Drobné záhradné náradie základ pracovného stolíka záhradkára

Pracovný stolík v záhrade, alebo na balkóne je niečo, čo má azda každý, čo kvetom a záhrade venuje svoj čas. Stolík, prípadne kus starého nábytku, skladací stolík, murovaný, alebo akákoľvek konštrukcia. Jednoducho aj niekoľko paliet na sebe nám dokáže tvoriť ten pevný základný pracovný priestor. Priestor, pri ktorom nemusíme ohýbať chrbát a bez námahy sa postaráme o priesady, sadenie, kvetináče, miešanie zeminy a ďalšie práce. K takejto práci potrebujeme niekoľko pomocníkov, ktorých oceníme pochopiteľne aj na mnohých iných miestach. Práve tu však majú svoju podstatnú úlohu.

malé resp. drobné záhradné náradie

Fólia

Nie len že chráni povrch stola, pri paletách nám zaistí, že nám hlina a nástroje nebudú prepadať cez škáry, ale fólia zamedzí znečisteniu. Pomocou fólie je možné zachytiť a odpratať všetku sypkú hlinu ľahšie odňatím fólie. Nehovoriac o semienkach.

kochlíky na pracovnom stole

Ručné náradie

Krátka rúčka, schopné náradie malých rozmerov a odolnosť musia osloviť. Podobných setov je naozaj mnoho. Fiskars má v edícii Solid niekoľko modelov náradia, ktoré sú oproti kovovým oveľa ľahšie. Sú bezpečnejšie pri prenášaní, nebodaj pohodení, alebo pritlačení odhalené telo. Kým kov môže zraniť, špeciálny druh plastu odolný na váhu až 35 kilogramov má pekný dizajn, perfektnú pevnosť a je pritom stále extrémne ľahký.

 malé resp. drobné záhradné náradie

Lopatka je zaujímavá tým, že neprichytí hlinu tak silno, ako iné materiály. Náradie Wolf Garten je napríklad zástupcom kovového náradia, ktoré je silné, vydrží veľa, ale aj používateľ už počíta s váhou kovu a ostrosťou. Sú tak určené pre tých, ktorí sú zručnejší v takomto type náradia a práci s ním.

Stimulátor

Stimulačné prostriedky pri zakorenení dokážeme oceniť najmä na jar, ak sa staráme o rozmnožovanie niektorých rastlín, drevnatých výhonkov a pod. Základom je správny substrát, dobré teplotné podmienky a ochrana nových sadeníc. Pomáhať zakoreniť im umožňujú práškové, gélové, aj tekuté stimulanty.

Nožnice a nôž

Silné nožnice a nože, ktorými možno upravovať geotextílie, nájdu v záhrade uplatnenie mnohokrát. Pri ošetrovaní stromov, ale rovnako tak pri množstve iných prác, pri uväzovaní, zárezoch a pod majú význam nože. Pri zastrihávaní rastlín, odumretých konárov a štepení sú výhodou ostré nožnice. Každá záhrada by mala mať aspoň jedny. Nie sú drahou záležitosťou, ale nemať ich znamená komplikovať si prácu a úspech v záhrade.

Fiskars prevodové záhradné nožnice PowerGear™ X (PX94)

Potreby na siatie

Pri siatí nám pomáha mnoho vychytávok. Nezaškodí mať aj jednoduchú pomôcku, akou je lopatka na siatie. Kombinuje lopatku, ktorou možno dávkovať semienka, alebo vyberať hlinu v rámci malého priestoru a malých kvetináčov. Základnou výhodou týchto lopatiek je mierka. Zadná strana lyžice je totiž ukazovateľom hneď niekoľkých hodnôt. Viete tak všetky jamky urobiť rovnako hlboké. Lopatka na siatie z dielne Fiskars je opäť súčasťou edície Solid. Nájdete ju na fiskars.sk pod označením edície.

Hnojivá

V neposlednom rade majú význam umelé hnojivá. K nim spojené dávkovanie, odmerky a lyžičky na presný pomer, ktoré sú obyčajne súčasťou kvalitných hnojív a nádob. Granulované a sypké si vyžadujú suché miesto, alebo uzatvárateľnú nádobu. Napríklad kýbel od farby s vekom je vďačným a ekonomickým nástrojom, v ktorom možno uchovávať rôzne hnojivá vo vlastných obaloch bez zásahu vlhkosti. Dávkovanie je vhodné riešiť v takom čase a frekvencii, ako uvádza výrobca. V takom prípade ale nekombinujeme viacero hnojív s ich vlastným dávkovaním. Ideálne zostáva kompostovanie aj keď naň nemá každý podmienky a priestor. Drobné kompostéry sú však dnes tiež záležitosťou balkónov a balkónových záhradníkov. A nevedia si ich vynachváliť.


Zavřít reklamu
Zavřít reklamu