť istí, že vaša vinylová pergola je vyrobená iba z tých najkvalitnejších materiálov. Jednou z nevýhod vinylu je možno to, že je väčšinou v bielej farbe alebo v bielych variáciách. Nie je na výber veľká škála farieb. Vinyl však môže byť cenovo veľmi dostupnou voľbou, aj keď býva o niečo drahší ako drevo upravené tlakom.
Na výrobu pergol sa dajú použiť aj rôzne kovy, vrátane hliníka a ocele. Hliníkové pergoly sú ľahké a nikdy nehrdzavejú, čo z nich robí ideálne riešenie pre tých, ktorí sa nechcú zaoberať pravidelnou údržbou. Musia však byť kvôli „ľahkej povahe“ starostlivo a správne ukotvené, inak by ich mohol silný vietor deformovať, alebo inak poškodiť. Ak pôjdete do hliníka s práškovým nástrekom, získate viac farebných možností a väčšiu ochranu. Sú odolné voči poveternostným vplyvom a tak si udržiavajú svoju príťažlivosť z roka na rok. Tvar a forma sa môžu líšiť, ale každá z hliníkových pergol prináša na vašu terasu minimalistické kúzlo.
Ako minimalistickú štruktúru mnohí nechajú prirodzenú krásu pergoly hovoriť za všetko, iní ju doplnia popínavými rastlinami pre naturálnejší vzhľad. Avšak spôsob, ako využijete priestor pod ňou a okolo nej, dokáže pergolu preniesť z jednoduchej konštrukcie do pôsobivého vonkajšieho obytného priestoru. Od náladového osvetlenia až po dokonalý nábytok a ohnisko, môžete prispôsobiť okolité oblasti a vytvoriť dokonalý exteriér s pergolou ako ústredným bodom.
Markízy určené výlučne na vonkajšie použitie poskytujú vašim vonkajším priestorom ochranu, tieň a štýl zároveň. Tieto štruktúry sa dajú ovládať ručne alebo pomocou motora. Terasové markízy poskytujú ochranu pred slnkom a reguláciou tepla pomáhajú udržiavať príjemnú teplotu. Vďaka tomu sú ideálne pre kohokoľvek, kto dúfa, že si bude môcť vychutnať svoju terasu v najteplejších hodinách dňa, alebo pre tých, ktorí jednoducho hľadajú trochu osvieženia v tieni!
zdroj: pics721/shutterstock com
Markízy tiež poskytujú praktické riešenie na rozšírenie vášho vnútorného obytného priestoru. Pretože sa zvyčajne inštalujú nad okná, môžu tiež redukovať slnečné žiarenie a udržiavať váš domov príjemne chladný. Kombinácia pohodlia so štýlom vám v daždivých dňoch príde rovnako vhod. Či už hľadáte elektrickú alebo manuálnu, veľký model alebo model iba na príležitostné použitie, dá sa povedať, že existuje markíza pre každého!
Inštaláciu markízy si musíte vopred naplánovať a zvoliť správne upevnenie. Vyberte upevňovacie zátky podľa materiálu vášho domu alebo terasy. Markízy sa zvyčajne inštalujú na stenu podľa vášho výberu, ale môžete ich tiež namontovať na určité strechy (pokiaľ majú presah). Vlastnosti a kvalita materiálu, z ktorého je markíza vyrobená, určia úroveň odolnosti proti UV žiareniu a udržania tepla. Markízy sú zvyčajne vybavené jedným z nasledujúcich troch druhov materiálu.
Polyesterové kryty sú citlivé na UV žiarenie, čo znamená, že pri skúške času neobstoja. Sú však dobrou voľbou, ak markízu plánujete používať iba príležitostne alebo ak hľadáte k peňaženke priateľskú možnosť. Dobrou starostlivosťou o látku môžete dosiahnuť predĺženie životnosti.
Akryl je veľmi odolný proti UV žiareniu a dá sa jednoducho čistiť vodou. Je tiež známe, že tento materiál je odolný voči hnilobe, takže je ideálny pre vonkajšie použitie. Ponúka dobrý výkon a odolnosť. Neposkytuje však dobré vetranie.
Mikroperforované kryty sú voľbou číslo jeden, pokiaľ ide o markízy. Tento materiál je odolný voči UV žiareniu a roztrhnutiu a dá sa ľahko čistiť vodou. Je tiež odolný proti hnilobe. Ďalším bonusom je, že mikroperforované materiály podporujú dobrú cirkuláciu vzduchu pod krytom a nezadržiavajú teplo. Ak žijete v oblasti s teplými letami, nešetrite na výbere krytu, mikroperforovaná tkanina je bezpochyby najlepšou voľbou!
Od klasicky jednoduchých a jemných dizajnov až po prepracované a nápadné farby látok a rámov, schopnosť markízy dostať váš vonkajší obytný priestor na inú úroveň nemôže byť podceňovaná. Bez ohľadu na to, ako aktuálny exteriér vášho domu vyzerá, pridanie markízy ponúka príležitosť na zmenu celkového vzhľadu vášho domu. Markíza premení obyčajnú terasu na ústredné miesto domova pre rodinné stretnutia, večierky s priateľmi, ako aj každodenný relax v exteriéri a vonkajší priestor je oveľa obývateľnejší, funkčnejší a príjemnejší.
Zdroje informácií:
0 komentárov