Bočné plachty na altánok a terasy: #1 ako a kde objednať?

Predstavujeme vám nový mini-seriál venovaný bočnej stene altánku (nepremokavým plachtám na altánok), prekrytí otvoreného priestoru na „stenách“ drobných stavieb, terasy, alebo prístrešku na auto, či drevárne. Stavieb a miest, ktoré sa priestorovo a potrebami podobajú, je viac. V našom prípade riešime altánok a jeho záveternú stenu. Z jednej strany totiž architektúrou inej zástavby a voľného záhradného priestoru prefukuje do altánku viac, než z iných čiastočne krytých strán. Máme jasno v tom, že riešením má byť priehľadná stena.

Altánok a plachta, bočné stena

Foto: plachta sa nám už osvedčila počas dažďa a vetra už čerstvo po nainštalovaní.

Dôvod je jasný:

 • Zachovanie prieniku svetla
 • Záujem stále vidieť skrz, na živú prírodu, rodinu, prístupové cesty a pod
 • Potreba riešenia, ktoré ak časom oľutujeme. Nechceme problém s trvalými následkami a zásahmi do stavby.
 • Minimálne zaťaženie súčasnej stavby
 • Rýchla úprava bez náročnej práce
 • Žiadne firmy platené od hodiny, úlohy, podriaďovanie sa voľným termínom dodávateľa a pod.
 • Predĺženie letnej sezóny

Priehľadná plachta v ponukách výrobcov a dodávateľov

V priebehu roka 2021 sme sa pozreli na ponuky rôznych výrobcov. Facebook skupiny venované altánkom odporúčali rôznych. Ich nevýhodou je, že si stavbu musia zmerať sami. Je to výhoda pre vás ako zákazníka v takom prípade, kedy chcete záruky správneho zmerania a vyhotoviteľ zodpovedá za nepresné rozmery. Ich hlavnou nevýhodou je, že musíte byť doma a pozvať si obhliadku a výrobcu, čo si vyžaduje lokálneho výrobcu. Iní sa spoliehajú na formulár a rôzne podanie rozmerov, čo si žiada početnú komunikáciu. Tou ďalšou nevýhodou môže byť vysoká cena.

Skúšali sme uvažovať nad vlastným riešením. Nákup materiálov, očiek, systémov na remienky, ohýbanie plachtového materiálu a spájanie však vychádza na pomerne veľa a vyžadovalo by si to výrobu desiatok(+) plachiet, nepočítajúc chyby a zlyhania, aby sa náklady vrátili. Pri kalkulácii toho, čo je rozumné a čo nie, sme našli ponuku výrobcu, ktorý nevyžaduje merania a inštalácie v jeho réžii. Z dôvodov, že sme si prešli hľadaním, objednali sme konkrétny typ a za krátko aj nainštalovali, prinášame inšpiráciou, ako to u nás prebiehalo.

Online objednávka a dodanie domov

Opakujúce sa zmienky na Facebooku nás po niekoľkých týždňoch odkázali na www.jvplusav.sk. Po zvažovaní, či je stena naozaj taká dôležitá, máme v júni 2022 jasno a plachtu si nedokážeme vynachváliť. Je tak nie len inšpiráciou pre tento seriál, ale aj povinnosťou. Je pravdou že jvplusav.sk nemá hlavnú činnosť výrobu týchto plachiet. Venujú sa práci so zakrývacími materiálmi a tak majú prístup k ideálnym materiálom, technológiám a to sa odzrkadľuje na tom, čo získate. Záveternú stenu, či bočnú stranu altánku, prípadne celé uzavretie altánku nebolo pre nás stopercentne rozhodnutým riešením. Podobné riešenia sme obzerali na pohostinstvách už dlhšie. Nakoniec však nešlo o veľké, ťažké a nemotorné riešenie, k čomu sa ešte dostaneme.

plachta na altánok alebo terasu, meranie

Výrobca má vo svojej ponuke prestrešenie terasy, plachty na bazény, na prívesné vozíky a teda materiály, ktoré sú vystavenú slnku a vyžadujú si UV odolnosť, odolnosť dažďu, vetru… Po množstve stránok rôznych predajcov, ktoré zákazníka odkazujú na telefón, alebo formulár, tu je možné reálne nakúpiť. V našom prípade je totiž čas venovať sa nákupom a výberu len ten v neskorých hodinách. Objednať bočnú stenu tak môžete pokojne po polnoci po dôslednom zmeraní altánku. A nikomu nevadí, že máte čas na inštaláciu len v nedeľu, alebo ste objednávali na chatu, kam pôjdete až o mesiac. Chce to len jeden skrutkovač, skrutky, vymeranie presného miesta a rebrík. Ale aj k tomu sa dostaneme.

Postup objednávky plachtovej steny altánku a postrehy:

U výrobcu JVPLUSAV, s.r.o. je priama stránka na plachtové steny altánkov https://www.jvplusav.sk/altanky-bocna-stena-rovna/, v ktorej si rozdelili jednotlivé dizajny podľa toho, aká je konštrukcia terasy, alebo altánku. Vyberiete si konkrétny typ a vyplníte rozmery, ktoré na altánku máte. Počítajú s naozaj rôznymi dizajnmi a tak až na vzdialenostné rozdiely medzi hranolmi možno medzi nimi naraziť na azda všetky možné kombinácie.

bočná plachta altánok návod

 1. Každý hranol, ktorého sa plachta bude týkať, má svoje označenie. Dôležitá je výška a šírka priestoru, ktorý sa ide prekryť. Tie sú označené v hodnotách ako písmená A, B, C. V našom prípade sme si vyberali TYP R9. Písmenkové označenie je prenesené aj do formulára, kde len zadáte správne hodnoty.
 2. V tomto type sa počíta s parapetom, kde je dôležitou vlastnosťou jeho hrúbka viditeľná z vonka.
 3. Vyberiete si typ plachty. Vo vlastnostiach je možné vyberať z odtieňov, zo spôsobu uchytenia, zo spôsobu zavesenia a ďalších vlastností.
 4. Upozorňujeme, že je nevyhnutné 2x merať, prípadne pokojne viac. Rozmery musia byť presné v centimetroch. O to viac, ak je stavba tvorená tenkými hranolmi, kde meranie musí byť presné, meter napnutý a najmä čísla dôsledné. Predajca uvádza možnosť prvej úpravy bezplatne. V prípadoch, keby sa zákazníkovi podarilo niečo z údajov dať nesprávne. Ideálne je však vlastnú nepozornosť neukazovať a dať si záležať na presnosti meraní. Ak sa podarí pochybiť, skúste osloviť predajcu a informujte sa na postup.
 5. Výrobca má na výrobu dva týždne, čo však môžu stihnúť skôr.
 6. V našom prípade nám jednu stenu komplikovala prítomnosť odkvapového zvodu, čo znižuje šírku potrebnú na inštaláciu úchytov, ktoré plachtu držia po stranách. Preto sme boli spätne kontaktovaní s možnosťami, aké máme. V tomto prípade sa nám podarilo presným zmeraním zistiť, že dosahujeme aspoň 4 cm, ktoré môžu na uchytenie stačiť.

Zapínanie plachty turniket oko

Foto: Uchytenie remienkom si bude žiadať oká. Uchytenie cez turniket je dobrou voľbou po bokoch. Umožňuje len pootočením uzamknúť plachtu veľmi rýchlo a bez možnosti „vyvlečenia“.

Pre zákazníka, ktorý vyberá

Na stránke sme sa zdržali v roku 2021 a opäť v roku 2022 pri zvažovaní nákupu. Je na nich neobvykle veľa informácií a podrobností pre zákazníka. Zákazník nimi nie je priamo zatažený. Zoznámi sa s nimi vtedy, ak cielene bude chcieť niečo vysvetliť. Orientované na samostatnosť nakupujúceho zákazníka totiž ponúkajú pohľad na dôležité detaily ako:

 • Ako správne merať
 • Ako objednať a čo znamená vlastnosť, ktorá je popísaná
 • Nechýba vysvetlenie a rozdiely medzi jednotlivými spôsobmi uchytenia
 • Vidíme ukážky aj príklady
 • Na strane zákazníka sa nemožno stratiť. Iba ak by na vašej stavbe existovali anomálie, ktoré by bránili inštalácii plachty a presnému zmeraniu.

Každý produkt má presný popis, prípadne odporúčanie na iné riešenie. Priehľadná plachtová stena terasy so šírkou 270 cm a výškou 130 cm stále vychádza pod 150 EUR. Prípadne variant bez priehľadnej časti, čistý materiál vo zvolenej farbe, ktorý neprepúšťa svetlo a je tak ideálny napríklad ako zadná stena, vychádza do 100 EUR.

Inštalácia: nasadenie plachty na altánok a postrehy

Plachta nám bola od  www.jvplusav.sk doručená v priebehu niekoľkých dní. V prvom momente sme si neboli istí, či je to náš kuriér. Čakáte ťažkú škatuľu, veľký objem a veľa práce. Prichádza však ľahké balenie a naozaj ľahký výrobok. To napriek odolnosti, ktorú v sebe má. Pevný materiál vôňou pripomína nový rozbalený záhradný bazén. Vymeranie správneho prvého ukotvenia si vyžiadalo pár minút a následne uchytenie celej plachty si vyžiadalo asi 6 minút. 12 mesiacov zvažovania, polhodina objednávky, nakoniec asi 10 minút inštalácie. Kontrast časových úsekov, aký vás prinúti poškriabať sa na hlave. A predsa sa budeme inštalácii venovať v samostatnom článku. Zásadné poučenie si žiada vlastný priestor.

V našom prípade šlo o menší rozmer a jednu stenu. Pochopiteľne, väčšie altánky a väčšie zakrývané plochy už budú mať ťažšie balíky, prípadne väčšie škatule.

Čítajte ďalej:


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu