Altánok je drobná stavba určená zväčša na oddych na čerstvom vzduchu a letnú gastronómiu. O tom, či bude pobyt v ňom o trápení, alebo pohodlí, často rozhodujú aj drobnosti. Závetrie, prievan, ale pokojne aj následky bočného dažďa a vetra, vedia znepríjemniť nie len pobyt v altánku, ale aj stav jeho interiéru. Aj v našom prípade sa roky pasujeme s jednoduchým problémom. Vietor nám do altánku naznáša počas týždňa suché lístie, prach zo záhrad susedov, hmyz a počas zimy nie je ničím neobvyklým snehová nádielka.
Upratovanie a čistenie, prípadne odstraňovanie vody je problémom, s ktorým sa nepasujete len vy, ale aj celé vybavenie, nieto ešte elektroinštalácia a ďalšie zariadenia. Pri vysokých cenách materiálu si 3x premyslíme, do čoho ideme. Pri niektorých riešeniach je nevyhnutná technická zručnosť. Vyberme si preto z nasledujúcich možností aj v závislosti od financií a potrebnej zručnosti.
Pre murovanú stenu je nevyhnutné mať altánok s pevnými základmi. Murovaná stena je vhodným riešením už pri výstavbe altánku. Ak sa rieši dodatočne, prihliadajte na podmienky, v ktorých by mala stena stáť, jej kotvenie, prípadne výška a použitie materiálu. Pórobetónové tvárnice je dnes jednoduché lepiť PU penou, ktoré tuhnú v priebehu pár minút. Použiť je možné aj staré tehly, ktorých využitie v takomto prípade vytvára aj onen žiadaný efekt, ktorý sa dá docieliť len klasickou pálenou tehlou.
Nie je nič horšie pre omietkara, alebo stolára vytvárajúceho nábytok, ako krivá stena a podlaha. Nechajte ju preto na odborníka. Môže ísť o nákladný spôsob, čo však závisí od množstva materiálu, prípadnej betonáže, stĺpikov, lepenia a práce. Ekonomické je použiť na murivo omietku. Prípadný obklad značne múr predražuje, aj keď proti gustu žiaden dišputát.
OSB dosky sú v aktuálnom roku podobne ako klasické drevo a obkladové drevo veľmi nákladné. Aj preto sa považujú tieto materiály za už menej ekonomické. Venujte preto čas porovnaniu ponuky dodávateľa dreva vo vašom okolí. Pre použitie OSB dosiek je vhodné myslieť na vnútornú konštrukciu, zvolený obklad, alebo vlastnosti, ktoré požadujete a ktoré vkladáte. Altánok, ktorý má v budúcnosti postupne slúžiť aj v zime, je preto vhodné riešiť tak, aby bolo možné použiť izoláciu.
foto: napríklad rustikálny záhradný domček sa bez dreva nezaobíde a podobne je na tom rustikálny štýl altánku.
Do dreveného obkladu investujeme ideálne vtedy, ak má tvoriť vzhľadný interiér. Prípadne, ak ide o exteriér, ktorý je súčasťou vašej záhrady. Nákladný obklad zvážte, ak má ísť o priestor ukrytý na neviditeľnom mieste. Sú tiež priestory veľmi blízko múrov, v ktorých nebude možná inštalácia dreveného obkladu pre nedostatok miesta, prípadne akejkoľvek konštrukcie. Cena záleží od vízie. Kvalita práce následne určuje, koľko rokov, alebo desaťročí toto riešenie vydrží.
Drevo si vyžaduje pravidelnú údržbu. Po pár rokoch prebrúsenie, lazúru a už pri stavbe steny nezabúdajte na ochranu fungicídom, insekticídom, respektíve prípravkami na všestranné ošetrenie dreva proti škodcom, hubám a plesni. Najmä priestory, ktoré budú neprístupné a môžu byť vystavené drevokaznému hmyzu, mravcom, včelám, fúzačom a rôznym chrobákom je nutné chemicky poistiť.
Stena vytvorená v podstate z akéhokoľvek materiálu, prípadne aj dutej drevenej konštrukcie, sa dá pokryť aj iným ako dreveným obkladom. Obľúbené sú plastové obklady. Môžu byť vhodnou alternatívou k drevenému. Sú lacnejšie. Pokryť nimi môžeme oveľa väčší priestor bez rizika ok, prasklín, zasmoleného dreva a podobne, čo sami zažívame pri objednávkach dreveného obkladu v posledných rokoch až príliš často. Pri plastovom obklade sa stretávame s chybovosťou naozaj výnimočne.
Problémom sú len krycie lišty, bočné lišty, spojky a podobne. Mnoho predajcov vám ponúkne obklad v rôznych farebných variantoch. Lišty však na ne už neponúka. S týmto problémom sme sa opakovane natrápili, ale riešením je nakoniec lišta akejkoľvek farby s dostupnou cenou a použitie vhodných náterov a sprejov.
Najekonomickejšie riešenie, ktoré zároveň umožňuje meniť nálady, tieniť, prípadne zabraňovať vetru, slnku, snehu, dažďu, aj neželanej pozornosti, sú fólie a plachty. Na to, aby mohlo ísť o riešenie použiteľné v exteriéri, potrebujete UV odolné materiály. Inými slovami materiály, ktoré je možné vystaviť slnku a nemenia svoje fyzikálne a vizuálne vlastnosti. Fólie z vhodných materiálov, ktoré je možné vhodným spôsobom uchytiť aj priamo na konštrukciu altánku sú na nezaplatenie. Toto riešenie, podobne ako všetky ostatné, využívame aj v našom prípade.
Krycia plachta na altánok sa dá vyrobiť na mieru konkrétneho altánku. Neexistujú unifikované výrobky a už vôbec nie konštrukcie altánkov. Je preto úplnou samozrejmosťou, že objednávka takýchto plachiet prebieha ako objednávka výrobku na mieru. Vyžaduje si to dôsledné zmeranie rozmerov a voľba spôsobov uchytenia. Zväčša sa môžeme stretnúť s objednávkou firmy, ktorá si zmeria plachtu sama. V prípade jvplusav.sk si však môžete bočnú stenu altánku objednať sami. Plachtám, ktoré tvoria stenu altánku, sa budeme ešte venovať. Sú totiž zaujímavým riešením, ktoré zvláda inštalovať aj menej zručný „pán domáci“. Ľahké je zatváranie a otváranie. Vánku a slnku tak dovolíte podľa nálady a potreby preniknúť dnu, alebo ich nevpúšťať.
V čase, keď chcete dovoliť prírode preniknúť dnu, plachtu môžete zrolovať a zapnúť hore. V inom čase je možné plachtu zložiť a zapnúť na stenu. Za zmienku však stojí možno aj iné využívanie takejto plachty. Podniky ju využívajú na letné terasy aj ako bezpečnostné krytie priestoru. Do určitej miery tvorí bezpečnostnú hranicu aj na vašom súkromnom pozemku. Ak ukrýva zariadenie pred neželanou pozornosťou na nezabezpečenom pozemku. Do určitej miery môže časť altánku zabezpečovať. Napríklad na neoplotených pozemkoch, pri horských chatách a pod.
Ak nepočítame spôsoby zavesenia a kotvenie hákov, lán, držiakov a konštrukcii pre textilné závesy, ide o pomerne jednoduchý spôsob, ako získať stenu a ochranu pred vetrom, či slnkom. Textil má rôznu odolnosť a trvácnosť. Preto je dôležité vyberať vhodný materiál. Je umývateľný / oprateľný (veľmi ťažké látky ako mokré môžu poškodiť bubon práčky, preto pozor na voľbu materiálu a spôsob jeho čistenia). Ako mimoriadne skladný, ohybný môže byť v podobe napínacích plachiet, závesov, alebo v podobe pásov, či textilných žalúzií. Tie sú však už nákladnou záležitosťou a aj inštalácia si môže predstavovať vyššiu náročnosť na inštaláciu. Textilná stena však nie je skutočnou stenou, vnútorný priestor bude chrániť pred slnkom, prípadne niektoré typy aj vetrom. Nepôjde o dostatočnú ochranu pred dažďom, silným vetrom, hmyzom a podobne.
foto: niektoré dizajny si zasklenie nemôžu dovoliť. Aj na pohľad si žiadajú závesy.
Ďalším variantom, ktorý nám umožňuje vytvoriť stenu na altánku, je využitie rastlín. Je nutné počítať s veľkou časovou investíciou. Pre vysadenie vhodných rastlín nie je nutná zručnosť. Určite však naštudovanie a výber vhodných druhov a vhodná starostlivosť. Pri hustom živom plote z vysokých tují, červienka, alebo iných druhov zelene samozrejme nehovoríme o zábrane voči silnému vetru. Určitou zábranou však živé ploty sú.
Riešenie je zaujímavé predovšetkým vizuálne. Ťahavé kvitnúce rastliny môžu vytvárať bariéru, ktorá bráni slnku a zároveň pôsobí atraktívne. Takéto steny môžu zrážky, sneh, prípadne vietor filtrovať len čiastočne, prípadne vôbec. Aj v minulosti sa zvyklo využívať mriežkované konštrukcie, kari siete, prípadne z drevených hranolčekov vytvorené mriežky. Tie môžu byť pre niektoré druhy zelene oporou. Táto posledná možnosť je v zozname najmä pre zachovanie úplnosti všetkých používaných možností. Živá stena neposkytuje ochranu pred hmyzom, ba dokonca môže byť preň útočiskom.
0 komentárov