Testujeme drobné záhradné náradie Fiskars Solid. Ľahké a odolné

V našej redakčnej záhrade máme drobného náradia za posledné desaťročie naozaj mnoho. Dokonca by sme našli a zastúpenie takých značiek, aké sa bežne objavujú v sieťach supermarketov. Dokonca aj značky luxusného náradia, ktoré sa bežne týmto sortimentom nezaoberajú. Fiskars patrí medzi priekopníkov v rámci železných nástrojov do dielne a záhrady, prípadne kuchyne a domácnosti. Vývojom rôznych plastov a sklenených vlákien však aj oni postúpili a nie sú už len výrobcom železného náradia, ale tiež náradia ako takého. Rad nástrojov, ktoré nazýva pojmom Solid, sa vyznačujú všestranným využitím, odolnosťou a teda aj kvalitou.

drobné záhradné náradie Fiskars Solid

Postupne a len pomaly objavujeme aj ďalšie. Drobné náradie do záhrady je v predaji samostatne. Prípadne ho nájdete aj v spoločnom sete. V minulosti sme si už kúpili v sieti Hornbach, na MALL, ale aj do daru získali sety v dámskych farebných úpravách, náradie celočierne a pod. Toto konkrétne od Fiskars v sérii Solid je od ostatných starších vydaní iné. Vzhľadom, dizajnom, aj materiálom.

Drobné náradie Solid je ľahké a pekné

Pri náradí je funkcia „krásy“ možno absurdná. Ale prečo nie? Hodnotiť by sme ju mohli medzi poslednými prednosťami a predsa o nej hovorme už teraz. Dizajn má štruktúru kombinácie lesklého a matného povrchu, či pri vzore naozaj pôsobí elegantne. Je tak pokojne možné, že si vyberiete v silnej konkurencii drobného náradia toto konkrétne len preto, že dobre vyzerá. V rámci výberu však môže pôsobiť ako mínus vyhotovenie. Porovnávať toto náradie s kovovým samozrejme prinesie otázku o výdrži.

 fiskars drobné náradie malé vidly

Plastové… a čo je podstatné – jednoliata konštrukcia

Plast nie je úplne typickým plastom. Je pevný, pýši sa výbornými vlastnosťami a aj technický popis jasne a hrdo uvádza, že na lopatke pokojne odnesiete 35 kilogramov, hoci takúto záťaž za bežných okolností ani nemá ako pocítiť. Iba ak by ste cítili potrebu crash testu a vylamovať z pod zeme väčšie skaly. Máme v našej redakčnej záhrade skúsenosti s množstvom motyčiek, hrabličiek, lopatiek, ktoré spájajú kovové diely a plast. Práve v spoji potom praská konštrukcia, pretože neunáša tlak, alebo nápor práce. Aj známe značky na tomto dosť pokrivkávajú. Celistvá konštrukcia má mnoho plusov a už o nich vieme pri inom type náradia. Fiskars Solid má v tomto prípade celé delo jeden diel a nie je tak zostavené z ničoho ďalšieho.

malé záhradné náradie

To napríklad platí pri lopatke, ktorej rúčka je jedno delo s lyžicou a tak uvoľnenie žiadneho dielu nehrozí. Pritom je to jedna zo zásadných vlastností aj všetkých ostatných nástrojov tohto radu. Tiež nie je povrch lakovaný. Najmä staršie náradie sa u nás v rámci veku prejaví odlupovaním farby. Železné nástroje sa môžu zbavovať farebných náterov aj pri práci s tvrdou zemou, či kamienkami. Odlupovaný lak odhaľuje kovové vrstvy, ktoré hrdzavejú. Výhodou Fiskars Solid je práve fakt, že pri nich nejde o žiadne nátery a vlastne aj kovové diely. Tým je niečo vhodnejším nástrojom do záhrad voľných a pre ľudí, ktorí radi náradie zabúdajú v „teréne“. Po vzore sekier je nepochybné, že tento materiál bez problémov prežije aj zimnú záhradu pod snehom a na jar bude mať rovnaké vlastnosti.

Konštrukčne sú vzájomne podobné drobné náradia:

Recenzia: zhrnutie dôležitých vlastností Fiskars Solid:

Je pravdou, že aktuálne má Fiskars Solid čestné miesto v spleti a hromade ďalšieho náradia. Ostatne je tomu tak vždy v každej záhrade a dielni, keď dorazí nové drobné náradie, či iné. Ak nehodláte ponechávať náradie nevyužité, rozbaľujete a používate. V našom prípade na náradí oceňujeme niekoľko zásadných vlastností. Pre zhrnutie, sú to predovšetkým:

 1. Jednoliata pevná konštrukcia
 2. Odolný plast
 3. Výrobca dokonca uvádza, že materiál môžete pilníkom zaostriť
 4. Žiadne kovové diely, ktoré by mohli hrdzavieť
 5. Nezraní tak, ako kovové
 6. Pevné a spoľahlivé
 7. Váhovo veľmi ľahké
 8. Ľahko umývateľné – stačí hlinu trochu odmočiť, prípadne zasiahnuť kefkou
 9. Žiadne farebné laky, ktoré sa môžu odlupovať
 10. Dierka na zavesenie má väčšie rozmery, než množstvo iných podobných výrobkov. U nás je zariadenie zavesiteľné aj na hrubšiu skobu.
 11. Náradie značky, ktoré sme kupovali pred 15 rokmi aj 10 rokmi máme stále medzi používanými a tak je vysoko pravdepodobné, že aj toto niečo vydrží

fiskars drobné náradie ručný kultivátor

K nevýhodám nemožno pridať nič zásadné. Keďže ide o nástroje, ktoré majú jednoduchú úlohu, nepohyblivé časti a svoje poslanie si plnia. Preto je možné sa zamerať na to, ako vyzerá práca s nástrojmi, čo ponúkajú a aké sú prednosti, ktoré sme si všimli. Ide o praktický nápomocný nástroj pri každom jednom modeli. Poteší dizajnom (čierna s drobnými oranžovými prvkami), odolnosťou (namáhané časti sú jeden kus), materiálom (vydrží, nehrdzavie, je ľahký).


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu